Контакт

Спорт

Баерн со седмука го почести Хофенхајм

Објавено пред

Фудбалерите на Баерн Минхен ја извојуваа најубедливата победа, во воедните натпревари од 25-то коло, во Бундеслигата. По неколкуте лоши резултати, Баварците, на домашен терен, го прегазија Хофенхајм со 7:1.

Фудбалерите на Баерн Минхен ја извојуваа најубедливата победа, во воедните натпревари од 25-то коло, во Бундеслигата. По неколкуте лоши резултати, Баварците, на домашен терен, го прегазија Хофенхајм со 7:1. Марио Гомез постигна три, Робен два, а Крос и Рибери по еден гол. Интересно и голот за Хофенхјам го постигнаа домашните играчи, стрелец во финишто беше екс играчот на Хофенхајм, Луис Густаво. Екипата на Фрајбург, во Менхенгладбах, најави дека до крај ќе се бори за сочувување на прволигашкиот статус. Откако, на последните неколку натпревари одиграа нерешено со Вердер и Баерн и го совладаа Шалке, фудбалерите на Фрајбург, останаа непоразени и во Менхенгладбах, каде одиграа 0:0 против Борусија. Вредна победа во борбата за опстанок забележа и Мајнц, кој со 2:1 го победи Нинберг. Македонскиот репрезентативец, Николче Новевски, за Мајнц играше од 68-та минута, кога го замени Забавник. Келн ја прекина серијата од четири натпревари без победа, откако со 1:0 ја совлада Херта, која пак, го запиша петтиот пораз на последните шест натпревари. Баер Леверкузен, по катастрофалниот праз од Барселона во Лигата на шампиони, без бодиви си замина од Волфзбург, каде домашниот тим победи со 3:2.  крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Кристијан Ериксен колабираше на теренот

Објавено пред

Данска и Финска во Копенхаген го играат првиот меч на ЕУРО 2020, во Б-групата. Првиот дел мина во знак на доминацијата на домашната селекција.

Во 43.минута, најдобриот дански играч Кристијан Ериксен (29), колабираше на теренот. Веднаш интервенираа лекарските тимови. Данските фудбалери и нивните фински колеги, како и сите на стадионот во солзи го чекаат епилогот.

Мечот е прекинат.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Македонскиот дрес најубав на ЕУРО2020, според изборот на американска телевизиска мрежа

Објавено пред

Македонскиот фудбалски дрес што го содржи државниот симбол – сонцето, е најубав во конкуренција на 24-те учесници на ЕУРО2020, според изборот на американската телевизиска мрежа ЕСПН.

„Ми се допаѓа што нивното знаме е толку директно претставено на нивните дресови. Нивното знаме е импресивно“, рече еден од уредниците на „ЕСПН“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Донарума дефинитивно го напушта Милан

Објавено пред

Голманот на Милан, Џиџи Донарума, дефинитивно ќе го напушти клубот. Голманот на италијанската репрезентација кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ.

Новинарот Фабрицио Романо, објави дека Донарума, по вториот меч на Италија против Швајцарија, во среда ќе треба да ги заврши сите формалности околу трансферот.

Донарума ќе потпише петгодишен договор.

22-годишниот голман од дебито за Милан бранел на 251 натпревар.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт11 минута

(Видео) Кристијан Ериксен колабираше на теренот

Данска и Финска во Копенхаген го играат првиот меч на ЕУРО 2020, во Б-групата. Првиот дел мина во знак на...

Македонија4 часа

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија6 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија6 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија8 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија8 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија9 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт10 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт23 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион1 ден

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 ден

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Досие