Контакт

Спорт

Вејд побрз од сирената

Објавено пред

Двејн Вејд, го спаси Мајами од пораз, откако против Индијана на 0,1 секунда до крајот на продолжението, успеа да постигне кош.

Двејн Вејд, го спаси Мајами од пораз, откако против Индијана на 0,1 секунда до крајот на продолжението, успеа да постигне кош. Во победата 93:91, која е 12-та по ред на Мајами на домашен терен Вејд постигна 28, а Џејмс 27 поени. Прво име кај Индијана беше Дени Гренџер со 19 поени. Њу Орлеанс забелеша гостинска победа од 95:89 против Минесота која го одигра првиот натпревар без повредениот Рики Рубио, кој според прогнозите ќе ги пропушти и ОИ во Лондон. Кеви Лав во поразениот тим беше прво име на натпреварот со 31 поен и 16 скока. Словенецот, Горан Драгиќ, е најзаслужен што Хјустон ја прекина серијата од пет порази. Драгиќ во победата на Хјустон над Њу Џерси од 112:106 имаше учинок од 23 поени, 5 скока и 8 асистенции. ЊУ Џерси нема победа над Хјустон ште од сезоната 2005/2006. Тимската игра, во која шестмина кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени, на Детроит му донесе победа од 105:86 против Торонто. Детриот кој стартуваше со скор 4 победи и 20 порази, на последните 17 натпревари има забележано 11 победи. Лидерот во првенството Чикаго, без Денг, Ноа, Вотсон и Хамилтон, забележа победа против Јута од 111:97. Кајл Корвер постигна сезонски рекорд, натпреварот го заврши со 26 поени, доека Роуз уфрли два поени помалку. Оклахома, сосема очекувано, без проблеми го совлада тимот на Шарлот, кој го има најлошиот резултата во лигата. Оклахома победи со 122:95, во победата на Тандерс најпрецизен беше Харден со 33 поени, Дурент постигна 26, а Вестбрук 23 поени. Феникс ја забележа петтата домашна победа во низа, откако со 98:91 го победи Мемфис. Нов пораз забележа актуелниот првак Далас. Трилингот Ли (25 поени), Робинсон (21 поен) и Елис (20 поени) му донесе победа на Голден Стејт над Далас од 111:87. Ламаркус Олдриџ имаше двоен ефект од 30 поени и 10 скока, во победата на Портланд во Вашингтон од 110:99. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ериксен ги гледал последните 10 минути од мечот на кој беше клинички мртов

Објавено пред

Селекторот на фудбалската репрезентација на Данска, Каспер Хјулманд пред мечот од второто коло на ЕП против Белгија зборуваше за Кристијан Ериксен. Тој истакна дека вестите за добрата состојба на Ериксен им даваат сила на соиграчите, а откри и дека Кристијан успеал да ги погледне последните 10 минути од мечот против Финска.

„Тоа ни дава многу причини за радост и смеа. Нестварно е да се замисли дека тој човек таму седи насмеан. Нестварно е да чуеме дека ги гледал последните 10 минути од натпреварот“ вели Хјулманд.

Тој нагласи дека сега кога состојбата на Ериксен е подобра, можат се повеќе да мислат на фудбалот.

„Фактот дека тој таму лежи и се смешка ни дава еден импулс да можеме да се концентрираме на фудбалот и на мечот во четврток“ – вели селекторот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ловрен бесен на тренинг на „коцкастите“: Вакви нема што да бараме против Чешка!

Објавено пред

Било бурно на првиот тренинг на фудбалската репрезентација на Хрватска по стартниот пораз од Англија (1-0) на ЕП. Хрватите во петок ги чека дуел од второто коло против Чешка која со 2-0 славеше против домаќинот Шкотска на „Хемпден парк“.

Искусниот дефанзивец Дејан Ловрен првиот меч го пропушти поради повреда. На првиот тренинг по неуспехот против „Гордиот албион“ фудбалерот на Зенит беше бесен на соиграчите поради слабото залагање.

„Што е ова? Ако сега не сме вистински, што ќе биде во петок? Нема да бидеме добри ниту на мечот, ајде појако! Вакви нема што да бараме против Чесите“ викал Ловрен.

И на прес-конференција Ловрен рече дека во продолжение на првенството Хрватска ќе биде на тежок испит.

„Нема да биде едноставно, но ако бидеме вистински, нема да има проблеми. Чесите сега се во предност, имаат 3 бода, имаат самодоверба, оваа победа им даде крила. Ние мора да сме претпазливи и да ги чекаме нашите шанси. Чесите се силни при прекини, тоа го покажаа, пред се во скокот, имаат високи играчи. Ние имаме други играчи, кои уживаат во поседот на топката“ изјави Ловрен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Силекс, Шкупи и Струга ги добија противниците во Конференциската лига

Објавено пред

Македонските клубови ги дознаа имињата на пртивниците со кои ќе се соочат во првото квалификациско коло во новоформираната Конференциска лига на УЕФА.

Силекс, Шкупи и Струга се македонските преставници во оваа конкуренција во сезоната 2021/2022.

Силекс ќе игра против Петроклуб од Молдавија, Шкупи за противник го доби Лапи од Косово, а Струга ќе игра против летонскиот клуб Лиелаја.

Првите натпревари на програмата се на 8 јули, а реваншите ќе се одиграат на 15 јули.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија4 часа

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија5 часа

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија6 часа

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет6 часа

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Македонија6 часа

Вчера се аплицирани 4.840 вакцини, прва доза примиле 3.222 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 259.935 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.222 граѓани,...

Македонија7 часа

Кацарска: Ниту еден политичар не може да ми влијае за некој предмет

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, тврди дека врз неа не може да влијае ниту еден политичар ниту, пак, да...

Свет9 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија9 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет9 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет10 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет10 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската Унија денеска ја осуди процената на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија1 ден

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет1 ден

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет1 ден

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија1 ден

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа1 ден

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија1 ден

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија1 ден

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион1 ден

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Досие