Контакт

Спорт

Лазаров го предводеше Атлетико до Куп титулата

Објавено пред

Ракометарите на Атлетико Мадрид ја одбранија титулата во националниот Куп, откако во финалето ја совладаа Барселона со 37:31.

Ракометарите на Атлетико Мадрид ја одбранија титулата во националниот Куп, откако во финалето ја совладаа Барселона со 37:31. Капитенот на македонската репрезентација, Кире Лазаров, уште еднаш беше предводник на својата екипа, со седум постигнати голови тој беше најефикасниот играч на финалниот меч. Лазаров за својата игра во завршниот натпревар ја понесе МВП титулата.Покрај македонскиот репрезентативец, кај старо-новиот освојувач на купот се истакнаа Агинагалде со шест, додека Кањелас и шведскиот репрезентативец Калман постигнаа по пет гола. Атлетико со победата над Барселона стигна до четвртата титула во купот, претходните три ги освои како Сиудад Реал. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Две големи ѕвезди го потврдија учеството на ОИ

Објавено пред

Најдобрите стрелци на Вашингтон Визардс и Финикс Санс, Бредли Бил и Девин Букер го потврдија своето учество на Олимписките игри во Токио.

Ѕвездата на Визардс, Бил, сезоната ја заврши како најдобар стрелец во Источната конференција. со просек од 31,3 поени по натпревар.

Неговиот помлад колега, Букер, кој со Финикс ќе игра во финалето на Западот, во регуларниот дел од сезоната ја заврши со просек од 25,6 поени.

Тренинг кампот на американската репрезентација, ќе започне на 6.јули во Лас Вегас.

Конечниот список селекторот Грег Попович ќе одјави за десет дена.

Покрај Бил и Букер, учеството на ОИ го потврдија и кошаркарите на Портланд, Бостон и Голден стејт: Демијан Лилард, Џејсон Тејтум и Дрејмонд Грин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кемба Вокер замина од Бостон, Крофорд се врати во Масачусетс

Објавено пред

Кемба Вокер, по две сезони ги напушти Бостон Селтикс. Вокер не ги исполни очекувањата во Бостон, откако во тимот пристигна од Шарлот Хорнетс, поради што Селтикс се решија да направат трејд со Оклахома сити Тандер.

Покрај Вокер, Оклахома од Бостон ги добија пиковите во 2021 и 2025 година. Бостон од Оклахома ги доби Ал Хорфорд и Мозес Браунс и пик од втората рунда на драфтот во 2023 година.

Вокер, во дресот Селтикс имаше просек од 19,9 поени, 4,9 асистенции и четири скока.

Ал Хорфорд се враќа во франшизата од Масачусетс. За оваа франшиза од 2016 до 2019 година имаше просек од 14,2 поени,м 6,7 скока и 3,4 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зарко на пол-позицијата во Германија

Објавено пред

Возачот на Прамак Дукати, Жоан Зарко, ќе стартува од пол-позицијата на трката за Големата награда на Германија. На култната патека Захсенринг, Зарко во финишот на квалификациите го извозе најбрзиот круг 1:20.236 минути.

Францускиот возач, веднаш по кругот, во кој го постави најдоброто време, падна од својот мотор. Веднаш по Зарко, во првата кривина падна и Накагами, поради што беа истакната жолти знамиња и останатите возачи не можа да го подобрат своите резултати.

Трката, утре од 14 часот, од првиот ред, веднаш до Зарко ќе ја започнат возачите на Јамаха и Априлија, Фабио Квартараро и Алеш Еспаргаро.

Прв во вториот ред е Џек Милер од Дукати, до него е Марк Маркез, кој цела деценија победува на Захсенринг, а на шестото место е Мигел Оливеира.

Во првите 12 на старот ќе бидат Мартин, Пол Еспаргаро, Накагами, Бањаја, Ринс и Алекс Маркез.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија2 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија3 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт6 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет6 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија6 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион7 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ20 часа

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет22 часа

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт1 ден

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа2 дена

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија2 дена

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Досие