Контакт

Спорт

Ѓоковиќ лесно против Андерсон, Бердих го совлада Родик

Објавено пред

Првиот носител, бранителот на титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс, Новак Ѓоковиќ, успешно го мина третото коло. Српскиот тенисер за 97 минути игра го совлада Рајан Андерсон со 6:2, 6:3.

Првиот носител, бранителот на титулата на Мастерс турнирот во Индијан Велс, Новак Ѓоковиќ, успешно го мина третото коло. Српскиот тенисер за 97 минути игра го совлада Рајан Андерсон со 6:2, 6:3. Ѓоковиќ, против Андерсон се мачеше само во првите четири гема, потоа освои четири гема по ред го доби првиот сет, а потоа и мирно го приведе мечот кон крајот. Противник на Ѓоковиќ во следното коло ќе му биде Пабло Андугар кој со 2:0 (7:6, 6:4) го победи Амонс Рамос-Винолас. Најголемото изненадување во третото коло го направи малку познатиот Австралиец, Метју Ебден со победата од 2:0 над Марди Фиш. Најдобриот меч го одиграа Џон Изнер и Хуан Монако, во кој победи Американецот со 7:5, 7:5. Во дербито на денот Томаш Бердих по голема борба извојува победа над Енди Родик. Чешкиот тенисер победи со 2:1 (6:3, 4:6, 6:2). Пласман во наредната рунда избори и Жил Симон со победата над Станислас Вавринка 6:4, 6:4. крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Играч од Ла Лига пред трансфер во Црвена звезда

Објавено пред

Црвена звезда се наоѓа пред договор со Колумбиецот, Хуан Мохика.

Договорот на Мохика со Џирона истекува за неколку дена и тој како слободен играч би пристигнал во Белград.

Мохика, последните две сезони не играше за Џирона, туку беше позајмен во Аталанта и Елче. Минатата сезона беше еден од најзаслужните што Елче избори опстанок во Ла Лига.

Во кариерата, Мохика играл и за Рајо Ваљекано и Ваљадолид. Беше дел од репрезентацијата на колумбија на Светското првенство во Русија.

Прикажи повеќе...

Популарно

Спектакл во Минхен, Германија ја победи Португалија

Објавено пред

Германија, во спектакуларен натпревар, во Минхен, ја совлада Португалија со 4:2. Со оваа победа, Германците се доближија до осмина-финалето. Германија во последното коло, во Ф-групата, ќе игра против Унгарија, додека Португалија ќе игра против Франција.

Германија, ја декласира Португалија, во досега најдобриот натпревар од Европското првенство.

Силно притиснаа Германците од самиот почеток на мечот. ВАР им поништи гол, а во екот на најголемата иницијатива, Португалците организираа пеколна контра. Роналдо го отвори контра нападот, а потоа по додавањето од Жота го совлада Нојер.

Примениот гол само ја зголеми иницијативата, предводени од играчот на мечот Робин Госенс, кој ја уништи десната страна од португалската одбрана.

Потоа следува периодот во кој Германија направи целосен пресврт. Неверојатно е дека Португалците си постигнаа два авто-гола. Најпрвин Рубен Дијаш во 35., а потоа Гереиро во 39.минута.

Второто полувреме не смени ништо во одност на силите на теренот. Германците притискаа, а Португалците неорганизирано се бранеа.

Логично од татквата игра се роди уште еден блиц-криг на Германците. Хаверц во 50.минута, по додавањето на Госенс зголеми на 3:1, а девет минути подоцна Госенс за одличната игра се награди со гол.

Португалците, во 67.минута, го наламија резултатот. Жота ја искористи конфузната реакција на германската одбрана.

До крајот Ренато Санчез ја погоди стативата, а Горецка од добра позиција шутираше над голот.

На табелата во Ф-групата Франција има четири поени, Германија и Португалија по три, а Унгарија еден бод.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руи Патрисио се договорил со Рома

Објавено пред

Голманот на Вулверхемптон, Руи Патрисио постигнал договор со Рома. За да биде комплетиран трансферот, Рома треба да се договори со Вулверхемптон околу обесштетувањето.

Руи Патрисио, три сезони го бранеше голот на Вулвс, претходно 11 години мина во Спортинг од Лисабон.

Според медиумите во Италија и Англија, Вулвс за голманот бараат 12 милиони евра.

Руи Патрисио е долгогодишен прв голман на Португалија, за својата репрезентација настапи на 94 натпревари.

Вулверхемптон на местото на Руи Патрисои ќе го ангажираат неговиот сонародник Хосе Са од Олимпијакос.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ4 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија6 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија7 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Македонија7 часа

Пендаровски и Вселенскиот Патријарх разговараа за решавање на статусот на МПЦ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Истанбул, Турција, се сретна со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски...

Спорт10 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет11 час

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија11 час

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион12 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ1 ден

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија1 ден

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион1 ден

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие