Контакт

Спорт

Бундеслига: „Милионерите“ против Вердер, Баерн гостува во Берлин

Објавено пред

Хофенхајм и Штутгарт ќе го одиграат премиерниот натпревар од 26-то коло, во германската Бундеслига.

Хофенхајм и Штутгарт ќе го одиграат премиерниот натпревар од 26-то коло, во германската Бундеслига. Хофенхајм во натпреварот влегува по минатонеделаната катастрофа од Баерн, згора на тоа екипата на Бабел има само една победа на последните пет натпревари. Штутгарт е во нешто подобра форма, во мечот со екипата на својот поранешен тренер влегува со три победи и по еден нерешен резултат и пораз на последните пет натпревари. Во сабота, ќе се одиграат двете дерби средби во оваа рунда, лидерот Борусија во Дортмунд ќе го пречека Вердер, додека во Леверкузен, Баер за противник ќе ја има Борусија од Менхенгладбах. Минхенски Баерн, кој на последните две средби постигна 14 погодоци, во Берлин ќе и гостува на Херта. Македонскиот репрезентативец, Николче Новевски, со Мајнц ќе гостува кај Аугзбург, екипа која се наоѓа во опасната зона. Петок, 16. март:Хофенхајм-ШтутгартСабота, 17. март:Аугзбург-МајнцНинберг-ВолфсбургХамбургер-ФрајбургБаер-Борусија М.Боусија Д.-ВердерХерта-БаернНедела, 18. март:Кајзерслаутерн-ШалкежХановер-КелнТабела: Борусија Д. 56, Баерн 51, Борусија М. 48, Шалке 47, Баер 40, Вердер 39..крај/мф/нц©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дортмунд одбиле 110 милиони евра од Реал за Халанд?

Објавено пред

И покрај вестите дека Килијан Мбапе не планира да продолжи со Пари Сен-Жермен, заминувањето на Зинедин Зидан од клупата на Реал Мадрид значи дека „кралевите“ имаат нова главна цел – ѕвездата на Борусија Дортмунд, Ерлинг Халанд.

Според италијанскиот весник „Ла република“, Реал Мадрид веќе дале понуда од 110 милиони евра, која Борусија ја одбиле, бидејќи очекуваат цена од околу 150 милиони евра. Меѓутоа одбивањето може да биде меч со две острици, бидејќи Халанд има клаузула во договорот со која следното лето ќе биде достапен за „само“ 75 милиони евра.

Се верува дека би се склучил договор за 130 милиони евра, а Флорентино Перез повторно би донел „галактико“ засилување за враќање на довербата на навивачите по сезона во која Реал не освои ниту една титула. Самиот Халанд се согласил на трансферот, исто како и неговиот агент Мино Рајола, кој пред неколку месеци беше во посета на Мадрид на состанок со Перез.

20-годишниот Халанд има договор со Дортмунд до 2024 година, а за него беа заинтересирани и Челси, Пари Сен-Жермен и Манчестер сити, клубови кои можат да си ја приуштат посакуваната цена на германскиот клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крушата под круша паѓа – синот на Пеџа Стојаковиќ ги воодушеви Американците

Објавено пред

Андреј Стојаковиќ, синот на легендариот српски кошаркар Предраг Стојаковиќ добил понуда од Кал Поли универзитетот во Калифорнија, откако на еден средношколски турнир во Финикс, постигнал 27 поени и имал 8 скока во победата на својот тим.

Андреј има 16 години, висок е 198 сантиметри и има распон на рацете од 208 сантиметри. Покрај Андреј, Стојаковиќ има уште две деца, 14-годишната ќерка Мила и осумгодишниот син Максим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германските стадиони во боите на виножитото по забраната за Минхен, поддршка и од Јуве, Барса и Милан

Објавено пред

Јувентус, Барселона, Милан и повеќе други клубови се придружија на поддршката на ЛГБТ-заедницата откако УЕФА не дозволи „Алијанц арената“ да се обои во боите на виножитото за денешниот меч помеѓу Германија и Унгарија. Во исто време, многу германски стадиони во знак на поддршка ќе ги носат боите кои беа забранети во Минхен.

УЕФА сметаше дека се работи за порака со „политички контекст“ со намера кон Унгарија, откако неодамна се усвоија закони за забрана на хомосексуални пораки во содржини наменети за малолетници.

Јувентус, Барселона, Милан, Баер Леверкузен, Келн, но и Жерард Пике и Антоан Гризман со јасна порака ја осудија одлуката на УЕФА.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија2 часа

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа3 часа

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија3 часа

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија5 часа

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа5 часа

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија6 часа

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија6 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет8 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет8 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија21 час

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија22 часа

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија23 часа

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија1 ден

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија1 ден

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија1 ден

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет1 ден

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет1 ден

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија1 ден

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет1 ден

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Досие