Контакт

Спорт

Синот на Гадафи сака да го купи Портсмут

Објавено пред

Синот на либискиот диктатор Мoaмeр Гадафи, Саади Гадафи сака да го купи фудбалскиот клуб Портсмут, јави Еуроспорт

Синот на либискиот диктатор Мoaмeр Гадафи, Саади Гадафи сака да го купи фудбалскиот клуб Портсмут, јави Еуроспорт.

Спортскиот канал вели дека Гадафи веќе имал разговори со претставници на сегашниот сопственик на клубот Али ал Фарај, бидејќи тој повеќе не може да си дозволи да го финансира клубот кој има долгови од преку 60 милиони фунти.

Ако Гадафи кој е и претседател на либијската фудбалска федерација  успее да го купи Портсмут тој ќе стане четвртиот сопственик во период од само шест месеци.

Засега челните лица на Портсмут, негираат дека клубот ќе биде продаден на Саади Гадафи но, потврдија дека се во преговори со потенцијални купувачи на клубот кој се наоѓа во многу тешка финансиска ситуација./крај/ес/сл



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Реал не закрепна од шокот, а загуби дома од Шахтјор!

Објавено пред

Реал Мадрид не успеа да закрепне од шокантното прво полувреме на „Алфредо ди Стефано“ и на крајот загуби со 2:3 дома од Шахтјор Донецк во нивниот прв меч од новата сезона во Лигата на шампионите зголемувајќи го притисокот кон Зинедин Зидан откако и во Ла Лига минатиот викенд доживеа шокантен пораз од Кадиз.

Инспиратор на украинскиот клуб во првото полувреме беше неверојатниот Бразилец Тете, кој во 29. минута по една убава акција, ги донесе гостите во водство. Само четири минути подоцна Рафаел Варан ја продолжи низата на постигнување автоголови во ЛШ за 0:2 за во 42. минута Тете да му асистира на Израелецот Манор Соломон за 0:3!

„Кралевите“ се созедоа во второто полувреме – уште во 54. минута Лука Модриќ потсети на најдобрите денови со фантастичен гол од далечина, а во 59. минута, веднаш кога го замени Лука Јовиќ, Винисиус Жуниор намали на 2:3. По финишот на 90-тите минути, Реал сметаше дека дојде до израмнување кога со малку среќа топката влезе во мрежата на Шахтјор, но голот беше поништен поради офсајд по консултација на ВАР-системот.

Интересно беше и во Австрија, каде што Салцбург и Локомотив Москва одиграа возбудливо 2:2 реми со многу пресврти.

ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 1. КОЛО

ГРУПА А

Ред бул Салцбург – Локомотив Москва 2:2

Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 21 ч

ГРУПА Б

Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 3:3

Интер – Борусија Менхенгладбах 21 ч

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиго: Алчните Американци ќе го уништат фудбалот со европска Премиер лига

Објавено пред

Португалската фудбалска легенда, Луиш Фиго, побара од сите во светот на фудбалот да се спротивстават на плановите за формирање европска Премиер лига бидејќи елитното натпреварување за големите европски клубови ќе го уништи фудбалот.Вчера, „Скај њуз“ го објави планот на првите луѓе на Ливерпул и Манчестер јунајтед за формирање паралелно натпреварување на Лигата на шампионите, во кое би учествувале најбогатите европски клубови со поддршка од 6 милијарди долари од американски инвеститори (газдите на Ливерпул и Јунајтед се Американци), а постоела поддршка и од ФИФА.

Фиго, кој во блескавата кариера играше за Барселона, Реал Мадрид и за Интер, а во 2015 имаше неуспешен обид да стане претседател на ФИФА, вели дека се работи за ужасна идеја.

„Тоа што го прочитав јасно покажува дека фудбалот каков што го познаваме ќе биде уништен. Се работи само за алчност и за заддржување на фудбалот за само неколку елитни клубови, а остатокот од клубовите и лигите ќе биде уништен. Фудбалот треба да се обедини и сите треба да се против оваа идеја“, вели Фиго.

Нов план на Ливерпул и Јунајтед: европска Премиер лига за најголемите и најбогатите

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп ги губи нервите: Дали си ти новинар или скокна тука?

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, влезе во вербална војна со новинарите вторпат оваа недела откога пред гостувањето кај Ајакс во Лигата на шампионите, се потсмеваше со прашањето на еден од новинарите за своите шанси за победа во овој меч.

Неколку дена откако на новинарите им кажа дека не се сериозни кога го прашуваат за судиите, Клоп очигледно не беше воодушевен од прашањето на еден холандски новинар за шансите за победа на арената „Јохан Кројф“ по повредите на Вирџил ван Дајк и Тијаго Алкантара во саботното дерби со Евертон.

„Добровечер, Клоп. Ќе ви недостигаат креативноста и точните додавања на Тијаго во средината на теренот и силата и воздушната закана на најдобриот централен бек на светот. Против брз и компактен тим како Ајакс дали имате шанси без Тијаго и Вирџил“, праша новинарот.

Клоп се потпре на столот и со резигнација изјави: „Не“.

„О, боже. Сепак, ќе се обидеме. Не сум сигурен… Дали си ти воопшто новинар?“, изјави саркастично Клоп.

Ова не е првпат Клоп оваа сезона да влегува во конфликт со новинарите кога претходно им советуваше да пишуваат приказна за ФИФА, а влезе и во незгоден конфликт со легендата на Манчестер јунајтед, Рој Кин, кој ја нарече играта на Ливерпул при 3:1 победата над Арсенал нестабилна.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Починал волонтер што учествувал во тестовите за вакцина против Ковид-19

Бразилската здравствена агенција „Анвиса“ потврди дека починал волонтер што учествувал во испитувања на вакцина против Ковид-19, пренесува агенцијата „Ројтерс“. Станува...

Македонија6 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ7 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија7 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет8 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија9 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија9 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија11 час

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија11 час

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион12 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет13 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија13 часа

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет14 часа

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија14 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет14 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет15 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија15 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион1 ден

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет1 ден

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија1 ден

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Досие