Контакт

Спорт

АБА лига: Уште еден убедлив пораз на МЗТ

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ доживеаја уште еден убедлив пораз во АБА лигата. Во Подгорица, СЦ Дреби вечерва слеваше со 103:85.

dobivaj vesti na viber

Првата четвртина покажа во која насока ќе се движи натпреварот. Во овој период МЗт постигна 28, но на домаќинот му дозволи да уфрли 36 поени. На почетокот на вториот период СЦ Дерби прв пат дојде до двоцифрена предност, а на полувреме so 62:47.

Стартот на воторото полувреме беше добар за МЗТ, со серија од осум поени се добилижија на едноцифрена разлика. Налетот го одби Мекги со пет поени. Предноста на СЦ Дерби во еден момент достигна 24 поени, во финишот МЗТ малку успеа да ја ублажи катастрофата.

МЗТ имаше дури 17 скокови помалку од СЦ Дерби чии кошаркари за два поени имаа реализиција од речиси 75 отсто.

Мичовиќ и Кефи со по 20 поени беа најефикасни кај МЗТ, во домашниот тим се истакнаа
Џексон со 20, Хаџибеговиќ со 16, односно Славковиќ и Тасиќ со по 15 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе во трка со времето, сака да игра пртив Холандија

Објавено пред

Килијан Мбапе, најдобриот француски фудбалер и еден од најдобрите играчи во светот, сепак би можел да се најде во тимот на триколорите во второто коло од групата Д против Холандија.

dobivaj vesti na viber

Иако првите информации беа крајно песимистички и француските медиуми пишуваа дека новата ѕвезда на Реал сигурно нема да биде во тимот против Холандија, РМЦ денеска пишува дека Мбапе сака да игра и дека сега е во трка со времето.

Мбапе во понеделникот го повреди носот, во самиот финиш на натпреварот од првото коло од групата Д, во Франција ја совлада Австрија со 1:0.

Ден по средбата со Австрија, Француската фудбалска федерација соопшти дека Мбапе нема да оди на операција за време на ЕП, туку ќе добие заштитна маска и ќе продолжи да игра.

РМЦ, пишува дека Мбапе денеска ќе добие заштитна маска, која би му овозможила да тренира со неа вечерва. Самиот најдобро ќе оцени дали ќе може да игра. РМЦ, додава дека Мбапе, со фластер на носот одработи лесен тренинг во средата. тенираше лесно во средата со завој на носот, но не учествуваше со остатокот од тимот, туку вежбаше сам. Она што ги охрабрува француските навивачи е фактот дека Мбапе сака по секоја цена да биде во тимот во петок навечер.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Јовиќ во 95.минута ја спаси Србија од пораз

Објавено пред

Србија и Словенија ремизираа 1:1 (0:0) во првиот меч од втората рунда во Ц група. Србија од пораз и елиминација од турнирот ја спаси Лука Јовиќ со голот шт го постигна во 95.минута.

dobivaj vesti na viber

Голема борба водеа Србите и Словенците на теренот на „Алијанц Арена“. Првото полувреме мина во тактичка борба, никој не сакаше да преземе ризик и да нападне.

Во 37.минута, Словенија ја имаше најдобрата шаса, Елшник ја пгооди стативата, а потоа Шешко од добра позиција не успеа да погоди.

Вториот дел и припадна на фудбалерите на Србија, кои силно го притиснаа противникот, јо Митровиќ не успеа да погоди од две добри шанси.

И потоа шок за Србија. Десниот бек Карвичник одзеде топка пред својот гол, повлече во контра, ја префрли топката на спротивната страна до Елшник кој нафрли на втората статива каде Карвичник постигна гол.

Две минути по голот на Словенија, Митровиќ ја погоди гредата.

До крајот Србија притискаше, но не успеа да му наштети на Облак се до последните секунди, кога по корнерот на Илиќ, Јовиќ успеа да ја смести топката во мрежата.

Словенија со овој пораз ги компромитира своите шанси за пласман во осминафиналето. Во последното коло Словенците ќе игараат против Англија, а Србија за противник ќе ја има Данска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фенербахче ќе преговара со Линделоф

Објавено пред

Жозе Мурињо пристигна во Фенербахче со цел да ја освои титулата, а прва мета му е познат играч на Манчестер Јунајтед.

dobivaj vesti na viber

Бројни извори објавија дека Мурињо лично го контактирал Виктор Линделоф и го сака Швеѓанецот во своја одбрана во Истанбул.

Интересно е што Мурињо беше тој што го доведе тогаш младиот дефанзивец од Бенфика летото 2017 година за 35 милиони евра.

Линделоф некако не ги оправда очекувањата иако во Манчестер е седум години и има 259 настапи.

Се очекува Јунајтед да направи големи промени во својот тим ова лето, па не е исклучено да го продаде Швеѓанецот во случај на вистинска понуда.

Исто така, самиот Линделоф повеќе не верува дека ќе има значајна минутажа и наводно е подготвен за нови предизвици.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Бомбашки напад во Црна Гора, убиени двајца припадници на озлогласен мафијашки клан

Две лица загинаа, а три се повредени утринава на Цетиње во Црна Гора, кога била активирана експлозивна направа во близина...

Македонија5 часа

Мицотакис: Скопје да сфати дека не може да си игра со Атина за прашањето на името

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за радиото „Реал фм“ го коментира ставот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски,...

Македонија6 часа

Мицкоски: Поднесовме предлог-измени на Законот за енергетиката по скратена постапка, со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Изминативе денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија, која практично ќе...

Спорт7 часа

ФФМ од Даку побара да ѝ се извини на македонската држава, а од УЕФА да го казни албанскиот репрезентативец

Фудбалската федерација на Македонија се огласи по повод навредите кои од теренот на стадионот во Хамбург, ги испрати албанскиот репрезентативец...

Македонија8 часа

Сè повеќе повици за присуство на змии во Македонија, ЦУК со апел за внимателно движење во природа

На секои неколку дена има пријава за змии и во населени места. Центарот за управување со кризи информира дека во...

Македонија9 часа

25-годишен војник почина на Криволак, му се слошило за време на марш

Дваесет и петгодишен професионален војник почина на полигонот Криволак за време на марш кога му се слошило. Се работи за...

Спорт10 часа

(Видео) Албанскиот репрезентативец Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Албанија и Хрватска, вчера во Хамбург, одиграа одличен натпревар. Заврши 2:2, откако Хрватска направи пресврт по водството на Албанија, а...

Свет10 часа

Семејствата на жртвите бараат од „Боинг“ отштета од рекордни 25 милијарди долари

Семејствата на жртвите на двете несреќи на „боинг 737 макс“ побараа повторно судење и отштета од 24,8 милијарди долари за...

Македонија10 часа

Елфете Исмаили oд Алијансата е кандидат за заменик-министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик-министер за земјоделство

Крилото на Арбен Таравари од Алијансата за Албанците одржа состанок, на кој се разговараше за изборот на кадрите за идната...

Македонија11 часа

Сончево и многу топло време со температура до 40 степени

Времето денес ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а по должината на Повардарието повремено засилен...

Топ22 часа

Исчезнаа седум Непалци кои работеле во скопски фирми

Седум лица од Непал исчезнаа во текот на вчерашниот ден. Според информациите, тие работеле во две скопски фирми, а им...

Македонија1 ден

Вонреден наздор во битолската болница и детската клиника по смртта на бебето

Заменичката-министерка за здравство, Маја Манолева испратила наредба до Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) веднаш да спроведе вонреден инспекциски надзор...

Економија1 ден

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Ние веднаш по формирањето на владата ќе седнеме ќе ги видиме законските можности кои ни стојат на располагање, ќе ги...

Економија1 ден

Бислимоски: Во однос на регионот, Македонија е една од земјите со највисоки загуби на вода

Претседателот на РКЕ, Марко Бислимоски кажа дека загубите на вода во Македонија се некаде околу 62 проценти на ниво на...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа на патот Куманово – Липково, загина 19-годишник

Вчера во 17.20 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Куманово – Липково, во село Оризаре, липковско,...

Македонија1 ден

Прегазена мечка на патниот правец Гостивар – Охрид

Регионалниот ЦУК Тетово известува, дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за сообраќајна...

Македонија1 ден

Петмина осомничени за насилството во дворот на Клиничкиот центар: со клоци и тупаници, со метални шипки, дрвени палки претепале едно лице

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, кои се осомничени дека заедно сториле кривично...

Регион1 ден

Три земјотреси за неколку минути го погодија Крит

Три земјотреси со јачина од 3, 3,4 и 3 степени според Рихтеровата скала се случија во раните утрински часови во...

Европа1 ден

(Видео) Руски нуклеарни подморници лансираа проектили, целта била оддалечена 170 километри

Подморници на руската северна флота со нуклеарен погон лансираа крстосувачки ракети кон морските цели како дел од вежбите во Баренцовото...

Свет1 ден

Путин го нападна Западот во разговорот со Ким, лидерот на Северна Кореја порача: Ова е историски момент

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна синоќа во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги...