Контакт

Спорт

Адејеми се сели во Дортмунд

Објавено пред

Борусија Дортмунд води во трката за потписот на талентираниот напаѓач на Салцбург, Карим Адејеми. Покрај Борусија за 19-годишниот напаѓач интерес покажуваат Баерн Минхен и Барселона.

dobivaj vesti na viber

„Билд“, тврди дека Адејеми сакал повторно да работи со Марко Розе, кој му беше тренер во Салцбург. Тренерот од оваа сезона ја предводи Борусија.

Според овој извор, Борусија за трансферот ќе издвои помеѓу 30 и 35 милиони евра. Напаѓачот ќе добие петгодишен договор и пакта од пет милиони евра по сезона.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стив Кер стана најплатениот тренер во историјата на НБА

Објавено пред

Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер, ќе потпише нов, двегодишен договор со Вориорс.
Стратегот Вориорс во тој период ќе заработи 35 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

Платата од 17,5 милиони годишно е највисока за тренер во историјата на НБА. .Досега, пред Кер беа Грег Попович (16), Ерик Сполстра (15) и Монти Вилијамс (13,1).

Кер е тренер на Вориорс од 2014 година, а веќе во првата сезона стана шампион.

Во изминатите девет години четири пати беше шампион, а последната титула ја освои во 2022 година.

Покрај четирите прстени што ги освои како тренер, Кер има и пет како играч, три со Чикаго и два со Сан Антонио.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Хаос на мечот Пеликанс-Хит, нов трипл-дабл на Јокиќ

Објавено пред

Тепачка во Мајами, на дуелот меѓу Хит и Њу Орлеанс Пеликанс ја обележа ноќа во НБА лигата, во која Никола Јокиќ забележа нов трип-дабл и на вечната листа се изедначи со Леброн Џејмс.

dobivaj vesti na viber

Мајами забележа победа во Њу Орлеанс 105:96. Општата тепачка на почетокот на последниот период го обележа натпреварот.

Се започна по дуелот меѓу Кевин Лав и Зион Вилијамсон, а епилогот од тепачката беше исклучувањето на Џими Батлер и Томас Брајант за Хит, а Наџи Маршал и Хозе Алварадо за Пеликанс.

Бем Адебајо беше најефикасен со 24 поени и седум скока, Џими Батлер додаде 23, со девет скока и шест асистенции, Данкан Робинсон постигна 17, а Тајлер Хиро 15 поени.

На другата страна најдобар беше Зион Вилијамсон со 23 поени, девет скока и седум асистенции, додека Херберт Џонс постигна 19 со пет скока.

Кошаркарите на Денвер славеа на гостувањето кај Портланд со резултат 127:112.

Никола Јокиќ забележа нов трипл-дабл. Српскиот кошаркар на своите 29 поени (12 од 17 од поле) додаде 15 скока и 14 асистенции за нешто помалку од 35 минути на теренот.

Ова е 122. трипл-дабл за Јокиќ во кариерата во регуларниот дел од сезоната и се наоѓа на четвртото на вечната листа. Меџик Џонсон на третото место има 16 повеќе од Јокиќ.

Ако се рачунаат и трипл-дабл натпреварите и од плеј-офот, Јокиќ стигна до 138 трипл-дабл, што го изедначи на четвртото место на сите времиња со Леброн Џејмс, а Меџик има 30 повеќе од двајцата.

Мајкл Порттер Јуниор беше најефикасен кај Денвер со 34 поени и 12 скока.

Кај Портланд најефикасен беше Грант со 25 поени, Ајтон забележа дабл-дабл со 22 поени и десет скока, Симонс додаде 21 поен со осум асистенции, а Бантон имаше 14.

Резултати:

Атланта Хокс – Торонто Рапторс 121:123
Филаделфија Сиксерс – Кливленд Кавалирс 104:97
Хјустон Рокетс – Феникс Санс 114:110
Мемфис Гризлис – ЛА Клиперс 95:101
Оклахома Тандер – Вашингтон Визардс 147:106
Голден стејт Вориорс – Шарлот Хорнетс 97:84
Минесота Тимбервулфс – Милвоки Бакс 107:112
ЛА Лејкерс – Сан Антонио Спарс 123:118

Прикажи повеќе...

Спорт

Синот на летонската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Објавено пред

Хрватски Динамо во кадетскиот тим го додаде летонскиот фудбалер Матис Силинш (17). Станува збор за стандарден латвиски репрезентативец до 17 години, кој потпиша договор во петокот. Новиот играч на Динамо е син на актуелната латвиска премиерка Евика Силина, кој дојде на власт во таа земја пред една година.

dobivaj vesti na viber

„Голема благодарност до сите во Мете за прекрасните 11 години поминати заедно, не можев да се замислам на друго место. Во овој клуб пораснав како фудбалер и како личност, благодарен сум на сите за тоа. Овде тренирав под водство на многу тренери, им благодарам на сите за соработката, за се што ме научија

Ми беше дадена голема можност да напредувам во Динамо, сигурен сум дека во новиот клуб ќе ги остварам моите одамна поставени цели. Им благодарам на моите соиграчи, тренери и луѓето од клубот за времето што го поминавме заедно на теренот и надвор од него“, изјави Силинш по заминувањето од летонскиот клуб Мете.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет4 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија5 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија5 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија5 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија5 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија20 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија22 часа

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ22 часа

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија23 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет1 ден

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија1 ден

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија1 ден

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...