Контакт

Спорт

Адетокумбо МВП, Дончиќ руки на годината

Објавено пред

Ѕвздата на Милвоки Бакс, Јанис Адетокумбо е прогласен за најкорисен играч во МВП лигата во сезоната 2018/2019. Словенецот Лука Дончиќ од Далас Маверикс е најдобриот руки (дебитант) во лигата. Интересено од шестте награди што го додели НБА-лигата, само две завршија во рацете на Американци.

Покрај Адетокумбо и Дончиќ, награди добија и Камерунецот од Тронто Репторс, Паскар Сијакам (играч што најмногу напредувал), додека центарот на Јута Џез, Руди Гобер од Франција е најдобар дефанзивец во лигата.

Амеиканците ги добија наградите за најдобар тренер (Мајк Баденхолцер, Милвоки Бакс) и за најдобар шести играч (Лу Вилијамс, ЛА Клиперс).

Инаку Адетокумкбо е третиот најмлад МВП во последните 40 години, помлади од него кога ја добила наградата биле само Дерик Роус и Леброн Џејмс. Исто така „Фрик Грик“ е вториот играч од Европа шо ја добива наградата по славниот Германец Дирк Новицки.

Адетокумбо сезоната ја заврши со просек од 27,7 поени, шест асистенции и 12,5 скока по натпревар. 24 годишниот крилен играч ги предводеше Милвоки до првата позиција во лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трипие се договорил со Атлетико

Објавено пред

Атлетико Мадрид во наредните денови треба да заврши со реконструкцијата во одбраната. „Јорганџиите“ по завршувањето на сезоната останаа без Диего Годин, Хуанфран Торес и Фелипе Луис, играчи без кои не можеше да се замисли тимот на Диего Симеоне.

Англиските медиуми попладнево објавија дека Атлетико го договориле трансферот на Киран Трипе. Цената на трансферот треба да изнесува околу 35 милиони евра.

За место во тимот англискиот репрезентативец ќе се бори со Колумбиецот Сантијаго Аријас, кој од минатото лето е член на Атлетико.

Тренерот Симеоне веројатно реконструкцијата на одбраната ќе ја заврши со трансферот на Марио Ермозо од Еспањол, иако постоеја шпекулации дека овој фудбалер наредното лето ќе пристигне во Мадрид како слободен играч.

Атлетико летото заработи најмногу од сите клубови во Европа. „Јорганџиите“ продадоа играчи за 280 милиони фунти, а на досегашните трансфери се издвоени 176 милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал во финалето навивал за Ѓоковиќ

Објавено пред

Рафаел Надал навивал за Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер во финалето на Вимблдон, им открил на шпанските медиуми Тони Надал.

Стрикото на славниот тенисер и негов поранеше тренер за „марка“ изјавил дека неговиот внук навивал за српскиот тенисер за разликата помеѓу него и Федерер да остане две гренд-слем титули.

Надал во кариерата освоил 18, а Федерер 20 трофеи на најголемите светски турнири (Австралија опен, Ролан Гарос, Вимблдон, Ју-Ес опен).

„Во интерес на Рафаел беше Ѓоковиќ да победи. Сега тројцата се многу блиску според освоените трофеи на најзначајните турнири“, рекол Тони Надал.

„Денес сметам дека Ѓоковиќ е фаворит на Ју-Ес опен. Оваа година веќе ги освои Вимблдон и Австралија опен, а сите три подлоги се брзи, многу се слични“, порачал стрикото на Надал.

Инаку, Ѓоковиќ има 16 гренд-слем трофеи, а 17 ќе се обида да го освои на Ју-Ес опен. Турнирот во Њујорк на програмата е од 26 август до 8 септември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер не се откажува од Лукаку

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Интер подготвил нова понуда за белгискиот напаѓач од Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку. „Скај Спорт Италија“ сумта што ја нудат од Интер е 60 милиони фунти, плус одредени бонуси.

Интер, сепак не можат веднаш да ја исплатат целата сума, туку им понудиле на Јунајтед парите да бидат исплаќани во две или три годишни рати. Прелогот на Италијанците е да платат во три рати и тоа 9, 27 и 27 милиони фунти.

Бонусите се додадени за Интер да ја доближи до сумата што „црвените ѓаволи“ ја бараат за напаѓачот.

Спортскиот директор на Интер, Пјеро Аусилио, минатата недела изјави дека Јунајтед ја одредиле цената за Лукаку и дека бараат повеќе од 79 милиони фунти колку што во 2017 година им платија на Евертон.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Западна Грција ја погодија поплави

Властите во неделата евакуираа десетици граѓани од поплавените домови во западна Грција, само неколку дена по загинувањето седум лица во...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Јас не стравувам од новата истрага, а за Јанева не знам

Обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, која го води случајот „Империја“, вели дека сите одлуки и списи што излегувале од специјалното...

Македонија3 часа

СЈО се огради од Јанева, од таму бараат да се сочува интегритетот на институцијата

Ленче Ристоска од СЈО, во име на сите обвинители, но и на целиот истражителски тим на СЈО, истакна дека примерен...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски бара притвор за Катица Јанева

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашното апсење вели дека е голем октопод, дека има злоупотреби на медиум и дека...

Македонија4 часа

Брендирана гардероба, накит, часовници и уметнички предмети меѓу доказите за Боки 13

Тимот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во соработка со Министерството за внатрешни работи во текот...

Македонија7 часа

Кривичниот суд му порача на Јовески, место да ги критикува судиите, да си погледне во сопствениот двор

Скопскиот Кривичен суд во соопштение до јавноста реагира на вчерашната изјава на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески дека на судиите,...

Свет7 часа

(Видео) Се урна зграда во Мумбај, над 40 затрупани

Десетици луѓе останаа затрупани по уривање четирикатница во индискиот град Мумбај. Станбената зграда во густо населеното подрачје се урнала затрупувајќи...

Свет7 часа

(Видео) Во Калифорнија експлодира куќа, има и жртви

Еден човек загина, а 15 се повредени кога експлодира куќа во Калифорнија, објави Си-ен-ен. Причина за експлозијата е оштетен гасовод....

Регион8 часа

Еден тон дрогa пронајдена во лабораторија за производство на марихуана во Република Српска

Во операцијата „Уникат“ во областа на Бања Лука полицијата на Република Српска откри голема лабораторија за производство на марихуана и...

Свет9 часа

Асанж нема да биде екстрадиран во земјите каде што му се заканува смртна казна

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, нема да биде екстрадиран во земјите во кои му се заканува смртна казна, рекол британскиот...

Македонија9 часа

Димитров: Системот почна да се бори со криминалот, сеирџиство и банално ликување не помагаат

Системот, со сите маани, почнува да се бори со криминалот, без разлика од каде доаѓа, напиша министерот за надвореши работи,...

Европа10 часа

На Алпите паднаа 30 сантиметри снег

На Матерхорн, еден од највисоките врвови на италијанските Алпи чија надморска височина е 4.478 метри, паднаа 30 сантиметри снег, кој...

Македонија18 часа

Русковска: Обвинителките засега нема да бидат изведени пред судија

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал, Вилма Русковска вели дека постоеле индиции оти Бојан Јовановски познат како Боки 13 се...

Македонија18 часа

Притвор од 30 дена и за Боки 13

Триесет дена притвор вечерва доби и првиот човек на 1ТВ и неформалниот директор на „БМЈ Медиа груп“, Бојан Јовановски, познат...

Македонија19 часа

Притвор од 30 дена за бизнисменот Зоран Милевски

Судот вечерва му изрече 30 дена притвор на бизнисменот Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, кој беше неколку часа на...

Македонија20 часа

Полицијата влезе и во домот на Катица Јанева

Полицијата вечерва влезе и во домот на специјалната обвинителка Катица Јанева, откако била издадена судска наредба за одземање на предмети....

Регион22 часа

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател, Емануел Макрон, ќе...

Македонија1 ден

Јовески поддржува ветинг по ослободителната пресуда за Латас

Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на...

Македонија1 ден

(Видео) Обвинителството со детали: Боки 13 и Милевски барале 8 милиони евра рекет од бизнисмен

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец, се осомничени за примање награда за противзаконито...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Новите снимки за Нешкоски само потврдуваат како владеел Груевски

Новообјавените разговори за убиството на Мартин Нешкоски само потврдуваат како владеела претходната гарнитура и како се обиделе да скријат убиство,...

Досие