Контакт

Спорт

Адидас ја претстави топката за финалето во ЛШ (Фото)

Објавено пред

Производителот на спортска опрема „Адидас“ денес ја претстави топката со која ќе се игра годинешното финале во Лигата на шампионите.

„Адидас“ со години ги произведува топките за најсилното клупско натпреварување во светот.

Топката својата промоција ја имаше во Истанбул каде е закажан финалниот меч во сезоната 2019/2020. Ова ќе биде прво финале во Истанбул по пауза од 15 години, кога беше одиграно култното финале помеѓу Ливерпул и Милан.

Инаку, вечерва во Лигата на шампионите со натпреварите Борусија Дортмунд-Пари Сен Жермен и Атлетико Мадрид-Ливерпул започнува нокаут-фазата.

Титулата ја бранат фудбалерите на Ливерпул.

Спорт

Баерн го продава Мануел Ноер?

Објавено пред

Долгогодишниот голман на Баерн Минхен Мануел Ноер би можел да добие дозвола да го напушти клубот. Челниците на Баерн биле незадоволни и разочарани од неговиот однос кон клубот.

Преговорите на Ноер и Баерн околу новиот договор завршиле по само четири минути. Голманот бил незадоволен што клубот му понудил соработката да ја продолжи до 2023 година. Ноер барал договор до 2025 година, односно имал желба кариерата да ја заврши во Баерн.

Баварците веќе донесоа еден голман за наредната сезона. Во Минхен како слободен играч требада пристигне голманот на Шалке Александер Нубел.

Ноер и со ова одлука на клубот не се согласува, јавно изјави дека нема намера да биде резерва ниту на натпреварите во Купот на Германија.

Ноер се поврзува со Челси, но неговиот став е јасен не сака да замине од клубот во кој пристигна пред девет години.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси ја платил кауцијата за Роналдињо

Објавено пред

Роналдињо вчера го напушти затворот во Асунсион и судењето во Парагвај ќе го чека во домашен притвор, сместен во луксузен хотел. Роналдињо беше уапсен пред еден месец кога во Парагвај влегол со фалсификуван пасош.

Медиумите тврдат дека властите се заинтересирани за групата со која работел Роналдињо, односно се сомневаат дека тој „перел“ пари.

Друга работа со која се занимаваат медиумите е и откаде Роналдињо нашол пари за да ја плати кауцијата. Некогаш најдобриот фудбалер во светот во Бразил е обвинет за затајување на данок поради што таму му е запленет целиот имот.

Аргентинскиот ТНТ претпоставуа дека Роналдињо успеал да скрие дел од парите што ги заработил во текот на кариерата.

Овој извор тврди дека кауцијата за Роналдињо била платена од Барселона. Се претпоставува дека 1,6 милиони евра уплатил Лионел Меси кој и претходно најави дека ќе му помогне на својот голем пријател.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиш го „состави“ идеалниот тенисер

Објавено пред

Поранешниот американски тенисер Марди Фиш со навивачите на „Твитер“ споделил како би изгледал неговиот идеален тенисер.

Својот идеален тенисер Фиш го „составил“ вака.

Сервис: Џон Изнер
Форхенд: Рафаел Надал
Бекхенд: Новак Ѓоковиќ
Ритерн: Новак Ѓоковиќ
Волеј: Стефан Едберг
Движење: Гаел Монфис
Карактер: Иван Лендл

Марди Фиш има 38 години, во каиерата освоил шест АТП титули во сингл, а најдобриот пласман во кариерата го забележал во 2011 година кога бил седми на АТП-листата.

Има сребрен медал од Олимписките игри во Атина во 2004 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа56 минути

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија3 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет3 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија4 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет4 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион4 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет5 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа7 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија16 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа18 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа18 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија18 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија19 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија21 час

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет21 час

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија22 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет22 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија22 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет1 ден

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет1 ден

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Досие