Контакт

Спорт

„УЕФА сѐ би дале само Реал да го елиминира Манчестер сити“

Објавено пред

Манчестер сити во осмина-финалето во Лигата на шампионите ќе игра против Реал Мадрид. Имињата на клубовите и ѕвездите што играат во Сити и Реал гарантираат спектакл кој сепак ќе мине во сенка на казната што УЕФА им ја изрече на „граѓаните“.

УЕФА, во петокот, поради кршење на правилата пропишани со финансискиот фер-плеј, го исфрли во наредните две сезони Манчестер сити од европските купови.

Казната ќе важи од наредната сезона што значи дека Сити продолжуваат да се натпреваруваат во Лигата на шампоните, а со глед на квалитетот што го имаат не е невозможно на крајот и да го освојат ова натпреварување.

„УЕФА би дале сѐ за Реал да го елиминира Манчестер сити. Не можам да верувам дека веднаш не ги дисквалификуваа. Циркус ќе биде доколку Сити сезонава ја освојат титулата. Сите потоа ќе му зборуваат на Гвардиола дека со измама го постигнал тој резултат, ќе го оспоруваат резултатот кој сам по себе би бил фантастичен“, смета поранешниот капитен на Ливерпул, Џејми Карагер, кој сега работи како аналитичар на телевисијата „Скај“.

„Играчите не би требало да размслуваат воопшто дали треба да заминат од Сити. па тие заработуваат по 300.000 фунти неделно, а платени се за она за што не треба да бидат платени бидејќи клубот нечесно работел. Беа фантастични во првенството, но во Европа тоа не беше случај“, дополнил Карагер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ди Канио одбил трансфер во Јунајтед поради верноста кон Вест хем!

Објавено пред

Легендата на Вест хем, Италијанецот Паоло ди Канио открива дека ја одбил понудата од Сер Алекс Фергусон за трансфер во тогаш доминантниот Манчестер јунајтед во 2001 година поради верноста кон навивачите на „чеканите“.

Ди Канио пристигна во Вест хем во 1999 година и стана капитен на клубот, по што иако тогаш имаше 33 години го привлече интересот на Фергусон, кој му се јавил на Божиќ во 2001 година.

„Искрено, мислев дека е шега на еден мој пријател од Италија. Потоа стомакот ми се сврте, бидејќи помислив можеби сум поголем од тоа што си мислам. Те бараат Манчестер јунајтед. Неколку моменти се чувствував голем и силен. Ми беше чудно да му речам не на Сер Алекс. Му кажав: ’Илјада пати Ви благодарам, но не можам. Вест Хем се моето семејство кое ме прифати во најтешките моменти во мојот живот, а сега сум капитен’. Тој одговори: ’Паоло, само почит за ова. Ги сакам луѓето кои се такви и навистина си човек каков што верував дека си’“, открива Ди Канио.

Во тој момент, Јунајтед беа актуелни шампиони и најуспешниот тим во Премиер лигата со 7 титули во 9 години, но Ди Канио инсистира дека не жали за одлуката.

„На крајот останав во Вест хем и не жалам за тоа, иако Јунајтед беа најдобри, освоија Лига на шампиони. Не би ги земал тие титули за четири и пол години во кои го носев дресот на Вест хем“, додава Ди Канио.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ 249 на „индијанска територија“ и со неверојатна листа на правила

Објавено пред

Претседателот на УФЦ, Дејна Вајт го исполни ветувањето и следниот викенд ќе има УФЦ 249 на „индијанска територија“ во Калифорнија без првата ѕвезда Хабиб Нурмагомедов, но со огромен број на правила кои мораат да се почитуваат.

Шоуто на 18 април според сите вести ќе се оддржи во „Таки палас“ казиното во централна Калифорнија, територија која не е официјално под власт на американската федерална влада за да се избегнат сите ограничувања на движењето и правилата за изолација кои важат во поголемиот дел на САД.

Таканаречените „племенски територии“ не потпаѓаат под федералната власт на САД, и затоа честопати на нивна територија се градат коцкарници со кои се заработуваат пари за племето и не се плаќа данок на федералната власт.

Главниот меч на УФЦ 249 ќе биде тој помеѓу Тони Фергусон и замената Џастин Гетџи, откако Хабиб Нурмагомедов „заглави“ во Русија.

Меѓутоа и тука ќе треба да се почитуваат голем број на правила:

– Само УФЦ и персоналот кој работи во казиното ќе имаат пристап до објектот и сите ќе бидат подвргнати на детални медицински тестови.

– Во собите на фајтерите ќе бидат поставени ленти за тренинг и подвижни сауни, додека надвор од казиното ќе биде изградена патека за трчање.

– Фановите нема да бидат присутни, но ќе има „ограничен“ број на медиуми.

– Собарите и собарките нема да имаат пристап до собите по влегувањето на фајтерите. Храната и сите потребни работи ќе им се доставуваат пред врата.

– УФЦ коментаторите најверојатно ќе бидат во иста соба, но не директно до откагонот.

– Ќе се практикува „социјално дистанцирање“ и во ниту еден момент нема да има повеќе од 10 луѓе во иста соба.

– Бројот на лекари кои работат на еден УФЦ настан ќе биде удвоен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шалке бара навивачите да се откажат од парите за сезонските билети

Објавено пред

Бундеслигашот Шалке побара од носителите на сезонски билети да се откажат од своето право на попуст со што финансиски би помогнале на клубот кој е во криза по пандемијата на корона вирусот.

Од Шалке се пожалија дека се во потенцијално „егзистенцијално критична финансиска ситуација“ по паузата на БУндеслигата од март и побараа фановите да направат нешто за својот клуб.

„Има многу понуди од фановите за одбивање на попустот за сезонските билети кои веќе се купени и тоа го сметаме како одличен гест. Секој ваков гест има огромно значење за финансиската ликвидност на клубот и обезбедувањето на иднината. Клубот во моментов е во егзистенцијално критична финансиска ситуација“, велат од Шалке.

Тие објавија дека ќе подарат специјален дрес за секој носител на сезонски билет кој нема да ги побара назад парите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа7 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа7 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија7 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија8 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија10 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Македонија11 час

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет11 час

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија11 час

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет15 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет15 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија16 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет16 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет16 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет16 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет17 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион17 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија1 ден

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија1 ден

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија1 ден

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Досие