Контакт

Спорт

„Адрија турнејата“ му се „удри од глава“ на Новак Ѓоковиќ (галерија)

Објавено пред

Веста дека најдобриот бугарски тенисер Григор Димитров е позитивен на КОВИД-19, предизвика откажување на финалето на втората станица од „Адрија турнејата“ во Задар, но и предизвика многу бурни реакции колку беше умно да се организираат тениски турнири со гледачи, езгибициски мечеви кошарка и фудбал и средби со деца додека трае пандемијата со корона вирусот.

Последните информации од Задар велат дека сите кои биле во контакт со Димитров одат на тест за корона вирусот, вклучувајќи го и главниот организатор Новак Ѓоковиќ, но останува прашањето како властите во Србија и Хрватска дозволија организација на вакви настани, кога на пример фудбалските мечеви низ Европа се одвиваат со низа заштитни мерки, кои понекогаш изгледаат и претерани.

Реакциите на медиумите за веста беа во најмала рака брутални. Познатиот тениски новинар Бен Ротенберг прати низа пораки, од кои во едната сподели видео на кое се гледа како Ѓоковиќ, Димитров и другите тенисери се во ноќен клуб во Белград.

Григор Димитров позитивен на корона вирус, што е со Ѓоковиќ и другите од „Адрија турнејата“?©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Интер го продава Ериксен

Објавено пред

Кристијан Ерикес во јануарскиот преоден рок за 20 милиони евра го напушти Тотенхем и стана играч на Интер. Клубот од Лондон мораше да го продаде пред истекот на неговиот договор откако тој ги одби сите понуди да остане во Лондон.

Трансферот на репрезентативецот на Данска го иницираше спортскиот директор на Интер Бепе Марота, тренерот Антонио Конте повеќе го сакаше Артуро Видал во својот тим.

Ерикесен не се прилагоди најдобро на новиот тим, ниту на градот Милано. Се уште живее во хотел. Не добива многу простор кај тренерот Конте, кој по победата над Торино му порача на Данецот „дека Италија не е Англија и мора сериозно да ја свати Серија А“.

Поттикнати од оваа изјава на Конте одделни италијански медиуми денес шпекулираат дека Интер во претстојниот преоден рок ќе се обиде да го продаде Ериксен.

Според нив челниците на клубот од „Џузепе Меаца“ веќе ја одредиле цената за Данецот. Ериксен ќе може да го напушти клубот доколку некој понуди 60 милиони евра за неговите услуги.

Прикажи повеќе...

Спорт

Симеоне: Не ме чуди што Челси го сакаат Облак, кај нас играат најдобрите

Објавено пред

Тренерот на Атлетико Мадрид Диего Симеоне нее изненаден од интересот на другите клубови за голманот Јан Облак (27). Словенецот четири години е најдобриот голман во Ла Лига, а оваа сезона досега примил 26 гола на 36 натпревари.

Медиумите вчера објавија дека Челси ќе се обиде да го донесе Облак на „Стенфорд Бриџ“. Според шпекулациите Челси за Облак го нуди најскапиот светски голман Кепа Аризабалага и 30 милиони евра.

„Не сум изненаден, секоја година нашите најдобри фудбалери се на мета на најдобрите клубови во светот. Нормално е да ги барате најдобрите, а ние имаме многу такви играчи. Некои заминаа, некои останаа. Логично е и нормално е да постои интерес за Облак, тој е напиот капитен и важен играч во тимот“, рекол Симеоне и дополнил.

„Тој е играч кој прави разлика на теренот, важен за нас е и на теренот и во соблекувалната, напредуваше на сите полиња, како голман и внатре во групата“.

Облак кариерата ја започна во Олимпија од Љубљана, четири години мина во Бенфика, а во Атлетико е од 2014 година. За неговиот трансфер „јорганџиите“ издвоија 16 милиони евра.

Облак има договор со Атлетико до 30 јуни 2023 година и откупна клаузула од 120 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Манчестер сити? Не сум јас тој што треба да коментира

Објавено пред

Тренерот на фудбалерите на Манчестер Јунајтед Оле Гунар Солскјер не сакал да ја коментира одлуката на Судот за спортска арбитража кој му ја укина казната на Манчестер сити. На рес конференцијата во пресрет на натпреварот со Кристал Палас во Лондон, Солскејр зборувал само за својот тим.

Претходно тренерите на Ливерпул и Тотенхем, Јирген Клоп и Жозе Мурињо го кажале своето мислење за овој случај, а нивниот колега од Манчестер сити, Пеп Гвардиола им порача дека треба да се извинат за своите коментари.

„Други можат да водат распарав на оваа тема. Тоа не е моја работа. Правилата постојат, но некој друг дискутира што е исправно, а што не е “, рекол Солскјер.

Манчестер Јунајтед утре од 21.15 часот ќе гостува кај Кристал Палас. Тимот од Лондон во август победи на „Олд Трафорд“ со 2:1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија1 час

ДИК: Одѕивот до 17 часот најголем во Крива Паланка – 58,7 отсто, во земјата 38,78 отсто

Одѕивот на предвремените парламентарни избори до 17 часот е 38,78 отсто, а со оглед на ситуацијата во која се гласа...

Македонија2 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија3 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија3 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија4 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија6 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија6 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион6 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет7 часа

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија8 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија10 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион10 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија12 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија12 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија12 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија20 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Свет22 часа

Американска компанија почнува со завршни испитувања на вакцината против коронавирусот

Американскиот фармацевтски концерн „Модерна“ објави дека завршните клинички испитувања за вакцината против Ковид-19 ќе почнат на или околу 27 јули....

Македонија1 ден

Регистрирани 135 новозаразени од Ковид-19 и четири смртни случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на...

Македонија1 ден

Се бара со потерница експретседателот на кривичниот суд Владимир Панчевски

Експретседателот на кривичен суд, Владимир Панчевски, се бара со национална потерница што ја распиша МВР по наредба на Основниот суд...

Досие