Контакт

Спорт

Адвокатите го спасиле Анчелоти од отказ

Објавено пред

Не стивнува бурата во Наполи. Изминатите денови во клубот се случија неколку скандали, а се започна со поразот од Рома. Претседателот Аурелио Де Лаурентис донел одлука играчите седум дена да бидат во карантин, но тие се оглушиле на оваа наредба.

По мечот во Лигата на шампионите со Слацбург фудбалерите заминале во своите домови, а потоа одбиле да тренираат. Наводно по мечот со Слацбург Алан му се саканил на синот на Де Лаурентис, а покрај Бразилецот водачи на бунтот биле уште и Калјехон, Мартенс и Кулибали.

Вечера на тренингот било многу напнато бидејќи паднале тешки зборови на релација навивачи-фудбалери. Дури Мертенс отишол кај навивачите да се извини за она што се случува.

На удар е и тренерот Карло Анчелоти иако тој ја почитувал наредбата на претседателот и останал во карантинот, во клупскиот тренинг-центар.

Де Лурентис бил подготвен да го отпушти тренерот, кого од отказ го спасиле клупските адвокати.

Според „Газета дело Спорт“, адвокатите му рекле на Де Лаурентис дека без оглед на се доколку му врачи отказ на Анчелоти ќе мора да плати големо обесштетување. Претседателот бил убеден дека тренерот немал контрола во соблекувалната и дека неколку играчи го имале главниот збор.

Напли по 11 рунди во Серија А се наоѓа на седмата позиција со 18 бода, 11 помалку од лидерот Јувентус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Томаш Бердих оди во „тениска пензија“

Објавено пред

Чешкиот тенисер Томаш Бердих во сабота ќе се прости од професионалното играње тенис.

По 17 години професионална кариера, Бердих одлучи да заврши со тенисот. Требаше да биде изненадување, тенисерот сакаше во Лондон да ја соопшти одлуката, но неговиот татко во изјава за чешките медиуми откри дека неговиот син ќе се пензионира.

Наскоро стигна потврдата и од самиот тенисер.

„Ако сакате да се изненадите, немојте да ги гледате медиумите и социјалните мрежи. Сепак, знам дека денеска тоа не е можно. Се случи грешка, планирав изненадување во сабота кога треба да сум во Лондон, но тоа веќе не е можно. Повеќе информации од мене во сабота“ – напишал Бердих на социјалните мрежи.

103-тиот светски тенисер во моментов во својата кариера освои 13 титули. Највредната е онаа од Мастерсот во Париз, во 2005 година, а најголемиот успех на грен-слем турнирите го имаше во 2010 година кога стигна до финалето на Вимблдон.

Бердих сигурно ќе имаше повеќе успех доколку не се натпреваруваше во ерата на „големата тројка“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан имаат намера да го вратат Анчелоти

Објавено пред

Челниците на Милан сакаат да го искористат хаосот што владее во Напли и да го вратат Карло Анчелоти на „Сан Сиро“, објави „Тутоспорт“.

Анчелоти минува низ тежок период во Наполи, најмногу поради несогласувањата со контроверзниот претседател Аурелио Де Лаурентис. Италијанските медиуми шпекулираат дека тој ќе добие отказ доколку не победи на наредните два натпревари.

Техничкиот директор Паоло Малдини, дал предлог клубот да ја искористи ситуацијата во Наполи и да се обидат да го вратат трофејниот стратег.

Анчелоти во периодот од 2001 до 2009 година забележа големи успеси како тренер на Милан. Анчелоти успеа да освои две титули во Лигата на шампионите и една во Серија А.

Милан во моментов го предводи Стефано Пиоли кој неодамна го замени Марко Џанпаоло.

Интересно Милан во наредното коло во Серија А ќе го пречека Наполи на 23 ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мото ГП ќе се вози во Унгарија

Објавено пред

Унгарија од 2022 година ќе биде домаќин на трка во светскиот Мото ГП шампионат. Деновиве интензивни преговори на оваа тема воделе Дорна и владата на Унгарија.

Доколку две страни ги договорат условите тогаш трките би се одржувале на нова патека кој би била изградена во источниот дел на државата.

„Среќен сум што можам да објавам дека Мото ГП е подготвен да се врати во Унгарија. Стратегијата за развоја на унгарскиот мотоциклизам што и беше претставена на владата опфаќа бројни цели и мерки. Таа е важна за туризмот, но и за индустријата која има пресудно влијание врз унгарската економија. Клучно е да се развие Хунгароринг и домашната спортска инфраструктура, а врвот ќе биде новата патека и Мото ГП настанот“, рекол унгарскиот министер за иновации и технологии, Ласло Палкович.

„Горд сум што можам да објавам дека започнаа преговори за уште една трка во Мото ГП календарот. Новата трка и патеката во Унгарија е возбудлив проект за сите нас. Овој проект ќе го врати Мото ГП во земја што има традиција во тркањето“, изјавил извршниот директор на Дорна, Кармело Еспелта.

Меморандумот за разбирање што го потпишале двете страни значи дека Унгарија би можелда биде домаќин на Мото ГП трките од 2022 до 2026 година. Официјално договорот би требало да биде потпишан во февруари 2020 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија4 часа

Мас: Германија ќе го поддржи патот на Северна Македонија кон ЕУ

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Северна Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни...

Македонија4 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија6 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија6 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија7 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија8 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа8 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија8 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија8 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија9 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет9 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет10 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија10 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт10 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија20 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион21 час

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион23 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа24 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија1 ден

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Досие