Контакт

Спорт

Адвокатот на Ѓоковиќ: Исплашени се од противниците на вакцинацијата, поради тоа му ја поништија визата

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ ќе се појави пред Сојузниот суд, во сабота 15 минути по полноќ по средно-европско време. Сослушувањето и судењето во недела, ќе го води судијата Џон О’Калахан.

Пред да се појави во Сојузниот суд, најдобриот светски тенисер, со своите адвокати, од 22.15 часот по средно-европско време, ќе има разговор во министерството за имиграција.

По завршувањето на сослушувањето кај судијата Ентони Кели, откако министерот Алекс Хок го искористи своето право и му ја укина визата на Ѓоковиќ, се огласи адвокатот на тенисерот, Николас Вуд. Адвокатот тврди дека одлуката на министерот е во спротивна на доказите кои ги приложила граничната полиција.

„Рече дека Ѓоковиќ може да ги зарази другите лица поради тоа што не е вакциниран. Господинот Ѓоковиќ има медицинска причина поради што не се вакцинира и тој ги почитува законите“, рекол Вуд.

Смета дека со својата одлука, министерот сакал да им испрати порака на жителите на Австралија кои се противат на вакцинацијата.

„Стравува дека може да има потенцијалното возбудување во заедницата која се противи на вакцинацијата“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мареј го доби трилерот со Басилашвили

Објавено пред

Енди Мареј, по пауза од три години, го одигра првиот меч на Австралија опен. Поранешниот број 1, на турнирот влезе со специјална покана од организаторот.

Мареј, во првото коло, успеа да го победи Николоз Басилашвили од Грузија. Дуелот кој заврши со победа на Британецот 6/1, 3/6, 6/4, 6/7, 6/4, траеше три часа и 54 минути.

Мареј имаше можност порано да го реши мечот, а во драматичниот петти сет испушти брејк предност. На крајот носен од публиката ја искористи третата меч топка.

Во второто коло, Мареј, ќе игра против Таро Даниел, кој преку квалификациите избори место на турнирот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Како гласаа селекторот и капитенот на Македонија

Објавено пред

Светската фудбалска федерација, вчера, го прогласи најдобриот играч во светот. Наградата ја однесе Роберт Левандовски. Полјакот победи во конкуренција на Лионел Меси и Мохамед Салах.

За наградата „Бест“, гласаа селекторите, капитените на националните тимови и новинарите од земјите членки на ФИФА.

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Стефан Ристовски гласеше за Левандовски, Меси и Кристијано Роналдо, додека селекторот Благоја Милевски гласаше за Жоржињо, Левандовски и Меси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јамајка со три екипи на ЗОИ во Пекинг

Објавено пред

Јамајка со три екипи во боб ќе настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг. Покрај екипоте во боб, Јамајка ќе има и претставник во велеслалом.

Олимпискиот тим на Јамајка објави дека три екипи се квалификувале за Игрите во Пекинг: четворосед и двосед во машка конкуренција и едносед во женска конкуренција.

Постои можност на Игрите да учествува и женскиот боб двосед доколку се откаже некоја од екипите што изборија пласман.

Исто така, Јамајка ќе има претставник и во велеслалом. Бенџамин Александер е првиот скијач од оваа земја во Карипското Море, кој се квалификувал на едни зимски олимписки игри.

ЗОИ во Пекинг ќе се одржат од 4 до 20 февруари.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

(Видео) Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков...

Македонија2 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата...

Македонија3 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија12 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија16 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија19 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија20 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија22 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија23 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија23 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет24 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Досие