Контакт

Спорт

АФЦОН: Алжир на пенали подобар од БСК, ќе игра за финале против Нигерија (видео)

Објавено пред

Алжир се пласираше во полуфиналето на Африканскиот куп на нации по победата на пенали над репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска, откако претходно утнаа пенал и пропуштија огромна шанса да го решат натпреварот во регуларните 90 минути.

Алжирците, кои досега беа репрезентација која покажа најмногу на шампионатот во Египет, во полуфиналето ќе игра со „Супер орлите“ од Нигерија, додека во второто полуфинале Сенегал го чека противникот од дуелот помеѓу сензационалните Мадагаскар и фаворитите од Тунис.

Алжир поведе преку убавиот гол на Софијан Фегули и имаше совршена шанса да го зголеми водството, но Багдад Бунеџах од белата точка во 48. минута ја погоди пречката. Брегот на Слонова Коска израмни преку Џонатан Коџија во 62. минута, по што имаше луди половина час со голем број на шанси за голови. Ријад Марез имаше одличен удар кој од гол-линијата го извади Мамаду Багајоко, а Вилфрид Заха имаше „златна“ шанса за БСК, но беше непрецизен.

Во пенал-серијата, обидот на Вилфрид Бони во третата серија беше одбранет од голманот Раис, но „слоновите“ добија совршена шанса да се вратат откако Белаили го утна својот обид во петтата серија. Меѓутоа, во следниот обид, Сереј Дие исто така утна, праќајќи ги Алжир во полуфиналето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џоел Глејзер ветил дека Солскјер нема да добие отказ, и му дал пари за Халанд и Нигуез!

Објавено пред

По состанокот со газдата Џоел Глејзер, Оле Гунар Солскјер добил уверување дека сите се зад него во Манчестер јунајтед, и дека шпекулациите дека бараат замена се само шпекулации, и во исто време му ветил пари со кои Норвежанецот може да продолжи со градењето на тимот со ангажирање на двете главни цели – Саул Нигуез и Ерлинг Браут Халанд, тврди „Дејли мејл“.

По слабиот ноември, Јунајтед стигнаа до две големи победи над Тотенхем и Манчестер сити за да се вратат на петтото место во трката зза место кое води во Лигата на шампионите. Семејството Глејзер е свесно дека изградбата на тимот ќе потрае, и дале зелено светло за ангажирање на Саул Нигуез од Атлетико Мадрид и Ерлинг Халанд од Ред бул Салцбург, иако најреално е тие трансфери да се остварат во текот на летото. Јунајтед покажале интерес и за Дони ван де Бек од Ајакс, иако се верува дека тој ќе замине во Реал Мадрид.

„Оваа недела можеби ќе зборуваат помалку и тоа е поинтересно отколку да одговараш на критики и шпекулации. Треба да знаеме што се обидуваме да направиме и да имаме план. Ако момците се без повреди, ќе освоиме многу поени, а исто така ќе го засилиме тимот. Имаме вистински однос, сега момците имаат поголема самодоверба и сакам да одиме напред“, изјави Солскјер денеска за норвешкиот „ТВ2“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер: Не сонував дека со Мирка ќе имаме толку деца

Објавено пред

Тениската легенда Роџер Федерер вели дека е прекрасно да бидеш татко и објаснува дека родителството никогаш не му пречело во кариерата, иако признава дека не очекувал дека ќе има толку деца со својата сопруга Мирка.

Роџер и Мирка имаат два пара близнаци – 10-годишните ќерки Мајла Роуз и Шарлин и 5-годишните синови Лео и Лени.

„Чувството е фантастично. Учиш многу за себе кога ќе станеш родител, но најмногу од сè тука е љубовта која ја имаш кон нив и чувството да имаш нешто посебно со твојата сопруга. Мирка и јас ги сакаме нашите деца бескрајно. Четири деца, тоа е неверојатно. Искрено, никогаш не помислував дека ќе имам толку деца, но сега е забавно. Убаво е да имаш големо семејство зад себе“, вели Федерер.

Близнаците очигледно се „генетски“ во семејството Федерер – неговата ќерка Дијана има син и ќерки-близначки, додека и бабата на Федерер од мајчина страна исто така е близнак.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бартомеу: За Пеп вратата во Барселона секогаш е отворена

Објавено пред

Пеп Гвардиола, човекот кој стана икона на „Ноу Камп“ како фудбалер и како тренер, би можел да се врати во Барселона, тврди претседателот на Блауграна, Жосеп Марија Бартомеу.

Менаџерот на Манчестер сити излезе од славниот младински состав на Барселона, за подоцна покрај фудбалер на тимот да стане и тренер во блескавата генерација со „тики-така“ стилот на фудбал со Лео Меси, Андрес Иниеста и Чави. Но, тој реши да се докажува надвор од Каталонија, станувајќи тренер на Баерн Минхен три сезони, пред сегашната работа во Манчестер сити.

Тој секогаш давал двојни одговори кога ќе го прашале за можното враќање, но сега Бартомеу уште еднаш потврди дека тој би бил добредојден во Каталонија.

„Тоа не зависи од мене. Пеп самиот реши да замине, но вратата за него секогаш е отворена во Барселона“, изјави Бартомеу во интервју за италијанскиот весник „Ла република“.

Засега, прв човек во Каталонија е Ернесто Валверде, кој има договор до крајот на сезоната 2020/21.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Путин, Меркел, Макрон и Зеленски разговараат за решавање на кризата во Украина

Долгоочекуваниот самит на Нормандиската четврока се одржува денеска во Париз, каде тема е решавање на кризата во Украина, а главните...

Топ2 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија2 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија за злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија2 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија6 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион7 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт7 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет8 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија8 часа

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет9 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет9 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет9 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион21 час

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ23 часа

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион1 ден

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ1 ден

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ1 ден

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија1 ден

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Македонија1 ден

Османи: Венецијанската комисија не вели да се отфрли двојазичноста во судството, туку да се создадат услови

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од...

Култура1 ден

Две престижни признанија за документарецот „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35. Интернационални документарни награди (ИДА), што се одржаа вчеравечер (7. декември) во...

Досие