Контакт

Спорт

Агонијата продолжува, Јунајтед поразени во Њукасл (Видео)

Објавено пред

Ново разочарување на армијата свои навивачи им приредија фудбалерите на Манчестер Јунајтед. „Црвение ѓаволи“ загубија во Њукасл 1-0 во натпреварот што го комплетираше осмото коло во Премиер лигата.

Њукасл одиграа конкретно во текот на целиот меч имаа подобри шанси за постигнување на гол (Метју во првиот дел ја погоди гредата) и на крајот победија со голот на Лонгстаф во 72 минута.

Единствената сериозна шанса Јунајтед ја имаа во финишот на првиот дел кога Мегваер не успеа да го совлада Дубравка.

Јунајтед на последните пет натпревари имаат само една победа, во осумте кола имаат само две победи и со девет бода се наоѓаат на скромната деветта позиција. Њукасл со бод помалку се на 16 место.

Овој пораз сериозно ги разниша позициите на менаџерот Солскјер, а англиските медиуми пишуваат дека нема да биде изненадување доколку тој во наредните денови добие отказ.

Јунајтед во наредното коло ќе има нов сериозен меч, на „Олд Трафорд“ ќе гостува лидерот Ливерпул.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тајсон Фјури ќе сними божиќна песна со Роби Вилијамс

Објавено пред

Британската поп-ѕвезда Роби Вилијамс потврди дека ќе го објави својот прв божиќен албум, а на него и дуо со поранешниот светски шампион во тешка категорија, Тајсон Фјури.

Со наслов „Божиќен подарок“, Вилијамс ќе го објави албумот со 28 песни за божиќните празници, а ќе му помагаат Род Стјуарт, Брајан Адамс и Џејми Калам, како и Фјури. Популарниот „Џипси кинг“ ќе биде присутен на песната „Лоша Шерон“.

Вилијамс се запознал со Фјури во јуни во Лас Вегас по победата над Том Шварц, и веднаш го прашал за соработка.

„Тајсон ме покани во соблекувалната пред мечот и веднаш му кажав дека сум го слушнал како пее во рингот и го поканив да биде гостин. Тој веднаш се согласи“, вели Вилијамс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: Има луѓе во Барселона кои не сакаат Нејмар да се врати

Објавено пред

Лионел Меси признава дека во Барселона има луѓе кои не сакаат Нејмар да се врати на „Ноу Камп“, додавајќи дека ова е една од причините поради кои кам-бекот на Бразилецот е многу тежок.

Нејмар си замина од Каталонија на контроверзен начин во 2017, откако Пари Сен-Жермен ја плати неговата откупна клаузула од 222 милиони евра (светски рекорд), но сега, само две години подоцна цело лето помина во големи шпекулации дека тој ќе се врати во стариот клуб. Меси признава дека тоа тешко ќе се реализира.

„Тешко е да се врати Нејмар. Прво, беше тешко да се види како тој замина, второ, поради начинот на кој замина. Има луѓе во клубот и членови на клубот кои не сакаат да се врати. Ако зборуваме чисто за фудбалот, Неј е еден од најдобрите на светот. Но, постојат и други фактори“, вели Меси.

Иако неодамна изјави дека нема да игра за друг клуб освен Барселона, тој уште го нема потпишано понудениот доживотен договор со Блауграна.

„Се зборува за тоа подолго време, да добијам договор каков што имаше Иниеста. Јас не сакам договорот да ме обврзува, бидејќи не знам како ќе се чувствувам. Ќе се натпреварувам додека се чувствувам физички добро“, објаснува Меси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон ги убедуваше фановите: Не сум се откажал!

Објавено пред

Ф1 шампионот Луис Хамилтон реши на своите фанови да им прати позитивна енергија откако претходно оваа недела изјави дека блиску „да се откаже од сè“ поради состојбата во светот.

34-годишниот возач на Мерцедес е пред освојување на својата шеста шампионска титула, до која може да дојде веќе во Мексико следната недела, но во вторникот преку Инстаграм прати некои „чудни“ пораки објаснувајќи дека не му е јасно зошто да се грижи кога луѓето се такви.

Сега, повторно преку социјалните мрежи, тој прати поинаква порака.

„Добро утро, свету! Сакав да ви пратам позитивна порака. Се надевам дека неделата ви беше добра и ви посакувам убав викенд. Ги ценам сите позитивни пораки кои ги добив. Не сум се предал, уште сум тука и се борам “, напиша Хамилтон.

Хамилтон подготвен да се „откаже од сè“

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

(Видео) Десетици илјади демонстранти на улиците во Барселона, студентите се судрија со полицијата

Десетици илјади поддржувачи на независноста на Каталонија протестираат во центарот на Барселона против пресудите на нивните водачи, барајќи отцепување од...

Македонија26 минути

Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас го осуди фактот дека лидерите на земјите-членки на ЕУ не успеаја да се постигнат согласност...

Култура1 час

Министерството за култура го осуди вандализмот, бара да се заштити Аквадуктот

Министерството за култура енергично го осудува вандалскиот чин на оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што...

Македонија1 час

(Видео) Интервју со Села: 18 години не одговарал ниеден функционер од ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, во интервју за „Макфакс“ рече дека не може да се оочекува ЕУ да...

Македонија2 часа

Влада: Во тек се консултации, Заев носи одлуки во интерес на граѓаните и државата

Во тек се интензивни консултации после заклучоците на Европскиот совет, премиерот Зоран Заев носи одлуки водејќи се исклучиво од интересите...

Македонија3 часа

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток...

Европа4 часа

Макрон: Земјите од соседството на ЕУ не е нужно да бидат нејзини членки

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во првото обраќање во јавноста откако стави вето за пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија...

Македонија4 часа

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, и претседателот на Европскиот совет, Доналд...

Македонија5 часа

Конте: Одлуката на ЕУ за Северна Македонија и Албанија е историска грешка

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, изјави дека одлуката на Европската Унија да не го отвори пристапниот процес за Северна Македонија и...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава...

Јоханес Хан Јоханес Хан
Македонија5 часа

Хан: Одговорноста за овој неуспех не е на Северна Македонија, туку на ЕУ

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вели дека одговорноста за одлуката да не им се додели датум за преговори на Северна...

Македонија5 часа

(Видео) Мицкоски: Предвремени парламентарни избори за да се надмине кризата

Одлуката за недобивање датум е пораз, но не пораз на народот, туку на политиките на Заев и оваа власт, навлезена...

Македонија6 часа

Димитров: ЕУ јасно да каже дали е отворена за европска иднина на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, преку својот налог на „Tвитер“ побара од Европската Унија да биде директна со земјите...

Европа8 часа

Пучдемон им се предаде на белгиските власти

Поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, им се предаде денеска на белгиските правосудни органи кога Шпанија издаде нов налог за...

Топ9 часа

Воз удри во автомобил во Прилеп, повредени четири лица

Четири лица се повредени во железничка несреќа што се случила во близина на меѓуградската автобуска станица во Прилеп. Според информациите на...

Свет10 часа

Трамп во нова трговска офанзива, воведе царини на многубројни европски производи

Дополнителни царини во вредност од 7,5 милијарди американски долари за низа европски производи денеска воведоа САД, што претставува нова трговска...

Свет10 часа

Eксплозии и пукање во Сирија еден ден по договорот за прекин на огнот

Експлозии на гранати и пукање во областа на градот Рас ел-Ајн во североисточна Сирија на само еден ден по договорот...

Европа11 час

(Видео) Барселона во пламен, протестите излегоа од контрола

Илјадници луѓе синоќа излегоа на протест на улиците на Барселона, четврти ден по ред. Како што пренесуваат локалните медиуми, на...

Свет22 часа

Турција ги прекинува воените операции во Сирија

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека постигнал договор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за прекин на огнот во северна...

Регион1 ден

Рама: Направивме сè што побараа од нас

Го направивме тоа што го бараа, изјави албанскиот премиер Еди Рама., по состанокот со комесарот на ЕУ за соседска политика...

Досие