Контакт

Спорт

Ајакс ја прифати понудата од Шахтјор за Давид Нерез

Објавено пред

Ајакс и Шахтјор го договирле трансферот на Давид Нерез. Бразилското десно крило, ќе стане третото најскапо засилување во историјата на украинскиот клуб.

Ајакс, реши да ја прифати понудата од 15.000.000 евра, за фудбалерот кој беше еден од најдобрите во 2019 година, кога клубот дојде до полу-финалето во Лигата на шампионите.

Минатата сезона имаше проблеми со повредите, а оваа сезона предност во тимот има неговиот сонародник, Антонио.

Покрај 15.000.000 евра, Ајакас може да добие и дополнителни 3.000.000 евра, преку бонусите. Три отсто од овој трансфер ќе добие и поранешниот клуб на Нерез, Сантос.

Давод Нерез ќе биде 12.бразилец во Шахтјор. Тој ќе потпише договор до јуни 2026 година. Трансферот на Нерез е третиот најскап во историјата на Шахтјор. Пред осим и пол години Украинците за Бернард платија 22.500.000 евра, а лани го донесоа од Бенфика Предињо за 16.000.000 евра.

Парите од трансферот на Давид Нерез, Ајакс ќе ги инвестира во Стивен Бергвајн од Тотенхем.

Спорт

НФЛ-легендата Ретлисбергер стави крај на 18-годишната кариера

Објавено пред

Двократниот супербол-шампион, (Биг) Бен Ретлисбергер, потврди дека се повлекува од НФЛ-лигата откако цела 18-годишна кариера ја помина во Питсбург стилерс.

„Патот беше возбудлив, придвижен од духот на натпреварувањето. Но, дојде време да ја исчистам соблекувалната, да продолжам да бидам тоа што можам за мојата сопруга и децата. Си заминувам како благодарен човек“, вели квотербекот.

39-годишниот Ретлисбергер двапати го освои Суперболот со Стилерс и шестпати беше дел од пробол-тимот и речиси сигурно ќе заврши во Куќата на славните завршувајќи како петти на листата на додадени јарди (64.088).

Неговата фантастична кариера на почетокот беше контроверзна по обвинувањата за сексуален напад во 2009 и 2010 година. Првиот случај беше договорен надвор од суд, а тој од 2010 воопшто не стигна до суд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан го претставија Марко Лазетиќ

Објавено пред

Милан официјално го презентираа новото засилување, српскиот напаѓач Марко Лазетиќ, кој доаѓа од Црвена звезда во договор кој „тежи“ околу 4 милиони евра плус бонуси.

Лазетиќ, кој наполни 18 години минатата недела, потпиша договор со „росонерите“ до јуни 2026 година и ќе го носи бројот 22 во Милано. Звезда ќе добие 4 милиони евра, 1 милион евра во бонуси според перформансите, и процент од секоја наредна продажба на напаѓачот.

Дел од академијата на Звезда, Милан беа заинтересирани за Лазетиќ од септември, кога постигна два гола во Младинската ЛШ против Сент Патрикс Атлетик. Лазетиќ е замена за Пјетро Пелегри, кој Милан го продадоа на Торино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекинро: Некои луѓе мислат дека Ѓоковиќ е Дарт Вејдер

Објавено пред

Поранешното „лошо момче“ на тенисот, Џон Мекинро вели дека на спортот му се потребни силни карактери, посочувајќи дека дел од навивачите го сметаат Новак Ѓоковиќ како Дарт Вејдер, славниот негативец од филмовите „Војни на ѕвездите“.

Седумкратниот гренд слем шампион Мекинро, кој во својата кариера имаше доста конфликти со судиите и со публиката, се согласува со Ник Кирјос дека на тенисот му се потребни разновидни ликови и карактери.

„Зборував за потребата за вистински карактери во тенисот. Морате да имате вистински интерес во некого. Дали мислите дека е лошо момче, не е важно, некои луѓе сметаат дека Ѓоковиќ е Дарт Вејдер. Од друга страна, сите го сакаат Роџер Федерер. Тенисот не е тимски спорт каде што можете да навивате за својот град или држава, така што е важно да има посебни ликови во спортот“, вели 62-годишниот Американец.

Интересно, во 2012 година, пред мечот со Американецот Сем Квереј, Ѓоковиќ во чест на Хелоувин носеше токму маска на Дарт Вејдер. И покрај неговите 20 гренд слем титули, Ѓоковиќ не добива иста љубов како Рафаел Надал и Роџер Федерер, ситуација што се влоши со неговата депортација од Австралија по одбивањето да се вакцинира.

„Многу е тешко последните 10-15 години да не се фокусирате на тие тројца. Тие направија нешто надвор од овој свет, освоија по 20 гренд слема. Мислев дека седум е фантастична бројка, но сега не изгледа така. Ги гледаме овие легенди како играат во исто време, но од друга страна иднината е пред нас и треба да имаме и други ѕвезди“, додава Мекинро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет3 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија4 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ7 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа7 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија9 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа10 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа11 час

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија24 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија24 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие