Контакт

Спорт

Ако замине Конте во Интер доаѓа Алегри

Објавено пред

Антонио Конте би можел да го напушти Интер по завршувањето на сезоната, пишуваат италијанските медиуми. Интер на последните два натпревари во Серија А освои само еден бод поради што третото место на табелата и го препушти на Аталанта.

Интер на табелата во Серија А на седум кола до крајот има десет поени помалу од лидерот Јувентус.

Лошите резултати би можеле да го натераат Конте самиот да си поднесе оставка, бидејќи никој не верува дека клубот ќе му врачи отказ по само една сезона тврдат медиумите. Според нив темпераментниот Конте би можел да замине доколку клубот одбие да вложи повеќе пари за нови играчи.

Доколку Конте замине од интер негова замена ќе биде Масимилијано Алегри, поранешниот тренер на Јувентус.

Алегри оваа година не работеше никаде, самиот кажа дека му е потребен одмор, но најави дека од наредната сезона ќе се врати.

Каква ќе биде иднината на Конте ќе биде јасно по завршувањето на првенството кога со клупските челници ќе го анализира сработеното и оствареното во сезоната 2019/2020.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хрватите во второто полувреме ја „скршија“ Ангола

Објавено пред

Хрватската ракометна репрезентација, која има улога на еден од фаворитите на Светското првенство во Египет, втор меч едноподруго се наоѓа во ситуација да се мачи со реално послаб противник, откако им беше потребно добро второ полувреме за 28:20 победа над Ангола.

По сензационалното реми со Јапонија во првото коло, во кое Хрватите се спасуваа од пораз, европскиот вицешампион се намачи и со претпоследната репрезентација од минатиот Мундијал, водејќи со само гол разлика по првите 30 минути пред, сепак, во второто полувреме да стигне до победа со високи +8.

Бразил по ремито со Шпанија, повторно дозволи во второто полувреме Тунис да се доближи и на крајот да извлече 32:32 реми, додека Аргентина се пласираше во втората рунда со 24:21 победа над Бахреин.

СП РАКОМЕТ, ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА А

Зеленортски Острови – Германија 0:10 службено

Унгарија – Уругвај 20.30 ч.

Табела: 1.Германија 4, 2.Унгарија 2, 3.Уругвај 0, 4.Зеленортски Острови 0

ГРУПА Б

Тунис – Бразил 32:32 (20:16)

Полска – Шпанија 20.30 ч.

Табела: 1.Полска 2, 2.Бразил 2, 3.Тунис 1, 4.Шпанија 1

ГРУПА Ц

Катар – Јапонија 31:29 (15:16)

Ангола – Хрватска 20:28 (11:12)

Табела: 1.Катар 4, 2.Хрватска 3, 3.Јапонија 1, 4.Ангола 0

ГРУПА Д

Аргентина – Бахреин 24:21 (12:10)

ДР Конго – Данска 20.30 ч.

Табела: 1.Аргентина 4, 2.Данска 2, 3.ДР Конго 0, 4.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Спорт

„Нула“ на „Енфилд“, Јунајтед останува лидер

Објавено пред

Ливерпул и Манчестер јунајтед одиграа дерби без голови (0:0) на „Енфилд“ за гостите да останат на првото место во Премиер лигата во меч во кој дефинитивно беше потребна поголема возбуда и поотворена игра од двата тима.

Ливерпул на Јирген Клоп, очекувано, почнаа со притисок од стартот на мечот, и Роберто Фирмино имаше одлична шанса, додека Јунајтед се задоволија со „умртвување“ на играта на домаќините и најдобрата шанса ја имаше Бруно Фернандеш со слободниот удар од 20-тина метри кој помина покрај стативата.

И второто полувреме помина во сличен ритам, со доминација во поседот на „црвените“, но без конкретни резултати. Хери Мегваер беше одличен во одбраната кога ги блокираше двата обиди на Фирмино и Салах на почетокот на второто полувреме, а во 75. минута, Јунајтед се заканија преку Бруно Фернандеш, но Алисон беше на место. Во 83. минута, Ван-Бисака одлично го пронајде Погба, кој шутираше директно во Алисон.

Јунајтед остануваат први со 37 поени, Лестер се втори со 35, Ливерпул се трети со 34, Тотенхем имаат 33, а Манчестер сити 32 во неверојатно тесната трка за титулата во Премиер лигата оваа сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бешикташ го доби истанбулското дерби и се искачи на првото место

Објавено пред

Бешикташ со 2:0 го совлада тимот на Галатасарај во лутото истанбулско дерби, за да се искачи на првото место во турската Суперлига.

Пресметката на двата клуба од европскиот дел на Истанбул, секогаш носи лути ривалства со многу расправии, црвени картони и инциденти, и ова беше случај и овојпат, откако Галата остана со играч помалку во 58. минута, кога Мбаје Диање доби црвен картон.

Бразилецот Жозеф во 79. минута го скрши отпорот на Галата, за во 93. минута Жорж-Кевин Нкуду да ги постави конечните 2:0. Со победата, Бешикташ се први со 38 поени, Фенербахче со натпревар помалку (и во исчекување на Месут Озил) се втори со 35 поени, Газиантеп имаат 34, а Галата 33. Актуелниот шампион Башакшехир е само 12. со 23 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Рама не отстапува од она што го кажа за вакцините, и покрај тоа што Франција го нарече анти-ЕУ

Не нападнав пријател, туку говорев за конкретната ситуација со вакцините и не остапувам ниту запирка од она што го кажав....

Свет4 часа

Бродот што потона во Турција не бил руски туку украински, загинаа најмалку 4 лица

Шест лица се спасени, а четири загинаа кога украински товарен брод со 12 член екипаж потона денес крај брегот на...

Македонија5 часа

Нови 190 случаи на коронавирус, оздравени се 2.009 пациенти, а починаа 6 лицa

Во последните 24 часа се направени 1.530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6,...

Македонија5 часа

Мицкоски со Орбан и Јанша ќе разговара за бугарското вето

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски, во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со...

Економија6 часа

Одобрени 5,9 милиони евра за 506 компании преку Ковид 3 бескаматнaта линија

Одобрена е првата група барања од Ковид 3 бескаматната линија наменета за микро и мали трговски друштва, односно за трговци-поединци...

Македонија8 часа

Полицијата растури две домашни забави во Скопје, приведени се 13 лица

Приведени се 13 лица на две домашни забави во Скопје, бидејќи не ги почитувале мерките за заштита од Ковид-19. Од...

Свет9 часа

Трите одлуки на Бајден по преземањето на власта

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден планира да преземе чекори за поништување на некои од контроверзните одлуки на администрацијата во...

Спорт10 часа

Тенисерите бесни на Австралија опен, 47 од нив завршија во изолација

Повеќе тенисери и тенисерки се пожалија дека организаторите на Австралија опен ги смениле најавените правила за карантин поради Ковид-19, по...

Регион11 час

Грција почна со масовна вакцинација на населението, на Крит вакциниран стогодишник

Вакцинацијата на населението во Грција започна вчера,со приоритет во првата фаза за лица постари од 85 години. По вакцинацијата на...

Македонија11 час

ВМРО и СДСМ продолжуваат со обвинувања поврзани со пописот на населението

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и утрово продолжија со меѓусебни обвинувања и несогласувања за претстојниот попис на населението. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение...

Македонија23 часа

Автобус на ЈСП се судри со две возила кај Шумарскиот факултет

Нема повредени патници во автобусот на ЈСП, по сударот со два автомобили кај Шумарскиот факултет. Оттаму информираат дека е причинета...

Спорт23 часа

Одбојкарите обезбедија пласман на Европското првенство

Одбојкарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман на Европското првенство. Вечерва, во Скопје, Македонија ја совлада Турција со 3:1 (25:19, 21:25,...

Македонија1 ден

Димовски на местото на Ѕинго на чело на Социјалистичката партија

Пратеникот Љупчо Димовски е избран за нов претседател на Социјалистичката партија, на денешниот конгрес, кој се одржа во Кратово. Тој...

Македонија1 ден

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија1 ден

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Топ1 ден

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко. Од полицијата информираат...

Европа1 ден

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион1 ден

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет1 ден

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 ден

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Досие