Контакт

Спорт

Алeгри се враќа во Јувентус, Роналдо си оди

Објавено пред

Експериментот на Андреа Ањели, Фабио Паратичи и Павел Недвед, со Андреа Пирло како тренер на Јувентус не успеа. „Страта дама“, не само што нема да ја одбрани титулата туку е прашање дали ќе избори пласман во Лигата на шампионите.

Пирло, во наредните недели, или по завршувањето на сезоната ќе добие отказ. Во Јувентус, ќе се врати Масимилијано Алегри, човек кој освои пет титули во Серија А и два пати стигна до финалето во Лигата на шампионите.

Алегри, две години е без работа, откако изненадувачки во 2019 година доби отказ, а на неговото место дојде Маурисио Сари.

Една од причините поради за отказот е и мислењето на Алегри дека Кристијано Роналдо не му е потребен на Јувентус.

Јасно е дека доколку се врати Алегри дека Португалецот ќе замине, а ќе заминат и Адриен Рабио и Арон Рамзи.

Редот за врска, кај Алегри би го формирале Артур, Родриго Бентакур и веројатно некое засилување.

Во клубот сметале дека под палка на Алегри добро би се развивале младите фудбалери: Матијас Де Лихт, Дејан Кулушевски и Федерико Кијеза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Џордан не може да ја избрише последната порака со Коби Брајант!

Објавено пред

Во сабота Коби Брајант со неколку месеци одложување поради пандемијата на коронавирусот и службено ќе биде примен во Куќата на славните. На церемонијата за покојната кошаркарска легенда во кошаркарската бесмртност ќе го внесе неговиот претходник и идол, Мајкл Џордан.

Големиот „М-Џеј“ во разговор за „ЕСПН“ вели дека се уште ја чува последната телефонска порака што ја разменил со Коби.

„Прво мислев дека ќе бидам нервозен поради тоа, но тогаш ми стана јасно дека нема причина да сум нервозен поради покажување емоции кон некој што навистина го сакав. Тоа е мојата човечка страна, за која луѓето често забораваат дека ја имам“ вели Џордан.

Нивниот последен разговор бил на 8. декември 2019 година, месец ипол пред трагедијата. Брајант му се јавил да прокоментира за текилата која компанијата на Џордан ја извади во производство.

„Оваа текила е одлична“ напишал Коби.
„Ти благодарам брате“ возвратил Џордан.
„О, да. Дали семејството ти е добро?“ – продолжил Брајант.
„Сите се добро. Твоите?“
„Се е добро“
„Среќни празници, се надевам дека наскоро ќе се видиме. Тренеру Коби?!“ – му напишал Џордан и ставил емотикон со смеење.
„И тебе исто така. Еј, тренеру, во моментов седам на клупа и го разбиваме противникот, 45-8“ – била последната порака од Коби.

Точно 11 дена по оваа порака Коби Брајант и официјално беше номиниран за влез во Куќата на славните, а 49 дена по пораката несреќно загина во пад на хеликоптер.

„Ја обожувам таа порака затоа што ја покажува природата на Коби“ објасни Џордан.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА покрена истрага против Реал, Барселона и Јувентус

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА), денес објави дека, поради проектот европска Суперлига, покрената е истрага против фудбалските клубови Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

„„Во согласност со членот 31 од Дисциплинските правила на УЕФА, инспекторите за етика и дисциплина на УЕФА денес добија задача да спроведат дисциплинска истрага за можно кршење на законската рамка на УЕФА во врска со учеството на Реал, Барселона и Јувентус во т.н. проект Суперлига”.

Во УЕФА им се лути на овие клубови, бидејќи тие, за разлика од преостанатите девет, не се откажаа официјално од Суперлигата. Реал, Јувентус и Барселона се убдени дека Суперлигата е неизбежна реалност.

Медиумите потсетуваат дека ретки се случаите кога УЕФА, носела ослободителни пресуди, бидејќи за секоја покрената истрага Куќата на фудбалот има покритие.

Не е познато со какви казни се сочуваат Реал, Јувентус и Барселона. Се шпекулира дека е можна двегодишна суспензија од европските купови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Газета дело Спорт: Роналдо не е во добри односи со соиграчите

Објавено пред

Кристијано Роналдо ужива во преголемата слобода која ја доби од клубот, поради што соиграчите му го вртат грбот. Ова го тврди „Газета дело Спорт“, во чии текст се наведува дека соиграчите го изолирале португалскиот фудбалер, со кого повеќе не се во добри односи, како што тоа беше до пред неколку месеци.

Роналдо е најдобар стрелец во Серија А (27 голови), но на клубот не му оди оваа сезона. Јувентус не само што остана без шампионската титула, туку како стојат работите ќе остане и без пласман во Лигата на шампионите.

Лошите резултати ја расипале атмосферата во тимот, кој во претходните девет години ја освојуваше титулата. Лошата атмосфера, дополнително ја нарушува привилегираниот статус што го има Роналдо.

Поради спонзорите, Португалецот, пропуштил неколку тренинзи, а не тренирал ни ден по дебаклот против Милан (0:3). Додека неговите соиграчи тренирале, тој друштво на клупските челници ја посетил фабриката на Ферари во Маранело. Таму го купил моделот Ферари Монца Сп2 за 1,6 милиони евра.

„Газета дело Спорт“ и останатите италијански медиуми се согласуваат дека престојните натпревари, можат да бидат последни за Роналдо во дресот на Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија1 час

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 часа

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 часа

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет4 часа

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија5 часа

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет6 часа

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија7 часа

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Европа8 часа

Германски виролог: Оние што нема да се вакцинираат неминовно ќе се заразат

Германскиот виролог Кристијан Дрoстен очекува дека населението во Германија ќе добие имунитет против коронавирусот за една и пол година. Тоа,...

Европа8 часа

Тензиите од Блискиот Исток се префрлија во Германија, инциденти пред синагоги, запалени знамиња

Тензиите од Блискиот Исток се прелеаја во Германија, каде што се случија инциденти пред две синагоги. Во Бон синоќа неколку...

Свет9 часа

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот откриен во 44 земји

Светската здравствена организација (СЗО) откри дека индискиот сој на коронавирусот што предизвика нагло зголемување на бројот на заболени во Индија...

Свет9 часа

(Видео) Ескалираат судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 убиени, меѓу нив и деца

Ескалира конфликтот меѓу Израел и Хамас. Од Тел Авив се слушаа сирени од раните утрински часови. Одекнаа и неколку експлозии....

Македонија21 час

Во петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“

Овој петок во Македонија ќе пристигнат 38.400 вакцини од „Астразенека“, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. „Добивме уште една добра...

Македонија1 ден

Во Македонија 171 нов случај на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 171 нов случај на коронавирус, 26 лица починаа, а 409 оздравеа, соопшти...

Македонија1 ден

Државата треба да ѝ врати над 1,7 милион евра на Европската комисија, пари што ги проневерил ексфунционер од МИОА

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал поднесе обвинение против поранешниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација и...

Македонија1 ден

Од четврток забраната за движење ќе трае само по четири часа

Владата на денешната 69-та седница донесе одлука полицискиот час, од 13 мај, да почнува на полноќ, наместо од 23 часот...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Европските лидери добро ја разбираат нашата порака – идентитетот не е за преговори

Премиерот Зоран Заев денеска ги сумира резултатите од средбите кои во изминатите два дена нашата владина делегацијата ги оствари со...

Македонија1 ден

Во првата недела од мај 37 отсто е намален бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во текот на минатата недела (од 3 до 9 мај) тестирани...

Македонија1 ден

Доцна вечерва пристигнува офицерот на АРМ, кој со корона се заразил во Африка

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, ја потврди информацијата дека припадник на АРМ е заразен од коронавирус во Централноафриканската Република. Потполковник...

Свет1 ден

Еден од напаѓачите го најавил масакрот во руското училиште носејќи маска со натпис „бог“

Најмалку 11 лица се убиени во вооружениот напад во средно училиште во рускиот град Казањ. Напаѓачите, според информациите објавени од...

Досие