Контакт

Спорт

Алиоски со гол и асистенција ја почна годината

Објавено пред

Езџан Алиоски со гол и асистенција ја отвори 2022 година. И покрај тоа што Алиоски блескаше, неговиот Ал Ахли загуби на домашен терен од Ал Шабаб со 3:4.

Ал Ахли, по четвртиот пораз во низа има само бо повеќе од тимовите кои се наоѓаат во опасната зона.

Алиоски,најпрвин асистираше за Асири за 1:2, а потоа од пенал го израмни резултатот. Ал Ахли имаше и водство 3:23, на крајот го загуби натпреварот.Спорт

Како гласаа селекторот и капитенот на Македонија

Објавено пред

Светската фудбалска федерација, вчера, го прогласи најдобриот играч во светот. Наградата ја однесе Роберт Левандовски. Полјакот победи во конкуренција на Лионел Меси и Мохамед Салах.

За наградата „Бест“, гласаа селекторите, капитените на националните тимови и новинарите од земјите членки на ФИФА.

Капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Стефан Ристовски гласеше за Левандовски, Меси и Кристијано Роналдо, додека селекторот Благоја Милевски гласаше за Жоржињо, Левандовски и Меси.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јамајка со три посади на ЗОИ во Пекинг

Објавено пред

Јамајка со три посади во боб ќе настапи на Зимските олимписки игри во Пекинг. Покрај посадите во боб, Јамајка ќе има и претставник во велеслалом.

Олимпискиот тим на Јамајка, објави дека три посади се квалификувале за Игрите во Пекинг: четворосед и двосед во машка конкуренција и едносед во женска конкуренција.

Постои можност на Игрите да учествува и женскиот боб двосед, доколку се откаже некоја од поставите кои изборија пласман.

Исто така, Јамајка ќеима претставник и велеслалом. Бенџамин Александер е првиот скијач од оваа земја во Карипското море, кој се квалификувал за едни Зимски олимписки игри.

ЗОИ во Пекинг ќе се одржат од 4. до 20.февруари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Трип-дабл на Дончиќ, блесок на Нуркиќ, Лејкерси ја победија Јута

Објавено пред

Лука Дончиќ со трипл-дабл, го предводеше Далас до минималната победа над Оклахома 104:102. Изминатата ноќ, блесна и Јусуф Нуркиќ со монструозен дабл-дабл, во победата на Портланд над Орландо 98:88. Поентерски блесна Девин Букер. Бекот на Финикс Санс, на Сан Антонио им испорача 48 поени.

Далас ја продолжија победничката низа и покрај тоа што се изнамачија во дуелот сон еден од најлошите тимови во лигата. На крајот славеа со два поени разлика. Дончиќ го предводеше тимот со 20 поени, 11 скокови и 12 асистенции.

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, го одигра најдобриот меч оваа сезона. Во Орландо, Портланд победија 98:88, а Нуркиќ имаше чинок од 22 поени и 21 скок.

Лидерот во лигата, Финис Санс победи во Сан Антонио со 121:107. Спарс немаа решение за Девин Букер кој им уфрли 48 поени.

Во дербито, ЛА Лејкерс славеа во дуелот со Јута Џез 101:95.Лејкерси, одиграа речиси совршена одбрана во последната четвртина, во која влегоа со минус од шест поени. Леброн Џејмс ги предводеше Лејкерси со 25 поени, кај Јута Руди Гобер имаше 17 поени и 16 скока.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Со сертификат за вакцинација или прележана болест, Македонците ќе можат да влезат во Бугарија

Од 20 Јануари, Македонските државјани ќе можат да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу Министерствата за надворешни работи на...

Свет2 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг, ја прикажуваат земјата...

Македонија3 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во Општина...

Македонија11 час

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија15 часа

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија18 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија19 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија21 час

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија22 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија22 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет23 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт23 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион1 ден

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет1 ден

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет1 ден

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет1 ден

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија2 дена

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија2 дена

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Досие