Контакт

Спорт

Алонсо не успеа да се квалификува за Инди 500!

Објавено пред

Можноста Фернандо Алонсо да ја оствари тројната круна во мотоспортот ќе мора да почека барем една година кога двократниот Формула 1-шампион не успеа да се квалификува за Индијанаполис 500 трката на таканаречениот бамп-ден на славната американска патека.

Алонсо успеа да постигне само четврто најдобро време од шесте возачи што се бореа за последните три позиции на стартот и Шпанецот со Мекларен останува без трка кога Кајл Кајзер, последниот возач на патеката, успеа да го победи.

Ова е засрамувачка случка за Мекларен откако тимот се мачеше со постојани проблеми со болидот и едноставно не беа доволно брзи за настап.

„Квалификациите беа навистина долги, речиси 56 часа од вчераутро. Вчера, бевме 31. наместо 30., денеска 34. наместо 33., така што навистина немавме среќа. Разочаран сум што нема да возам следната недела. Му благодарам на тимот и сега ќе ја гледаме трката на ТВ, за жал“, изјави Алонсо.

Французинот Симон Пажено ќе го стартува 103. издание на Индијанаполис 500 од пол-позицијата. Трката се одржува следната недела во 17 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мароко едвај до победа против аутсајдерот Намибија (видео)

Објавено пред

Мароко со победа ги стартуваше натпреварите на Африканскиот куп на нации, откако Намибија си постигна автогол во 89. минута за минимален 1:0 триумф.

Клучниот момент на мечот се случи во 89. минута, кога Хишам Зијеч упати убава топка во шестнаесетникот на противникот,  која наместо да дојде до напаѓачите, стигна до Итамунуа Кејмине, кој ја смести топката во сопствениот гол.

Иако разочарани од играта, Мароко може да биде задоволен од победничкиот старт во тешката група Д во која се и Јужна Африка и Брегот на Слоновата Коска.

Прикажи повеќе...

Спорт

Србија ја победи Хрватска во луд меч на силен дожд за 12. титула од Светската лига

Објавено пред

Во неверојатен меч на силен дожд во Белград, Србија успеа да ја победи Хрватска со 12:11 со гол од пенал на Филип Филиповиќ на 17 секунди пред крајот за да стане шампион од Светската лига и да обезбеди пласман на Олимписките игри во Токио следната година.

Дуелот на двете поранешни југословенски републики секогаш претставува нешто посебно за љубителите на ватерполото, но овојпат мечот беше навистина посебен, откако во текот на второто полувреме имаше неверојатно силен дожд на отворениот базен во „Ташмајдан“, а и резултатот беше постојано израмнет.

Хрватска имаше подобар старт на мечот и водеше со 2:0 и 4:1, пред Србите да направат целосен пресврт и да поведат со 6:4, пред на полувреме да се отиде со 6:5. Во второто полувреме двете репрезентации играа гол-за-гол, а тогаш почна силниот дожд, кој не успеа да го расипе расположението на десетилјадната публика.

Во финишот, Филип Филиповиќ донесе водство од 11:10 за Србите на две минути пред крајот, но Анте Вукчевиќ израмни на 45 секунди пред крајот. Филиповиќ повторно беше човек на одлука, откако беше сигурен при изведувањето на пеналот за голема победа.

Австралија го освои третото место во Светската лига, откако со 11:10 ја совлада Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ветеранот Фелисијано Лопез по вторпат со трофејот од Квинс клаб

Објавено пред

Шпанскиот ветеран Фелисијано Лопез го освои својот седми трофеј во кариерата, откако по вторпат во кариерата триумфираше на елитниот Квинс клаб турнир во Лондон по драматичната 6:2/6:7(4)/7:6(2) победа над 34-годишниот Французин Жил Симон.

Но, 37-годишниот Лопез не заврши со турнирот – за неколку часа ќе се врати на теренот со својот пријател Енди Мареј за да игра во финалето во двојки против Раџив Рам и Џо Сализбјури.

Лопез дојде на турнирот со само три победи на АТП турнејата во 2019 и на 113. место на АТП листата, порад што му беше потребна вајлд-карта за настап на турнирот. Во трите меча пред финалето, тој се враќаше од сет-негатива, победувајќи ги Милош Раонич и Феликс Оже-Алијасим.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион2 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија6 часа

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија6 часа

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија7 часа

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија7 часа

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет9 часа

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион9 часа

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет10 часа

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ10 часа

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет24 часа

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Топ1 ден

Свирепо убиство на уличен продавач на девизи во Струмица, убиецот зад решетки

Министерството за внатрешни работи во координација со јавното обвинителство информира дека го расчистиле случајот со пронајденото тело во метално буре...

Македонија1 ден

Дипломатскиот кор на филџан кафе и чај во Скопската чаршија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, заедно со заменик – градоначалникот на град Скопје, Енвер Малиќи,...

Свет1 ден

(Видео) Се урна авион на Хаваи, загинаа сите патници

Девет лица загинаа во авионска несреќа што се случи ноќеска на Хаваи. Како што јавуваат медиумитe, мал двомоторен авион од...

Топ1 ден

Воз прегази мигрант кај Демир Капија

Мигрант загина на пругата кај Демир Капија откако го прегазил воз. Како што информира МВР, синоќа во 22,50 часот било...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката на обиколница во која загина и полицаец

МВР соопшти детали околу сообраќајната несреќа која се случи вчера околу 16,30 часот на обиколницата ,,Мајка Тереза“, кај клучка Приштина...

Македонија1 ден

На Богородица и Табановце се чека по половина час

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен....

Економија1 ден

Над 70 министри за финансии и гувернери на состанок во Скопје

Преку седумдесет министри за финансии, гувернери на централни банки, високи претставници на министерства за финансии и централни банки, високи претставници...

Економија1 ден

Хрватска ќе увезува градежни работници, лекари и сестри од Бангладеш

Хрватска е подготвена да увезе работници од Бангладеш, објави хрватската амбасада во Хаг по средбата на амбасадорот на Бангадеш со...

Спорт1 ден

Кинезите тргнаа по Перишиќ, на Интер му нудат 25 милиони евра!

Хрватскиот фудбалски репрезентативец, член на Интер, Иван Перишиќ доби понуда кариерата да ја продолжи во Кина, јавуваат италијанските медиуми. Кинески...

Досие