Контакт

Спорт

Алонсо: Зошто делеа поени кога не се тркавме?

Објавено пред

Двократниот Ф1 шампион, Фернандо Алонсо е шокиран од одлуката на ФИА да додели поени на трката за Големата награда на Белгија. На патеката „Спа Франкошам“, поради екстремно лошите временски услови, беа возени само три круга зад безбедносното возило.

Бидејќи сите возеа зад безбедносното возило, пласманот не се менуваше, пола од предвидените бодови добија првите десетмина на стартот.

„Се согласувам со одлуката трката да биде прекината, но не можам да разберам зошто беа доделени поени, кога воопшто не се тркавме“, изјави Алонсо.

„Ние немавме можност да се бориме за поените. Јас завршив на 11 место, немав можност да ја подобрам својата позиција. Одлуката е шокантна. Како можеа да и доделат поените, кога воопшто не се тркавме? Целата ситуација е многу чудна“.

Првенството во Формула 1 ќе продолжи викендов со трката за Големата награда на Холандија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Радукану вели дека родителите ќе се грижат за милионите

Објавено пред

Новокрунисаната шампионка од САД опен, Ема Радукану вели дека ќе остави нејзините родители да се погрижат за наградата од 2.5 милиони долари која ја доби во Њујорк, и признава дека уште не си приуштила ишто скапо.

18-годишната Британка, која се врати во својата татковина по славната победа, вели дека таа ќе се фокусира на тенисот, додека родителите ќе се грижат за финансиите.

„Ќе ги оставам тие работи на моите родители. Тие може да се погрижат за тоа, а искрено уште не сум отишла на шопинг. Имам лоши навики како и секој тинејџер. Секогаш оставам мешаница зад мене и мора да работам на тоа“, вели Радукану.

Ниту нејзиниот татко, Јан, ниту нејзината мајка, Рене не можеа да патуваат во Њујорк за да го гледаат финалето поради ограничувањата поради пандемијата на КОВИД-19. Британските медиуми тврдат дека ова е само почеток на финансиските придобивки на Радукану, по големите спонзорски договори кои сигурно ќе дојдат за тинејџерката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Горецка е „совршениот фудбалер“? Барем во „ФИФА 22“

Објавено пред

Леон Горецка, фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен, е првата фудбалска ѕвезда со неверојатен рејтинг на видеоиграта ФИФА 22, откако 26-годишниот Германец има рејтинг од над 80 во шесте категории (брзина, дриблање, шут, одбрана, додавање и физичка подготвеност)

Со вкупен рејтинг од 87, Горецка според креаторите на видеоиграта е совршениот фудбалер кој може да се снајде одлично во одбраната, во средниот ред и во нападот. За споредба, Лионел Меси и Кристијано Роналдо имаат повисок вкупен рејтинг (над 90), но во одбрана двајцата имаат оценка од само 34.

Најсилниот детаљ на Горецка е физичката подготвеност (86), по што има 84 за дриблање, 82 за шутирање и додавање, и 81 за брзина и одбрана.

Иако се шпекулираше дека ќе си замине од Баерн Минхен по интересот на премиерлигашките клубови, Горецка потпиша нов петгодишен договор со Баварците, со што е сигурно на „Алијанц арената“ барем до 2026 година. Германските медиуми тврдат дека тој заработува од 12 до 15 милиони евра по сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве загубиле над 200 милиони за една година!

Објавено пред

Бордот на Јувентус го одобри финансискиот извештај за 2020/21, кој ќе биде поднесен на одобрување на акционерите на 29 октомври, во кој се гледа дека клубот имал загуба од 209.9 милиони евра во една сезона, по што инсистираат дека проектот за Европската Суперлига останува „легитимен“.

„Бордот на директори го одобри консолидираниот финансиски извештај завршно за 30 јуни 2021, во кој имаме загуба од 209.9 милиони евра, која ќе биде покриена преку акциите“, се вели во објавата на клубот, каква што мораат да издадат сите италијански клубови.

Необично, тие во објавата ја споменаа и Суперлигата, која во април ја активираа Јувентус и 11 богати европски клубови, но кој колабираше за два дена и во кој сега остануваат само Јуве, Реал Мадрид и Барселона.

„На 19 април 2021, Јувентус го објавија договорот со 11 врвни европски клубови за креирање на Суперлигата, ново европско натпреварување, кое треба да биде алтернатива на УЕФА, но не и националните натпреварувања. Натпреварувањето ќе биде организирано од компанијата ЕСЛЦ. Засега не е можно со сигурност да се каже исходот и развојот на проектот, но легитимноста на нашата визија останува“, објаснуваат од Јувентус

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија2 часа

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија4 часа

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија5 часа

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија5 часа

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија6 часа

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија6 часа

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија8 часа

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион8 часа

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет8 часа

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија1 ден

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Македонија1 ден

Нови правила за Македонците – влез во Швајцарија само со сертификат, во Белгија карантин за невакцинираните

Швајцарија, Белгија и Австрија донесуваат нови ковид-правила за патниците што влегуваат во нивните земји.  За Швајцарија, повеќе не е во...

Свет1 ден

(Видео) Бајден го заборави името на австралискиот премиер, нов гаф на американскиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден го заборави името на австралискиот премиер Скот Морисон, па го нарече „тој човек одоздола“ за време...

Македонија1 ден

МВР: На Рашковски му е дозволено да излегува од куќен притвор за да оди на лекар

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, смее да се оддалечува од домот каде што издржува куќен притвор, тврдат од...

Свет1 ден

Француската војска уби лидер на ИСИС

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави дека припадниците на француската војска го убиле водачот на Исламската држава во Сахара, Аднан Абу...

Македонија1 ден

Во соработка на македонската и германската полиција запленета марихуана вредна над 100.000 евра

Во Германија е запленета марихуана вредна над 100.000 евра во заедничка акција на полициите на Македонија и Германија, соопшти МВР....

Регион2 дена

(Видео) Протести против ковид – мерките во Љубљана: полицијата употреби солзавец и водени топови

Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги растера противниците на мерките во борбата против коронавирусот кои вечерва се...

Македонија2 дена

(Видео) Уште 44 бегалци од Авганистан пристигнаа во Македонија

На Меѓународниот аеродром во Скопје попладнево пристигнаа уште 44 бегалци од Авганистан. Од Владата соопштија дека станува збор за активисти...

Топ2 дена

Кривична пријава за жена од Дебар, го тепала нејзиниот осумгодишен син и го терала да питачи

Полицијата поднесе кривична пријава против 28-годишна жена од Дебар која физички го малтретирала нејзиниот син и го терала да питачи....

Европа2 дена

Шведскиот модел сепак успешен – без строги мерки до нула починати

Рекорден број заразени и починати од Ковид-19 во Европа, а во Шведска нула починти. Оваа европска земја беше ставена на...

Досие