Контакт

Спорт

Алжирците се шампиони на Африка (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Алжир се победници на 32 издание на Африканскиот куп. Алжирците во големото финале во Каиро со 1-0 ја совладаа репрезентацијата на Сенегал. Со ист резултат Алжир славеше и во дуелот на овие две селекции во фазата по групи. Инаку оваа е втора титула за Алжир, прва по пауза од 29 години.

Клучниот момент на натпреварот се случи на почетокот на втората минута кога Бунеџ со помош на блокот што го постави еден од играчите на Сенегал го постигна единствениот гол. До крајот на натпреварот Алжирците не упатија ниту еден директен удар кон голманот на Сенегал.

Финалето разочара со квалитетот на фудбалот што го понудија двете селекции. Алжирците беа насочени кон одбраната на својот гол, додека нападите на Сенагал беа без организација и премногу стерилни.

Во вториот дел најголемото возбудување се случи во 60 минута кога судијата досуди пенал за Сенгал, но пота ја поништи одлуката откако ја прегледа снимката.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гатузо на чело на Наполи: Анчелоти ми е како татко!

Објавено пред

Тоа што веќе неколку беше најавувано, конечно се оствари – Џенаро Гатузо е новиот тренер на Наполи, заменувајќи го својот поранешен ментор Карло Анчелоти, и откако го оддржа првиот тренинг со тимот потврдено е дека ќе го води тимот против Парма во сабота.

Ова е прв ангажман на Гатузо откако си замина со взаемен договор од Милан во мај, откако не успеа да стигне до место кое води во Лигата на шампионите за само еден поен.

„Карло Анчелоти ми е како татко. Секогаш беше близок до мене и ме поддржуваше. Тој освои сè, а јас морам многу да напредувам. Првата цел е да почнеме да освојуваме поени и да се доближуваме до местото кое води во Лигата на шампионите. Срамотно е да се види Наполи на ова место на табелата. Јас не се плашам. Знам дека работам со искусни луѓе и сигурен сум дека можеме до посакуваниот резултат. Управата на Наполи има многу големи амбиции, поголеми отколку што се мисли“, вели Гатузо.

Анчелоти повеќе не е тренер на Наполи

Прикажи повеќе...

Спорт

Веспрем му се реваншираше на Еурофарм Пелистер за поразот во Битола

Објавено пред

Унгарскиот преставник во регионалната СЕХА лига, тимот на Веспрем славеше убедлив триумф против битолски Еурофарм Пелистер во нивниот осми меч во ова натпреврување. Унгарската екипа победи со 35-24 откако на полувреме беше 17-10, а со тоа се одмазди за единствениот досегашен пораз токму од битолската екипа со 26-24.

Со новите бодови Веспрем се зацврсти на лидерската позиција во групата Б во СЕХА со 21 бод од 8 натпревари, додека македонскиот претставник во регионалното натпреварување по 9 одиграни кола има скор од 3 победи и 6 порази.

Кој ќе ги однесе бодовите се виде уште на самиот старт, по феноменалната серија од 6-0 во воведот на мечот. По високите +7 на полувреме, наместо да запре, тренерот на Веспрем Давид Дејвис во игра ги пушти првотимците, па разликата во еден момент отиде на + 13, на семафорот стоеше 28-15.

Тоа беше знак за посмирено темпо, рутинирана игра до крајот и конечни 35-24.

Најпрецизни во унгарскиот тим беа Нилсон и Гајиќ со по 5 гола, додека нашиот Манасков, заедно со Штрлек и Борозан по четирипати се запишаа во листата на стрелци.

Кај Еурофарм Пелистер „прва виолина“ беше Петровски со 4 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Младо Јапонче е апсолутен хит – до детали го ископира Федерер (видео)

Објавено пред

Се чини дека швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер доби наследник, и тоа во далечната Јапонија. Швајцарецот со години е инспирација за новите генерации тенисери, а неговата грандиозна кариера очигледно има влијание и во Јапонија.

Малиот 6-годишен Јапонец Јуносуке стана хит на социјалните мрежи имитирајќи ги потезите на својот идол. Неверојатно е како успеал да ги ископира потезите на Федерер до најситен детаљ.

Неговиот татко го споделил видеото со јавноста, а на него се гледа дека можеби е роден следниот најдобар тенисер на светот.

Погледнете:

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Македонија4 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија4 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија5 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет6 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија8 часа

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија9 часа

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет9 часа

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Македонија9 часа

Речиси половина милион жители во нашата држава немаат постојан пристап до храна

Честопати Северна Македонија е ставена на листата со рекордери во загуби на храна и отпад од храна, а истовремено се...

Свет11 час

Шведска лекарка ја врати Нобеловата награда за мир како протест поради Хандке

Шведската лекарка и писателка Кристина Доктаре, која ја доби Нобеловата награда за мир во 1988 година како членка на мировните...

Свет11 час

(Видео) Најмалку шест лица загинаа во пукање во Њу Џерси

Најмалку шест лица, меѓу кои и еден полицаец и двајца осомничени вооружени лица, загинаа во повеќечасовно пукање кај гробиштата и...

Регион11 час

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница

Шестмина мигранти починаа од студ на грчко-турската граница. Тие се пронајдени во регионот Еврос, на грчко-турската граница, во периодот од...

Македонија24 часа

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија1 ден

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Свет1 ден

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион1 ден

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија1 ден

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија1 ден

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија1 ден

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија1 ден

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Досие