Контакт

Спорт

Алжирски џудист доби 10-годишна суспензија за одбивање на меч со Израелец

Објавено пред

Алжирската џудо-ѕвезда Фети Нурин и неговиот тренер добија 10-годишна суспензија од Интернационалната џудо федерација (ИЈФ) за „промоција на политичка и религиона пропаганда“ со тоа што тој одбил да се натпреварува против израелски противник на Олимпијадата во Токио.

Нурин требаше да се бори со Мохамед Абдалрасол од Судан на олимпискиот турнир до 73 килограми, а победникот ќе се судреше со Израелецот Тохар Бутбул. Откако Нурин јасно ја искажа поддршката за Палестина и најави дека нема да се натпреварува против Израелецот, националниот олимписки комитет му ја повлече акредитацијата и го повлече од Олимпијадата.

Според ИЈФ се работи за мешање на политиката во спортот, и го суспендираа Нурин до 23 јули 2031 година. Тие посочија дека ова не е прва ваква одлука на Нурин, кој во 2019 се повлече од СП (исто така во Токио), откако постоеше можност да се бори со Израелец.

Спорт

Марко Блажевски – најдобар Македонски возач на тркачката патека во Гробник

Објавено пред

АКК Рено Спорт Скопје заедно со Лема Расинг денес ја одржаa првата трка од финалниот викенд на Македонското Renault Twingo CUP првенство во Гробник, Хрватска.

Двајца натпреварувачи на Renault Twingo CUP се најдоа во првите 10 и тоа: Марко Блажевски кој беше седми во генералниот пласман, а се покажа како најдобар во Македонскиот Twingo CUP.

Второто место пак му припадна на победникот за оваа втора сезона – Давид Малинковски, додека пак трет по пласман е младиот Мартин Костовски.

Пласманот на останатите Македонски возачи е по следниот редослед:

Зоран Мираковски е 19, Ангелче Стојковски – 21, Слободан Трајковски 22 и Емил Нацка 23, додека пак Владимир Тренески и Ненад Костовски не влегоа во класификацијата за бодови.

И покрај тоа што победата на брилијантниот Малинковски е сигурна, нѐ очекува уште една финална Twingo CUP трка, закажана за утре во 16:00 часот, а истата може да ја следите во живо на следниот линк: TWINGO CUP powered by Glaso 2021 – Round 9 – Automotodrom Grobnik – YouTube

 

( ПР-текст)

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Вила го декласираше Евертон со три гола во второто полувреме

Објавено пред

Астон вила им го нанесе првиот пораз на Евертон во новата сезона, триумфирајќи со 3:0, со што „карамелите“ пропуштија шанса да се израмнат со градските ривали Ливерпул на првото место на табелата.

Мети Кеш во 66. минута имаше фантастичен соло-пробив за да ги донесе Вила во водство, за само три минути подоцна, Лукас Дињ да си постигне автогол, пред во 75. минута, новото засилување на клубот од Бирмингем, Јамајчанецот Леон Бејли да го постигне својот првенец за клубот за убедлив триумф.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер како „воз“ преку Болоња!

Објавено пред

Интер ја прегази Болоња со 6:1 за да покаже дека шампионските амбиции се присутни и покрај заминувањата во текот на летото, за да го преземат првото место на табелата во Серија А.

Лаутаро Мартинез уште во шестата минута доби одлична топка од Дензел Дамфрис за рано водство, а потоа во 30. минута Милан Шкринијар зголеми на 2:0, за Николо Барела четири минути подоцна да даде гол за 3:0.

Гол-шоуто на „Сан Сиро“ продолжи и во второто полувреме – Матија Весино во 54. минута зголеми на 4:0, а потоа Един Џеко, кој влезе во првото полувреме на местото на Хоакин Кореа, да постигне два гола во 63. и 68. минута. Белгиецот Артур Тет во 86. минута постигна утешителен гол за тимот на Синиша Михајловиќ.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ3 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет3 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија4 часа

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија4 часа

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет7 часа

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ10 часа

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет12 часа

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија24 часа

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија1 ден

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Македонија1 ден

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози

Од следниот месец сертификатот за вакцинација ќе важи само со две дози, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тоа значи...

Македонија1 ден

„Избери живот, гласај зелено!“ – ДУИ го откри слоганот за локалните избори

„Избери живот, гласај зелено!“ е слоганот со кој Демократската унија за интеграција ќе настапи на претстојните локални избори, кои ќе...

Македонија1 ден

Русковска барала вештачење на телефонот со кој бил фотографиран Рашковски

Шефицата на обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, стапила во контакт со сопственикот на порталот каде што беше...

Македонија1 ден

Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција пред два дена ја добило документацијата за модуларната болница во Тетово...

Македонија1 ден

Маричиќ: Власта не се меша во истрагата за пожарот во Тетово

Власта воопшто не се меша во истрагата за пожарот во модуларната болница во Тетово. Да сакаше да се меша, немаше...

Македонија1 ден

(Видео) Мисајловски: Одбивањето оставки од Владата за трагичниот случај во Тетово значи дека немаат морал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на денешната прес-конференција во врска со трагедијата во Тетово и прашањето за оставки во Владата...

Македонија1 ден

Бугарија ѝ донира на Македонија 50.000 вакцини од „Фајзер“

Синоќа, во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од Бугарија. „Вчера, Северна Македонија доби донација од повеќе...

Регион1 ден

Словенија воведе задолжителна вакцинација за вработените во јавната администрација

Сите вработени во јавната администрација во Словенија, кои не прележале коронавирус и кои не се вакцинирани, задолжително ќе мора да...

Свет1 ден

И Холандија воведе сертификат за вакцинација за влез во ресторани, кафулиња, музеи…

Во Холандија од 25 септември за влез во кафулињата, рестораните, музеите, театрите и на културни настани ќе биде потребен сертификат...

Македонија2 дена

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги екстрадираат осудените во случајот „Монструм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за...

Досие