Контакт

Спорт

Ана Курникова уште изгледа фантастично (галерија)

Објавено пред

Ана Курникова, првата вистинска руска тениска ѕвезда, во 1990-тите беше вистинска атракција на тениските терени низ целиот свет, секако поради својот физички изглед покрај квалитетите како тенисерка.

Курникова, која има 38 години и одамна не игра тенис, преку Инстаграм се пофали со фото-сесија за руската верзија на магазинот „Космополитен“, и воопшто не изгубила од убавината и покрај тоа што во декември 2017 година роди близнаци по долгогодишната врска и брак со пејачот Енрике Иглесиас.

Курникова како тенисерка успеа да дојде до осмото место на ВТА листата, иако титулите и избегаа откако сензационално стигна до полуфиналето на Вимблдон како 16-годишна девојка во 1997 година. Но, во двојки таа освои две гренд слем титули во партнерство со Швајцарката Мартина Хингис.

 

View this post on Instagram

 

Спасибо мой любимый @cosmopolitan_russia 🎈🎈🎈 ・・・ «Жить без стимула невозможно!» – уверяет героиня нашего коллекционного юбилейного номера Анна Курникова. Специально в честь 25-летия Cosmopolitan в России легендарная теннисистка дала свое первое интервью после рождения детей! О семье, карьере, жизни в Америке и о том, что все возможно, стоит лишь захотеть! Читай в новом Cosmo! #cosmo25 _______________________________________________ Наша классная команда 🎈🎈🎈🎈🎈🎈Photo: Marc Baptiste @marcbaptiste007 @nonamemanagement Style: Danny Santiago @the_danny_santiago Elena Dudina @dudinaelena_cosmo MUA: Davide Calcinai @davidemk Hair styling: Steven Hoeppner @stevenhoeppner Hair color: Laura Zerbolio @lmzcolor Producer : Anastasia Fridman @nastya_fridman Location: EAST, Miami @eastmia earrings: @jacobandco

A post shared by 🐾 Anna 🎈Аня (@annakournikova) on May 14, 2019 at 9:07am PDT

 

View this post on Instagram

 

🎈☀️🎈

A post shared by 🐾 Anna 🎈Аня (@annakournikova) on May 15, 2019 at 5:16am PDT

 

View this post on Instagram

 

🎈🌸🎈

A post shared by 🐾 Anna 🎈Аня (@annakournikova) on May 15, 2019 at 8:17am PDT

 

View this post on Instagram

 

🎈🎈🎈@cosmopolitan_russia #cosmo25

A post shared by 🐾 Anna 🎈Аня (@annakournikova) on May 15, 2019 at 12:35pm PDT©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лампард го надмудри Мурињо – Челси го победи Тотенхем (Видео)

Објавено пред

Лондонското дерби помеѓу Челси и Тотенхем кое го отвори 27 коло во Премиер лигата им припадна на „сините“ со 2:1 (1:0).

Избраниците на Френк Лампард, кој и во третиот меч против Жозе Мурињо излезе како победник, одиграа одличен натпревар и заслужено ги освоија бодовите.

Сенка на нивната победа фрла авто-голот што си го постигнаа во 89 минута. По овој дуел во Англија повторно ќе се отвори дебата за начинот на кој се употребува ВАР-технологијата.

Нејасно е како Аргентинецот од Тотенхем, Џовани Ло Селсо, не доби црвен картон за бруталниот старт врз капитенот на Челси Цесар Аспиликуета.

Мечот започна со шансите на Лукас Моура во деветта минута за Тотенхем и Мејсон Маунт за Челси две минути подоцна.

Челси до првиот гол дојдоа преку Оливие Жиру кој по три месеци доби шанса да биде старетер кај Лампард.

На голот му претходеше одличната одбрана на Љорис против Жиру, потоа дирекот што го погоди Маунт, а Жиру од третиот обид го погоди голот.

Домашните играчи предноста ја зголемија на самиот страт на вториот дел. Во 48 минута една добра тимска акција со прецизен удар ја заврши, уште еден играч кој подолг период не добиваше шанси од Лампард, Маркос Алонсо.

Шпанецот можеше да постигне уште еден гол, но обидот што го имаше од слободен удар заврши во дирекот. Во вториот дел шанси за Челси промашуваа и Маунт, односно Абрхам.

Тотенхем намалија во претпоследната минута од акција која не требаше да претставува опасност за Кабалјеро. Ламела се обиде да нафрли топката ја допре ногата на Ридигер и заврши во голот.

Челси по оваа рунда ќе остане на четвртото место сега со 44 поени, четири повеќе од Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Совршен тренер? Комбинација на Клоп и Гвардиола“

Објавено пред

Еден од најдобрите напаѓачи во светот Роберт Левандовски, во кариерата има можност да работи си Јирген Клоп и со Пеп Гвардиола.

Полјакот во Борусија Дортмунд во 2010 година го донесе токму Клоп, а подоцна тој беше во Баерн кога Баварците го ангажираа Гвардиола. Поради тоа Левандовски смета дека совршен тренер треба да биде комбинација на Клоп и Гвардиола.

„Кога бев во Дортмунд со Клоп се обложив дека ќе ми дава по 50 евра ако на тренинг постигнам 10 гола. На првиот постигнав три или четири. Потоа седум или осум. Три месеци подоцна можев на секој тренинг да постигнам по десет гола. Клоп ми кажа дека тоа е премногу за него и дека не сака повеќе да учествува во играта. Клоп ми помогна да се сменам, да напредувам. Тој е неверојатен. Мора да верувате во се што зборува“, рекол полскиот напаѓач.

Тој признава дека целосно созреал како фудбалер кога ја започнал соработката со Гвардиола.

„Многу научив и од него. Често разговаравме за тактиката, тоа за мене беше нешто ново. Знаев дека тоа ќе биде добро за мене. Тие двајца многу се разликуваат. Со нивна комбинација би добиле совршенство“, заклучил Левандовски.

Роберт Левандовски оваа сезона на 32 натпревари има постигнато 38 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поранешниот вардарец прв кандидат за селектор на Србија

Објавено пред

Помошникот на Раул Гонзалес од шампионкските години на Вардар, Давид Дејвис Камара, речиси сигурно ќе биде новиот селектор на ракометната репрезентација на Србија, тврдат медиумите во оваа земја.

Србите на почетокот на неделтата останаа без селектор откако по дебаклот на Европското првенство од функцијата се повлече Ненад Перуничиќ.

Дејвис бил фаворит кај челниците на Ракометниот сојуз на Србија Божидар Ѓурковиќ и Драган Шкрбиќ.

Дејвис самостојната тренерска кариера ја започна по заминувањето од Вардар, најпрвин како селектор на Русија, а потоа работеше и во Египет.

Шпанецот е актуелен тренер на Веспрем во чии редови играат Петар Ненадиќ и голманот Владимир Цупара.

Помали шанси од Дејвис, според српските медиуми имале неговите сонародници Антонио Карлос Ортега кој е тренер на Хановер и неговиот долгогодишен помошник Чави Сабате.

Србите шпекулираат со уште едно име она на Раул Гонзалес, но са него потенцираат дека како тренер на ПСЖ е „невозможна мисија“.

Доколку Србите се договорат со Дејвис, тој е биде првиот селектор-странец на кормилото на националниот тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ6 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа6 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ7 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа7 часа

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет8 часа

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ22 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија24 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија1 ден

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија1 ден

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија1 ден

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ1 ден

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија1 ден

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија1 ден

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија1 ден

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава1 ден

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет1 ден

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион1 ден

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет1 ден

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Досие