Контакт

Спорт

Чориќ пропушти две меч-топки, Федерер се протна во четврт-финалето во Рим

Објавено пред

Борна Чориќ беше на чекор до голема победа над Роџер Федерер, но не успеа да ги искористи своите две меч-топки за на крајот Швајцарецот со 2:6/6:4/7:6(7) да стигне до четврт-финалето на мастерсот во Рим.

Ова беше втор денешен меч за двајцата тенисери кога поради дождот беше одложена вчерашната програма и Федерер имаше многу лош почеток дозволувајќи Чориќ да стигне до 4:0 водство и да го освои сетот. Но, во вториот сет Федерер направи два брејка (и загуби уште еден) за го израмни мечот. Потоа пред публиката, која очигледно беше на страната на Швајцарецот, двајцата се бореа поен за поен пред Хрватот да има две меч топки во тај-брејкот.

„Денеска имав среќа, но понекогаш е добро да имаш среќа. Во првиот сет не беше лесно и почнав премногу бавно, а Борна е силен противник и го искористи тоа. Но, не сакав да загубам“, изјави Федерер.

Следен за Федерер е подобриот од дуелот помеѓу домашниот фаворит Фабио Фоњини и младиот Грк Стефанос Циципас.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лекција за Арсенал, Ливерпул го доби дербито (Видео)

Објавено пред

Дербито на третото коло во Премиер лигата помеѓу Ливерпул и Арсенал им припадна на „црвените“ (3-1). Тимот на Јирген Клоп го задржа максималниот ефект во првенството, додека Арсенал го запиша првиот пораз.

Ливерпул во целост ги надиграа своите противници, иако Арсенал во првиот дел имаа две добри шанси при резултат 0-0 преку Обамејанг и Пепе.

„Црвените“ до победата ги предводеше Мохамед Салах кој со голема „помош“ на Давид Луиз постигна два гола.

Првиот гол на мечот го постигна Матип во 40 минута. Само што започна вториот дел Луиз без потреба направи прекршок врз Салах за пенал. Најстрогата казна Египќанецот ја претвори во гол во 48 минута.

Третиот гол на мечот, а својот втор, Салах го постигна во 59 минута. Напаѓачот на Ливерпул лесно се ослободи од Луиз, а потоа како брз воз стигна пред голот на Лено и ја погоди целта.

Конечниот резултат го постави Тореира која го совлада Адан по асистенцијата на Обамејанг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона во паника поради повредата на Меси

Објавено пред

Лионел Меси не се рехабилитирал од повредата и ќе го пропушти утрешниот натпревар со Бетис, објави влијателниот каталонски медиум „Спорт“.

Аргентинецот од почетокот на сезоната не тренирал со соиграчите, а весникот пишува дека „Барселона биле во паника поради Меси“, бидејќи му недостигал на тимот, а во клубот не биле сигурни дали оваа повреда може да е предзнак за нови повреди во иднина.

Инаку на „Твитер“, по поразот на Барселона во првото коло од Атлетик Билбао (1-0) се појави податок дека на последните шест натпревар без Меси во тимот, Барса има две нерешени и четири порази.

Новинарите на „Фокс“ отидоа чекор подалеку со коментарот дека „Барселона без Меси е просечен тим“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Анхолт го шокира „Олд Трафорд“ (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Кристал Палас го шокираа Манчестер Јунајтед на „Олд Трафорд“ во рамките на третото коло во Премиер лигата. Ова е прва првенствена победа за Кристал Палас на теренот на Јунајтед по пауза од речиси три децении. Голот за победа на тимот од Лондон го постигна Ван Анхолт во 93 минута. Попладневната програма во Премиер лигата донесе пет победи на гостите на исто толку натпревари.

Кристал Палас против Манчестер Јунајтед ги освои првите бодови и ги постигна првите голови оваа сезона. Јунајтед, од друга страна, покажаа низа слабости, иако доминираа во поседот на топка.

Гостите постигнаа гол од првиот сериозен напад, Шлуп го натскока Линделоф ја спушти топката до Ају кој лесно ја реши ситуацијата „еден на еден“ со Де Хеа во 32 минута.

Во второто полувреме Јунајтед добија пенал, по стартот на Миливојевиќ врз Мектиминеј, меѓутоа Рашфорд во 70 минута го погоди дирекот. Втор промашен пенал за Јунајтед сезонава, откако во минатото коло не успеа да погоди Погба.

Надеж дека ќе освојат барем бод на Јунајтед им донесе младиот Џејмс, кој во претпоследната минута постигна убав гол.

Меѓутоа четири минути подоцна Палас реализираа еден од ретките напади кон голот на Де Хеа во вториот дел. Заха не успеа со соло акција, топката дојде до левиот бек Ван Анхолт кој беше прецизен.

Првата победа во сезоната ја забележаа и играчите на Вест Хем. Кај Вотфорд „чеканите“ триумфираа 3-1, а двоен стрелец беше засилувањето од Ајнтрахт Алер.

Саутемптон со головите на Џенепе и Редмонд победија со 2-0 кај Брајтон, додека Лестер славеа 2-1 во Шефилд.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија4 часа

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија4 часа

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет5 часа

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа5 часа

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија8 часа

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион8 часа

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија11 час

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија11 час

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија12 часа

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија13 часа

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија14 часа

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет1 ден

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија1 ден

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Македонија1 ден

Советот на јавните обвинители го доби извештајот за „Рекет“, се чека седница за Јанева

Обвинителството за организиран криминал до Сoветот на јавните обвинители го достави извештајот за преземени активности и дејства во предистражната и...

Македонија1 ден

(Видео) Стефанова: Немам намера да конкурирам за шеф на СЈО

„Од самиот почеток се оградував од Јанева. Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да се гордееме на тоа. Не...

Македонија1 ден

17 здруженија ѝ порачуваат на Владата итно да се спречи најавениот масакр на животни

„Животните не се предмети за да се уништуваат, туку свесни интелигентни суштества и потребно е само малку разум и совест...

Македонија1 ден

Никој не се појави на судењето за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Судијката Даниела Алексовска-Стојановска го одложи првото рочиште за предметот на СЈО „Талир 2“ за незаконската градба на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ....

Свет2 дена

Додека Амазонија гори, Болсонаро го нападна светот: „Не мешајте се во внатрешни работи“

Во екот на зголемена меѓународна критика за пожарите што беснеат во Амазонија, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека е можно...

Македонија2 дена

Заев денеска ќе ги достави до Собранието предлозите за нови министри

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска се очекува да ги достави до Собранието предлозите за испразнетите министерски места...

Досие