Контакт

Спорт

Анадолу Ефес се засилија со НБА шампион

Објавено пред

Актуелниот европски првак во кошарка, Анадолу Ефес, катастрофално влезе во сезоната во која ја брани титулата. Турскиот клуб нема победа во првите четири рунди. Шампионот падна пред Реал, ЦСКА, Асвел и Милано.

Лошиот старт ги натера клупските челници дополнително да го засили ростерот. Нови играч на Анадолу Ефес е Елајџа Брајант. Минатата сезона, Брајант играше во Макаби, во Евролигата имаше просек од 9,8 поени, три скока и две асистенции. Потоа се пресели во Милвоки Бакс. Во финишот на сезоната одигра 11 натпревари за Милвоки, а подоцна ја освои шампионската титула.

Пред почетокот на оваа сезона во НБА лигата, Милвоки решија да го отпуштат Брајант.

Брајант експресно си најди нов клуб, се врати во Европа и потпиша двегодишен договор со Анадолу Ефес.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Макси Родригез во пензија, доби прекрасно збогување и пораки од Хендерсон и Меси

Објавено пред

Макси Родригез, поранешниот фудбалер на Ливерпул и аргентински репрезентативец, доби фантастично збогување од спортот откако во понеделникот го одигра својот последен професионален меч, а доби и пораки и од капитенот на „црвените“ Џордан Хендерсон и од неговиот сонародник Лео Меси.

40-годишниот ветеран последните две години играше за својот прв клуб, Њуелс олд бојс во родната Аргентина, и во понеделникот беше заменет во 58. минута од мечот против Банфилд, добивајќи фантастично збогување со фудбалот.

Родригез, кој имаше 16 гола во 57 настапи за Аргентина, ја почна кариерата во младинскиот постав на Њуелс олд бојс, пред во 1999 да дебитира како професионалец. Три години подоцна се пресели во Шпанија, во Еспањол, а од 2005 играше за Атлетико Мадрид, по што помина две години во Ливерпул пред да се врати во Њуелс во 2012. По една сезона во уругвајскиот Пењарол, тој третпат се врати во Њуел олд бојс во 2019.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гери Невил го фали Рангник: Сити и Ливерпул не разбија, но тој донесе ред!

Објавено пред

Легендата на Манчестер Јунајтед – Гери Невил ја пофали работата на новиот кормилар на „црвените ѓаволи“, Ралф Рангник кој минатиот викенд за првпат беше на клупата на тимот од „Олд Трафорд“.

Невил долг период му даваше поддшка и на претходниот менаџер на Јунајтед, Оле Гунар Солскјер, но признава дека сега, Германецот донесе ред на клупата на тимот од Манчестер.

Прва победа без примен гол на домашен терен по 15 натпревари, против Кристал Палас во Премиерлигата.

„Навистина уживав во натпреварот. Првите 30 минути на мечот беа апсолутно фантастични. Во преостанатиот еден час ја завршивме работата. По мечот размислував како беа добри првите 30 минути, тоа е она што сакаме да го видиме од Рангник и од Манчестер Јунајтед. Тоа е она што фановите на Јунајтед сакаат да го видат“ вели Невил.

Поранешниот дефанзивец од ерата на сер Алекс Фергусон вели дека во последниот период многу се зборуваше за хаосот во одбраната на Јунајтед, но Рангник за кратко време успеа да го реши тој проблем.

„Поминавме 6 или 7 недели зборувајќи за нередот во одбраната. Немаа меч без примен гол во 16 наврати, примаа голови за кои не можеш да поверуваш, дома Сити и Ливерпул не разбија, но и Лестер, Вила и Вилјареал, не кршеа во контранапад. Рангник сака ред. Ред во изведбата. Мислам дека тоа го добивме“ заклучува Невил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан се сели од „Сан Сиро“?

Објавено пред

Извршиот директор на фудбалскиот клуб Милан – Иван Газидис вели дека изградбата на нов стадион е клучна за успешна иднина на клубот од Милано.

Проектот за изградба на новиот стадион го сподели со навивачите, а Газидис смета дека „изградбата на нов стадион е нужна за најсилната екипа во Италија“.

Поранешниот сопственик на „Росонерите“ – Силвио Берлускони порано изјави дека се противи на рушењето на култниот „Сан Сиро“.

Газидис додава дека разбира оти овој стадион е посебно место, но истакнува дека е потребно да се има храброст, пренесуваат италијанските медиуми.

„Чувствата постојат и не можат да се доведат во прашање. Спомените од стадионот ќе останат засекогаш, никој не може да ги избрише, тоа е невозможно. Имаме се што ни треба – фудбал, луѓе, навивачи. Гледам блескава иднина, само треба да се има храброст. Изградбата на новиот стадион е темелен чекор ако сакаме повторно да бидеме во врвот на светскиот фудбал“ заклучи Газидис.

Инаку, „Сан Сиро“ е изграден во 1926 година, а оттогаш четирипати е реновиран.

На него своите домашни мечеви ги игра и тимот на Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа44 минути

По двочасовен разговор заврши видео состанокот меѓу Путин и Бајден

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден вечерва по нешто повеќе од два часа го завршија...

Македонија2 часа

Вкупно 16 починати и 375 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на...

Европа3 часа

Објавени нови сателитски снимки од руска војска на украинската граница

Американските медиуми продолжуваат да презентираат докази за руска акумулација на сили по должина на границата со Украина и подготовки за...

Економија6 часа

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија7 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија8 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија8 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа9 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија9 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет9 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет11 час

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет11 час

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет12 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ23 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион1 ден

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет1 ден

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион1 ден

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија1 ден

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет1 ден

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија1 ден

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Досие