Контакт

Спорт

Пораснаа апетитите, Шериф оди на победа портив Интер

Објавено пред

Шериф е најголемото изненадување по првите две кола во Лигата на шампионите. Клубот од Молдавија, неочекувано со две победи, ја предводи табелата во Д-групата пред великаните Реал и Интер.

dobivaj vesti na viber

Шериф пред три недели ја направи најголемата сензација, не само оваа сезона, туку и во историјата на лигата на шампионите, со победата над Реал во Мадрид (1:2).

„Победата на „Бернабеу“ е најголемиот успех во мојата кариера“, изјавил за „Франс прес“, 27-годишниот напаѓач на Шериф, Франк Кастањеда.

Шериф, утре ќе гостува на „Сан Сиро“. Кастањеда најавува дека неговиот тим може да го изненади и Интер.

„Мораме да веруваме во себе, мораме да веруваме во нашата работа. Знамеме дека ние и понатаму сме Шериф, мал клуб во големо натпреварување, но ние сакаме да го покажеме потенцијалот што го поседуваме. Со таков став ќе истрчаме на „Сан Сиро“, мораме да покажеме дека можеме да победиме. Во фудбалот се може да се случи“.

Шесте бода по првите две кола го зголемија оптимизмот дека Шериф може да се пласира во нокаут фазата.

„Сега се зависи од нас, мораме да одиграме добри натпревари, да се обидеме да собереме што е можно повеќе бодови. Само што не смееме да заборавиме дека играме против големи клубови, кои можат да ни нанесат штета во секој дел од натпреварот“, заклучил Кастањеда.

Натпреварот Шериф-Интер се игра утревечер во Милано.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бањаја победи на спринтот во Муџело

Објавено пред

Актуелниот светски шампион Франческо Бањаја триумфираше на спринт трка што се возеше како дел од Големата награда на Италија. Бања во Муџело ја забележа третата спринт победа од почетокот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

На спринтот во Муџело доминираа возачите на Дукати, кои ги освоија првите пет позиции.

Бањаја победи со фабричкиот Дукати, пред пред Марко Бецеки од тимот на Валентино Роси (ВР46), трет беше Хорхе Мартин со Прамак Дукати.

Колегата на Мартин, Жоан Зарко го освои четвртот, а колегата на Бецеки, Лука Марини петтото место.

Зад оние кои возат Дукети се пласираа Џек Милер (КТМ) и Марк Маркез (Репсол Хонда).

Во текот на трката, возачот на КТМ, Бред Биндер, разви брзина од 366,1 км/ч, што е апсолутен рекорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонските кошаркари најавуваат бојкот на репрезентацијата ако се зголеми бројот на странци во шампионатот

Објавено пред

Здружението на македонски кошаркари се огласи со соопштение преку кое упати повик до Кошаркарската федерација и стручните лица да не дозволат да се спречува развојот на младите македонски кошаркари. Ова откако дојде одлуката за зголемување на бројот на странски кошаркари во македонскиот шампионат за следната сезона.

dobivaj vesti na viber

Македонските кошаркари дури се „закануваат“ и бојкот на националниот тим доколку одлуката остане на сила.

Соопштението на Здружението на македонски кошаркари во продолжение го објавуваме во целост.

Следствено збиднувањата поврзани со барањето на некои од кошаркарските клубови за зголемување на бројот на странски играчи, го покреваме овој апел до сите спортски работници и пред сѐ – Кошаркарската Федерација.

Изминатите години, откако беше намален бројот на странски играчи во нашата лига, бевме и сѐ уште сме сведоци на константниот напредок на нашата репрезентација. Во прилог на истата таа одлука, произлегоа неколку нови, млади и квалитетни македонски кошаркари, кои дури и прераснаа во лидери на своите екипи.

Фактот дека давањето шанса на младите играчи подложи на одредени ризици е занемарлив, меѓутоа, тоа е единствениот начин за напредок на македонската кошарка. Секој напредок, независно за што станува збор, изискува одреден ризик.

Здружението на играчи верува во стручноста на луѓето кои во моментов раководат со нашата Кошаркарска Федерација и нејзиниот Управен одбор, па очекуваме дека сериозноста на ова барање ќе биде сфатена, како и големите последици кои би ги предизвикала нивната потенцијална афирмација на истото тоа барање.

Ние, македонските кошаркари, искрено се надеваме дека нема да бидеме ставени во позиција да ја користиме македонската кошаркарска репрезентација како алатка да се заштитиме, а тоа ќе ни биде единствената преостаната опција доколку не наидеме на поддршка од оние кои ја имаат одлучувачката улога.

Уште еднаш потенцираме дека оваа одлука е една од клучните за развој на македонските играчи во иднина и е тема која е најболна за целата македонска кошарка.

Иднината на македонската кошарка останува во рацете на Федерацијата.

Со почит,

Здружение на кошаркари на Македонија

Прикажи повеќе...

Спорт

Колку милиони луѓе ќе го гледаат финалето на Лигата на шампионите?

Објавено пред

Европската фудбалска унија (УЕФА) процени дека, барем дел од финалето на Лигата на шампионите меѓу Манчестер сити и Интер ќе го гледаат околу 450 милиони гледачи ширум светот. Според проценките на УЕФА, околу 150 милиони луѓе треба да го гледаат целиот натпревар во Истанбул, додека останатите ќе гледаат дел од финалето.

dobivaj vesti na viber

Во евалуацијата се вклучени гледачите кои ќе го следат преносот дома, навивачите кои ќе го следат натпреварот преку стриминг платформите и оние кои ќе го следат натпреварот во барови, ресторани и други јавни места.

Бројката од 150 милиони е помала од рекордните 184 милиони кои го гледале финалето на Лигата на шампионите во 2014 година, кога Реал Мадрид го победи градскиот ривал Атлетико со 4:1 по продолженијата.

Најавениот понизок рејтинг оваа година го одразува менувањето на навиките за гледање и отсуството на Реал Мадрид, кој има голема база на навивачи ширум светот.

Минатогодишното финале помеѓу Реал и Ливерпул (1:0) во просек го гледале 166 милиони луѓе, а финалето меѓу двата исти тима во 2018 година го гледале пет милиони помалку.

Финалето помеѓу Ливерпул и Тотенхем во 2019 година во просек го гледале само 91 милион луѓе, додека најмала гледаност во последните 15 години е забележана во 2021 година, кога се сретнале два англиски клуба – Манчестер сити и Челзи (84 милиони).

Помалата гледаност е под влијание и на деловната политика на УЕФА, која дава сè помалку права за емитување на основните телевизиски канали.

Договорите за емитување со приватна телевизија ја доведоа УЕФА до приход оваа сезона од околу 3,6 милијарди евра за сите три натпреварувања (Лига на шампиони, Лига Европа, Лига на конференции).

Клубовите кои годинава играа во Лигата на шампионите (32) ќе добијат повеќе од две милијарди евра од УЕФА, а најголема сума ќе добие Манчестер сити (најмалку 120 милиони евра).

Вечерва од 21 часот се игра финалето помеѓу Манчестер сити и Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ9 минути

Работник загина во „Железара“

Работник загина на работното место во кругот на фабриката „Железара“ во Скопје. Од МВР информираа дека при извршување работни задачи...

Македонија26 минути

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија2 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија3 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија5 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет7 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет8 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија18 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија22 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...