Контакт

Спорт

Анчелоти до Хамшик и Кинезите: Или правете како што ќе кажеме или…

Објавено пред

Трансферот на Марек Хамшик од Наполи во кинескиот Далијан Јифанг останува неизвесен кога италијанските медиуми посочија дека тренерот на клубот, Карло Анчелоти, му дал ултиматум на Словакот: „Или прави како што ќе каже претседателот Аурелио ди Лаурентис или нема да правиш ништо“.

Иако се очекуваше исплатата на парите за Наполи да биде средена и трансферот да се оствари, адвокатот на Наполи, Матија Грасани, вели дека мора да се исполнат условите на италијанскиот клуб.

„Се работи за комплексен договор и исходот уште е несигурен. Нема комуникација меѓу тимовите. Бидејќи има осумчасовна временска разлика помеѓу Кина и Италија, како и разни начини на размислување, преговорите не се сигурни. Економските услови на Наполи се клучни. Уште сме на пат да го реализираме, но г. Анчелоти даде ултиматум: ’Правете како што ќе каже претседателот Де Лаурентис или не правете ништо’. Претседателот го штити достоинството на клубот. Има прекрасни односи меѓу Хамшик и Наполи, така што ние ќе му дозволиме да ја искористи оваа голема шанса да игра во Кина, но само доколку се исполнат барањата на претседателот“, вели Грасани.

Фото: ЕПА

Хамшик се прости со соиграчите, Наполи го стопира трансферот!

Спорт

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на ЕУРО 2020. Полјаците со оваа победа си обезбедија место на континенталниот шампионат.

Македонија немаше сила да и се спротивстави на Полска. Носени од 60.000 публика Полјаците во текот на целиот меч го контролираа ритамот на играта, а прашањето на победникот го решија во периодот од 74 до 80 минута.

Првиот дел мина во знакот на Полајците кои имаа само една сериозна шанса за гол. Зјелински во 17 минута ја погоди гредата од изгледна позиција. Имаа Полјаците до крајот на првиот дел уште неколку опасни напади но без сериозна закана кон Димитриевски.

Македонија добра можност имаше во 33 минута кога обидот на Алиоски го одбрани Шчешни.

Слично се одвиваше натпреварот и во вториот дел, Полска напаѓаше, а Макеоднија шансата ја чекаше преку контра-нападите.

Левандовски во 49 минута го затресе дирекот.

Клучни за конечниот исход се покажаа измените што ги направи полскиот селектор Брзичек. Франковски погоди во 74 минута, а на теренот влезе 30 секунди пред да го постигне голот.

Во 80 минута и вториот играч што влезе во игра постигна гол. Милик од 23 метри постигна брилијантен гол.

Во пресрет на последните две кола Полска има 19 бода, три повеќе од Австрија која победи во Словенија 1-0. Македонија и Полска останаа на 11 бода.

Македонија во ноември ќе гостува кај Австрија и ќе го пречека Израел.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Лалињата“ победија во Белорусија, Русите рафално на Кипар (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Холандија победија во Белорусија 2:1 и направија уште еден чекор кон пласманот на ЕУРО 2020.

Холанѓаните ја забележаа петтата победа во Ц-групата и со 15 бода се наоѓаат на чело на табелата.

Во Минск Холандија поведе со 2:0 со головите на Вајналдум. Играчот на Ливерпул головите ги постигна во првите 40 минути. Конечниот резултат го постави Станислав Драгун во 54 минута.

Во Е-групата Унгарија минимално го совлада Азербејџан со 1:0. Единствениот гол на натпреварот го постигна Михаљи Корхут во десеттата минута.

Во И-групата се одиграа три натпревари. Русија победи на Кипар со 5:0, а со 2:0 Белгијците славеа во Казахстан, додека Шкотска очекува го победи Сан Марино со 6:0.

Черишев. Озгоев, Дзјуба и Головин постигнаа по еден гол, а серијата ја заврши играчот што ја почна, Черишев.

Шкотска го декласира Сан Марино, а хет-трик постигна Мекгин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Езил пред трансфер во Италија?

Објавено пред

Играчот на Арсенал, Месут Езил, се наоѓа пред трансфер во Италија. Играчот о највисока плата во Арсенал речиси и да не доби шанса за настап оваа сезона. Арсенал на сите начини се обидува да се ослободи од неговата висока плата од 400.000 евра неделно.

Најмногу интерес за Езил покажууваат клубови од Италија, Интер и Милан. Проблем за двата клуба би можел да претставува играчот доколку инсистира на истите примања.

Според шпекулациите во предност за потписот на Езил е Милан каде извршен директор е Иван Газдис кој беше на истата функција во Арсенал, кога поранешниот германски репрезентативец се пресели во Лондон.

Од друга страна Антонио Конте се надева дека може да го врати во вистинска форма, исто како што тоа го прави со Алексис Санчез.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ9 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион9 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура9 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија12 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија13 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа13 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија15 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет15 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија1 ден

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија1 ден

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија1 ден

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт1 ден

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија1 ден

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион2 дена

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија2 дена

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно2 дена

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ2 дена

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Досие