Контакт

Спорт

Торо росо го покажа својот болид за 2019, најави уште поголема соработка со Ред бул

Објавено пред

Скудерија Торо росо го презентираше својот нов болид за 2019 година, кој ќе го возат повратникот во спортот, Русинот Данил Квјат и новакот Александер Албон, интересна возачка двојка, која претходно беше „шутната“ од јуниорската програма на Ред бул.

Шефот на тимот, Франц Тост, потврди дека новиот СТР14, кој на прв поглед е речиси идентичен со минатогодишниот болид, оваа година ќе користи „многу делови“ од болидот на Ред бул од 2018 поради тоа што двата тима сега ќе користат мотори на Хонда.

„Компонентите кои се поврзани со моторот ќе имаат исти спецификации како тие на Ред бул рејсинг, колку што дозволуваат регулативите. Другите делови ќе бидат минатогодишни делови од Ред бул рејсинг. Како помал тим, не не можеме да го следиме брзиот развој и производство како големите тимови“, вели Тост.

Квјат добива последна шанса од Ред бул, започнувајќи по третпат сезона со Торо росо. Тој прво замина во главниот тим на Ред бул во 2015 како замена за Себастијан Фетел, но се врати по само една година по проблемите. Потоа, Русинот замина пред крајот на сезоната 2017 откако не ја врати формата и лани работеше како возач на симулатор на Ферари.

Албон, пак, имаше долгогодишен договор со Нисан за настап во Формула Е, но го прекина за да ја искористи шансата да вози во Ф1. Британецот со тајландско потекло минатата година возеше во Формула 2, каде што ја загуби битката за титулата со шампионот Џорџ Расел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Без Тричковски и веројатно Адеми против Полска

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва во Варшава ќе игра против Полска во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. Првиот дуел на овие две репрезентации одигран во јуни во Скопје заврши со минимална победа на Полјаците.

Полска е лидер во Г-групата со 16 бода и со најголеми шанси од сите во групата да избори пласман на едно од првите две места. Македонија по победата над Словенија е на третото место со 11 бода, а на втората позиција се Австријците со 13 бода.

Значаен меч вечерва ќе играат Словенија и Австрија.

Добрата игра и победата над Словенија внесе оптимизам кај нашите репрезентативци дека во Варшава можат да забележат позитивен резултат. Атмосферата во националниот тим е добра што не може да се каже за здравствениот билтен.

Селекторот Игор Ангеловски вечерва нема да може да смета на Иван Тричковски, кој се повреди против Словенија, а под голем знак прашалник е и настапот на Аријан Адеми. Играчот на Динамо Загреб не го заврши дуелот со Словенија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас победи во Јапонија, Мерцедес срушија рекорд на Ферари

Објавено пред

Возачот на Мерцедес Валтери Ботас е победник на 16 трка оваа сезона во Формула 1, Големата награда на Јапонија. Финецот од Мерцедес победи пред Себастијан Фетел од Ферари и клупскиот колега Луис Хамилтон. Со бодовите што ги освоија Ботас и Хамилтон, Мерцедес на пет трки до крајот на сезоната ја освоија титулата меѓу конструкторите. „Мерцедес“ стигнаа до шестата титула меѓу конструкторите по ред со што го срушија рекордот кој до оваа година го делеа со Ферари.

Ботас на патеката Сузука ја забележа третата победа во сезоната, а до заслужениот триумф дојде благодарение на неверојатниот старт, кога успеа да ги мина двајцата возачи на Ферари, Фетел и Леклер кои трката ја започнаа во првиот стартен ред.

Фетел кој стартуваше од првата позиција до крајот на трката водеше голема борба за второто место со Хамилтон, кој со третото место уште повеќе се доближи до одбраната на титулата.

Покрај Ботас трката ја бележа инцидентот на почетокот кога Леклер го истурка од патеката болидот на Макс Верстапен. Иако му беше оштетен болидот и делови од него паѓаа по патеката Леклер не сакаше да влезе во боксот, додека Верстапен ја заврши трката. Еден дел од болидот на Леклер го оштетил ретровизорот на болидот на Хамилтон.

Поради овој инцидент возачот на Ферари се наоѓа по истрага.

Бодови во Сузука освоија Александер Албон (Ред Бул), кој го забележа најдобриот пласман во кариерата, односно Карлос Саинц (Мекларен), Шарл Лекелр (Ферари), Даниел Рикардо (Рено), Пјер Гасли (Торо Росо), Серхио Перез (Рејсинг Поинт) и Нико Хулкенберг (Рено).

Еден дополнителен бод освои Хамилтон, кој го возеше најбрзиот крук. Бритамецот води во генералниот пласман со 338 бода, а го следат Ботас со 273 и Леклер со 223.

Наредата трка ќе се вози на 27 октомври во Мексико.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам објаснил зошто Бензема не игра за репрезентацијата

Објавено пред

Случајот со Метју Валбуена му ја затвори вратата на националниот тим на најдобриот шпански напаѓач Карин Бензема. За потсетување напаѓачот на Реал Мадрид во 2015 година заедно со пријател од детството го уценувале Валбуена со секс-снимки.

Откако аферата исплива во јавноста Дидие Дешам, селекторот на Француска, реши да не го повикува Бензема во репрезентацијата.

„Мојата одлука е од спортска и техничка природа. Едноставно сметам дека доколку го повикам тоа нема да му донесе ништо добро на тимот. Се држам до мите принципи во работата и се обидувам да работам најдобро што можам за интересите на Франција“., рекол Дешам.

„Мислам дека многумина ги минуваат границите со своите изјави. Во животот постои само една изјава, можеби има повеќе верзии, но само една е вистинита. Имам многу проблем со оние што продолжуваат да прашуваат дали е тоа вистина. Тоа ги минува сите граници“, рекол францускиот селектор.

Инаку пред две години Бензема јавно порача дека нема да игра за националниот тим додека селектор е Дешам.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа32 минути

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија51 минута

Заев: Работиме на намалување на цената на зелениот картон за возилата

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при пратување во странство, најави претстедателот на СДСМ...

Топ1 час

Вработена во казино заработи кривична, без покритие уплатила 474,888 денари

Полицијата поднесе кривична пријава против Н.Ѓ.(22) од Скопје поради постоење основи за „затајување“ и против Ш.Н.(33) од селото Сарај, поради...

Свет1 час

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пренесе агенцијата „Анадолија“. Ердоган...

Македонија2 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет2 часа

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија18 часа

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија20 часа

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија20 часа

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија22 часа

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт22 часа

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија23 часа

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија24 часа

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Регион24 часа

Словенија го менува законот – невработените со надомест од 402 евра

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на трудот, со што би се зголемила минималната бруто...

Македонија1 ден

Меркел ќе го убедува Макрон да попушти за Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и францускиот претседател Емануел Макрон утре треба да остварат средба, која според уверувањата на дипломатите, е...

Бизарно1 ден

(Видео) Тепачка за ,,Патики на Исус“ со мирис на темјан кои чинат 3 000 долари

MSCHF, компанија со седиште во Бруклин, на пазарот пушти во продажба патики кои ги нарече Jesus shoes (Патиките на Исус),...

Топ1 ден

Над 160 казни за возачи во Скопје

Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11.10.2019 во времето од 06,00 до 24,00 часот...

Свет1 ден

Американскиот секретар за внатрешна безбедност поднесе оставка

Претседателот на САД Доналд Трамп соопшти дека вршителот на должноста секретар за внатрешна безбедност, Кевин Мекалинен (48) поднел оставка, а...

Свет1 ден

САД и Кина пред договор, се ближи крајот на трговската војна

САД и Кина се многу блиску до крај на трговската војна, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со кинескиот...

Култура1 ден

„Медена земја“ репризно в недела на „Киненова“

Програмата на фестивалот „Киненова“ продолжува до недела кога во 18 часот, поради голем интерес на публиката репризно ќе биде прикажан...

Досие