Контакт

Спорт

Андоновски дебитираше, Американките победија (Видео)

Објавено пред

Македонецот Влатко Андоновски со победа ја започна кариерата како селектор на женската фудбалска репрезентација на САД. Под негово водство актуелните светски шампионки, во пријателски натпревар, ја победија Шведска 3:2.

Едно полувреме им беше потребно на Американките да ја покажат својата моќ. Во последните 15 минути од првото полувреме репрезентативките на САД постигнаа три гола. Два пати голот на Шведска го погоди Лојд, а еднаш Прес.

Во второто полувреме, кога селекторите изврија неколку промени, Швеѓанките намалија на 3:2.

Во финишот Лојд имаше можност да го постигне својот трет гол, меѓутоа таа не успеа да реализира пенал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милан имаат намера да го вратат Анчелоти

Објавено пред

Челниците на Милан сакаат да го искористат хаосот што владее во Напли и да го вратат Карло Анчелоти на „Сан Сиро“, објави „Тутоспорт“.

Анчелоти минува низ тежок период во Наполи, најмногу поради несогласувањата со контроверзниот претседател Аурелио Де Лаурентис. Италијанските медиуми шпекулираат дека тој ќе добие отказ доколку не победи на наредните два натпревари.

Техничкиот директор Паоло Малдини, дал предлог клубот да ја искористи ситуацијата во Наполи и да се обидат да го вратат трофејниот стратег.

Анчелоти во периодот од 2001 до 2009 година забележа големи успеси како тренер на Милан. Анчелоти успеа да освои две титули во Лигата на шампионите и една во Серија А.

Милан во моментов го предводи Стефано Пиоли кој неодамна го замени Марко Џанпаоло.

Интересно Милан во наредното коло во Серија А ќе го пречека Наполи на 23 ноември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мото ГП ќе се вози во Унгарија

Објавено пред

Унгарија од 2022 година ќе биде домаќин на трка во светскиот Мото ГП шампионат. Деновиве интензивни преговори на оваа тема воделе Дорна и владата на Унгарија.

Доколку две страни ги договорат условите тогаш трките би се одржувале на нова патека кој би била изградена во источниот дел на државата.

„Среќен сум што можам да објавам дека Мото ГП е подготвен да се врати во Унгарија. Стратегијата за развоја на унгарскиот мотоциклизам што и беше претставена на владата опфаќа бројни цели и мерки. Таа е важна за туризмот, но и за индустријата која има пресудно влијание врз унгарската економија. Клучно е да се развие Хунгароринг и домашната спортска инфраструктура, а врвот ќе биде новата патека и Мото ГП настанот“, рекол унгарскиот министер за иновации и технологии, Ласло Палкович.

„Горд сум што можам да објавам дека започнаа преговори за уште една трка во Мото ГП календарот. Новата трка и патеката во Унгарија е возбудлив проект за сите нас. Овој проект ќе го врати Мото ГП во земја што има традиција во тркањето“, изјавил извршниот директор на Дорна, Кармело Еспелта.

Меморандумот за разбирање што го потпишале двете страни значи дека Унгарија би можелда биде домаќин на Мото ГП трките од 2022 до 2026 година. Официјално договорот би требало да биде потпишан во февруари 2020 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах ги пропушта натпреварите на Египет

Објавено пред

Репрезентативецот на Египет Мохамед Салах ќе ги пропушти квалификациските натпревари против Кенија и Коморските острови поради повреда, објави британскиот сервис Би-би-си.

Напаѓачот на Ливерпул, во неделата против Манчестер сити постигна гол во победата 3:1, а потоа беше заменет во 87 минута. Салах бил заменет бидејќи чувствувал последици од ударот што го добил од Ферандињо.

Салах им се приклучил на соиграчите од репрезентацијата во Каиро, а откако му биле извршени дополнителни лекарски прегледи било констатирано дека нема да може да игра на двата натпревари.

Повредата на Салах не треба да ги загрижи навивачите на Ливерпул бидејќи спроед најавите тој ќе биде подготвен за дуелот со Кристал Палас на 23 ноември.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија2 часа

Мас: Германија ќе го поддржи патот на Северна Македонија кон ЕУ

Германија ќе даде свој придонес за продолжување на патот на Северна Македонија кон ЕУ, објави денеска германскиот министер за надворешни...

Македонија2 часа

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија5 часа

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија5 часа

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија6 часа

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија7 часа

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа7 часа

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија7 часа

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Македонија7 часа

Заев: Побогатите граѓани да ги сменат системите за греење за да помогнат против загадувањето

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред почетокот на вчерашната владина седница во Тетово даде одговор на новинарски прашања...

Македонија7 часа

Пендаровски во Париз предаде копија од книгата на Глигоров „Македонија е се што имаме“

Претседателот Стево Пендаровски за време на посетата во Париз, во библиотеката на Парискиот мировен форум дал копија од книгата „Македонија е...

Свет8 часа

Хилари Клинтон : Под голем притисок сум да го предизвикам Трамп на изборите

Поранешниот државен секретар на САД и кандидат на последните претседателски избори во САД, Хилари Клинтон, вели дека е „под голем...

Свет8 часа

Жанин Анес и официјално стана наследник на Моралес во Боливија

Уставниот суд го призна решението опозициската сенаторка Жанин Анес да ја преземе функцијата привремен претседател на Боливија. Таа синоќа во...

Македонија8 часа

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Скопје

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас во текот на денешната работна посета на Северна Македонија е планирано да...

Спорт9 часа

Лука Модириќ е „Golden Foot“

Капитенот на фудбалската репрезентација на Хрвтаска Лука Модриќ во Монте Карло доби уште едно големо признание во кариерата, наградата „Golden...

Македонија19 часа

Заев во Тетово: Владата заседава во 10 региони за одблиску да го слушне гласот на граѓаните

Премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите пред одржувањето на редовната 165. седница на Владата во Тетово, истакна дека организацијата...

Регион19 часа

Рама: Приштина ја загрозува надворешната политика на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека политичарите во Приштина, спротивставувајќи се на заедничката иницијатива за создавање на балканскиот мини шенген,...

Регион22 часа

Црна Гора не го прифаќа предлогот за мини шенген

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, во понеделникот рече дека приклучувањето кон иницијативата мини шенген за балканските држави...

Европа22 часа

Зелено светло за 13 нови одбранбени проекти на ЕУ

Владите на ЕУ дадоа зелено светло за 13 нови одбранбени проекти насочени кон развој на поголема воена моќ независна од...

Македонија1 ден

Холандија го ратификува протоколот за НАТО

Холандскиот сенат попладнево го ратификува протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, соопшти министерот за надворешни работи, Никола Димитров....

Досие