Контакт

Спорт

Англичаните во страв од српските хулугани

Објавено пред

Англиските медиуми им посветуваат големо внимание на навивачите во пресрет на натпреварот со Србија. Англија и Србија ќе се сретнат во Гелзенкирхен, во понеделник.

dobivaj vesti na viber

Во Гелзенкирхен се очекуваат околу 40.000 навивачи на Англија.

Од друга страна, организаторот најавува доаѓање на 5-8 илјади српски навивачи, наведуваат „Гардијан“ и „Дејли мејл“.

Локалната полиција ги предупредила Англичаните дека меѓу нив може да има околу 500 хулигани кои би можеле побараат физичка пресметка со островјаните.

„Најголемиот предизвик за нас ќе биде идентификување на насилните групи во рана фаза. Да се обидеме мирно да ги одвоиме од оние што го почитуваат законот“, рече началникот на полицијата во Гелзенкирхен, Питер Бот.

Иако претходно беа познати по насилните ексцеси низ Европа, за разлика од 600-те уапсени за време на ЕУРО 2020, пред натпреварот во Марсеј, ниту еден Англичанец не беше уапсен на Светското првенство во Катар во зимата 2022 година.

На повеќе од 1.600 Англичани им е забрането да ја напуштат земјата додека трае ЕУРО.

Над 1.000 германски полицајци ќе дежураат на улиците на Гелзенкирхен, поддржани од единицата за контрола на немири.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Циркус на ОИ – Голот на Аргентина по часа чекање

Објавено пред

Олимписките селекција на Аргентина со пораз ја започна одбраната на златниот медал на Игрите во Париз.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот Аргентина – Мароко ќе влезе во историјата на Олимписките игри и на фудбалот, започна во 15 часот, а заврши четири часа и 12 подоцна.

Хаосот настана кога Аргентина изедначи на 2:2 во 16.минута од судиското надополнување на времето во вториот дел.

Судиите во ВАР собата, по речиси два часа прекин на натпреварот, го поништија голот на Кристијан Медина во 90+16. минута, за 2:2.

Судијата ги испрати играчите на двата тима во соблекувалните по голот на Медина бидејќи навивачите на Мароко фрлаа кон Аргентинците со се и сешто, дури и топовски удари, а неколкумина од нив влегоа на теренот.

Во такви околности, натпреварот не можеше да се заврши.

Резултатот 2:2 потоа остана на сила, бидејќи на пауза беа и судиите на ВАР.

Во меѓувреме, официјалниот спикер им порача на навивачите да ги напуштат трибините.

Дури кога ситуацијата се смири, односно два часа по голот на Аргентина, а трибините беа испразнети, играчите се вратија на теренот. Тогаш во ВАР собата беше прегледана спорната ситуација.

ВАР утврди дека Медина бил во минимален офсајд.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Струга со голчиштето на Спировски го победи Пјуник

Објавено пред

Фото/ facebook.com/Fcstruga

dobivaj vesti na viber

Македонскиот шампион Струга Трим Лум стекна предност од еден гол пред реваншот со Пјуник во второто коло од квалификациите за пласман во Конференциската лига.

Струга попладнево го победи Пјуник со 2:1 (1:1). Победата на Стружани им ја обезбеди Спировски со евро-гол во 73.минута.

Првиот дел од овој натпревар заврши 1.1. Од пенал поведе Струга во осмата минута со голот на Ибраими, а 15 минути подцна исто така од пенал изедначи Вилела.

Пјуник по еден час игра остана со фудбалер помалку кога директен црвен картон доби Вакуленко.

Реваншот во Ерменија ќе се одигра за шест дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Објавено пред

Јаник Синер се повлече од Олимписките игри во Париз поради воспаление на крајниците.

dobivaj vesti na viber

Светскиот број 1 не се качи во авионот со своите сонародници поради неименувана болест, но повлекувањето не се очекуваше.

Тој во четврток требаше да пристигне во Париз, но тоа нема да се случи бидејќи ситуацијата е посериозна отколку што се мислеше.

„Со жалење можам да ве информирам дека нема да можам да учествувам на Олимписките игри во Париз. По една недела добар тренинг не се чувствувам добро. Последните неколку дена одморив и отидов на тестови, лекарот ми препорача да не играм. Многу сум разочаран што ќе ги пропуштам ОИ, медела на олимпијадата беше една од главните цели оваа сезона“.

Тоа значи дека Новак Ѓоковиќ ќе биде прв носител на Олимписките игри кои се играат на терените на Ролан Гарос и дека нема да може да се сретне со Карлос Алкараз се до финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Македонија2 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ2 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија3 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија8 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ10 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија10 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија11 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион12 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет12 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет12 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион12 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...