Контакт

Спорт

Нема одобрение од родителите, нема да игра на Копа Америка

Објавено пред

Играчот за врска на репрезентацијата на Боливија, шеснаесетгодишниот Мозес Паниагва, од бизарна причина нема да игра на Копа Америка. Тинејџерот нема дозвола од еден од неговите родители да патува.

dobivaj vesti na viber

Паниагва, кој игра за локалниот клуб Олвејз Реди, не дебил виза за влез во Соединетите Држави бидејќи немал дозвола од двајцата родители да патува.

Веста ја потврди Фудбалскиот сојуз на Боливија преку соопштение, без да прецизира кој од родителите не ја потпишал потребната согласност.

Младиот играч од средниот ред испиша историја, во февруари во Копа Либертадорес, кога стана вториот најмлад стрелец во ова натпреварување со само 16 години и 188 дена. Тој постигна гол во победата на неговиот тим против Спортинг Кристал од Перу.

Боливија ќе се натпреварува на Копа Америка во групата Ц, во која се и САД, Парагвај и Панама.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Поранешниот кошаркар на Партизан и Ѕвезда потпиша за Дубаи, па доби нов НБА тим: Бруклин може да го земе Дангубиќ!

Објавено пред

Трансфер гуруто на НБА, Адријан Војнаровски, објави дека Заир Вилијамс бил заменет со пик од втората рунда од Мемфис Гризлис во Бруклин Нетс за Мамади Диаките. Во целата работа е вклучен и еден српски кошаркар.

dobivaj vesti na viber

Немања Дангубиќ неодамна беше официјализиран во новиот проект на Дубаи, тим кој ќе се натпреварува во АБА-лигата, а во иднина, во НБА, првата врз него ќе ги имаат Бруклин Нетс.

Поранешниот српски репрезентативец и играч на Црвена Звезда и Партизан има 31 година и тешко дека некогаш ќе добие шанса да игра преку барата, но не е невообичаено НБА тимовите да разменуваат играчи на овој начин.

Дангубиќ во текот на кариерата настапуваше и за Хемофарм, Мега, Естудијантес, Промитеас и Перистери.

Во 2014 година, крилниот кошаркар беше драфтуван како 54-ти пик од Филаделфија Севенти-Сиксерс.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Се повреди Данте Ексум

Објавено пред

Австралискиот кошаркар Данте Ексум се повреди на последниот натпревар.

dobivaj vesti na viber

Австралиja го совлада Порторико со 90:75 во пријателски натпревар пред Олимписките игри. Лошата вест за Австралијците е што Данте Ексум, кошаркарот на Далас Маверикс, доживеа повреда која ги загрижи сите.

Тој незгодно падна и со глава го удри во коленото на соиграчот. Лекарите брзо интервенираа, натпреварот беше прекинат и по неколку минути тој замина во соблекувалната со лекарскиот тим.

Добрата вест е што тој се врати на клупата и остатокот од натпреварот го следеше во од клупата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Омилениот напаѓач на Конте на пат кон Неапол

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Наполи ги договорил личните услови со белгискиот напаѓач Ромелу Лукаку, пренесува новинарот Џанлука ди Марцио.

dobivaj vesti na viber

Веќе некое време е познато дека сите страни се во контакт и дека трансферот дефинитивно ќе се реализира. Лукаку ќе го замени во нападот Виктор Осимен чии трансфер во ПСЖ исто така е извесен.

Наполи и Лукаку договориле три годишна соработка, за плата од 6.000.000 евра по сезона. Останува само Наполи и Челзи да се договорат за обештетувањето. Англискиот клуб бара 35.000.000, Италијанците ќе се обидат да ја намалат сумата.

Антонио Конте ќе го добие својот омилен напаѓач. Лукаку и Конте беа дел од интер во периодот од 2019 до 2021. Белгиецот тогаш за две сезони постигна 64 гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ1 час

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Свет2 часа

Светот полека се враќа во нормала по големиот технолошки проблем

Бизнисите и услугите ширум светот полека закрепнуваат по огромниот прекин на технологијата што со часови ги погоди компјутерските системи. Бизнисите,...

Македонија4 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија4 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија18 часа

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ19 часа

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ19 часа

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија19 часа

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија23 часа

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија23 часа

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ24 часа

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...

Македонија1 ден

ЦУК: Има активни 13 пожари

Центарот за управување со кризи информира дека има активни 13 пожари, од вкупно 28-те пожари на отворено во последното деноноќие,...