Контакт

Спорт

Анри ги напушта социјалните мрежи поради расизмот

Објавено пред

Легендата на Арсенал, Тјери Анри, објави дека ќе ги напушти социјалните мрежи додека „Фејсбук“ и „Твитер“ не направат нешто во врска со „насилното однесување, расизмот и менталната тортура“, која е премногу токсична за да се игнорира.

Анри, кој го напушти тренерското место во МЛС-клубот, ЦФ Монтреал, на „Инстаграм“ реагира по многуте расистички пораки што ги добиваа црните фудбалери во 2021.

„Од утре наутро ќе се отстранам од социјалните мрежи додека одговорните не ги регулираат платформите со истиот жар и бес што го покажуваат за прекршување на медиумските права. Количината расизам, насилното однесување и менталната тортура за луѓето се преголеми за да се игнорираат. Мора да има одговорност. Лесно е да се направи профил, да се малтретира некој без последици и да се остане анонимен. Додека ова не се смени, ќе ги исклучам сите социјални мрежи“, напиша 43-годишниот Французин.

Фудбалот, особено во Англија, има голем проблем со пораките што фудбалерите ги добиваат на социјалните мрежи. Фред од Манчестер јунајтед беше цел на расистички напади по неговата грешка по која Јунајтед загуби од Лестер во ФА-купот, а оваа сезона цел беа и неговите соиграчи Маркус Рашфорд, Антони Марсијал и Аксел Туанзебе. Ѕвездата на Кристал палас, Патрик ван Анхолт, неодамна објави дека бил нарекуван мајмун на социјалните мрежи, а легендата на Арсенал, Јан Рајт, објави дека тинејџер, кој расистички го навредувал на социјалните мрежи, не добил кривична пријава.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @thierryhenry

Спорт

Тежок пораз на МЗТ, полу-финалето е недостижен сон

Објавено пред

Кошаркарите на МЗТ Скопје доживеаја тежок пораз во првиот четврт-финален натпревар, во АБА 2 лигата. Во балонот, во Подгорица, Младост од Земун забележа победа над МЗТ 95:75. Во пресрет на реваншот, МЗТ се пред невозможна мисија да се пласираат во полу-финалето.

Победата Младост ја најави во првата четвртина, која ја доби со 28:19, а победата ја обезбедија во вториот период, кога постигнаа четири тројки во низа. МЗТ, во ниту еден момент, немаа одговор за играта на Младост.

Иан Карачиќ со 15 и Френк тарнер со 10 поени беа единствени со двоцифрен ефект кај МЗТ. Малдост ја предводеа Треј Дрекслер со 24, Душан Танасковиќ со 19 и Стефон Гомбол со 18 поени.

Реваншот ќе се одигра на 22.април.Прикажи повеќе...

Спорт

Шпигл: Имаме доказ дека Флорентино Перез лаже

Објавено пред

Тиражниот германски магазин „Шпигл“, објави документи, со кои тврди дека Флорентино Перез изнел невистини во интервјуто за „Ел Чингирито“.

Првиот претседател на Суперлигата, во интервјуто рекол дека 12.клубови не испратиле покани до Баерн, Борусија Дортмунд и ПСЖ.

„Ние се уште не го поканивме ПСЖ, а со Баерн и Борусија воопшто не сме разговарале. Во моментов има 12 основачи, а ние сакаме да бидат 15. Не е вистина дека Суперлигата ќе биде одложена бидејќи не се приклучиле Баерн и ПСЖ. Тоа се глупости“, рекол Перез.

„Шпигл“, го објави документот за основање на Суперлигата, во кој на трите клуба им се нуди не само да станат членови, туку имаат статус на „дополнителни основачи“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин: Каде бевте во минатото? Пред 30 години Суперлига ќе формираа Нотингем, Порто, Црвена звезда, Стеауа, ХСВ…

Објавено пред

Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, на 45. Конгрес на оваа организација, уште еднаш го осуди формирањето на Суперлигата. Во своето обраќање, тој им порачал на клубовите основачи, да се сетат каде биле пред 15, 20 или 30 години и да не го гледаат фудбалот само преку своите банкарски сметки. Во својот говор, Чеферин спомна и два клуба од Балканот, Црвена звезда и Динамо Загреб.

Веста дека 12 клубови (Реал, Барселона, Атлетико, Јувентус, Милан, Интер, Арсенал, Челси, Тотенхем, Ливерпул, Манчестер јунајтед, Манчестер сити) формираа своја лига, која ја нарекоа Суперлига, предизвика земјотрес во фудбалскиот свет.

„Каде беше Манчестер јунајтед во десенијата пред на сцената да стапи сер Алекс Фергусон. Се сеќавате? Каде беше Јувентус пред 15 години? Колку што знам во Серија Б. Доколку клубовите кои доминираа во европскиот фудбал пред 30 илим 40 години, се одлучеа да формираат Суперлига, како ќе изгледаше таа? Тука ќе беа Нотингем форест, Астон Вила, Хамбург, Стеауа, Порто, ПСВ Ајндховен, Црвена звезда. Тие тогаш беа кремот на европскиот фудбал. Во тие времиња тоа ќе беше Суперлигата. Но фудбалот се менува, а некои тоа не можат да го разберат. Тие ги гледаат промените само на своите сметки во банките“, рекол Чеферин и дополнил.

„Ти клубови што сега мислат дека се недопирливи, треба да се сетат откаде дојдоа. Терба да разберат дека ако сега се европски гиганти, тоа е и поради тоа што УЕФА 60 години ја брани идејата, само спортските резултати да бидат важни во натпреварувањата. Без УЕФА кој знае каде ќе беа…“

Моделот на Суперлигата многумина го споредија со НБА лигата и велат дека на овој начин европскиот фудбал ќе биде америкаризиран.

„Некои мислат дека за да успееме треба да копираме нечии друг модел. Но, не заборавите дека постои причина поради која европскиот фудбал е најпопуларен. Европскиот фудбал се темели на моделот кој успеа да му одолее на забот на времето. Ова е модел кој е заснован на различности. На натпреварите што ги организира УЕФА потребни и се Аталанта, Селтик, Ренџерс, Динамо Загреб, Галатасарај. Потребни ни се овие клубови. Луѓето мора да знаат дека во фудбалот се е можно, дека секој има шанса“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија2 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет3 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија4 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија4 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија5 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа5 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет7 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија8 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија19 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа20 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија20 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа23 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија24 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија1 ден

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија1 ден

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Досие