Контакт

Спорт

Аргентинскиот фудбалер Есперон загина по пад од шести кат

Објавено пред

Аргентинскиот фудбал тагува по 23-годишниот Езекиел Есперон кога фудбалерот случајно паднал од шестиот кат од зграда во Буенос Аирес.

Поранешниот фудбалер на бразилскиот Гремио се потпирал на оградата, која не била добро зацврстена во 3 часот наутро во неделата во квартот Вилја Девото во аргентинската престолнина, каде што бил на забава. Тој веднаш бил однесен во болница, каде што починал.

Есперон ја почнал кариерата во домашниот тим Ол Бојс, а играл и за Гремио и за мексиканскиот тим Атланта де Мексико, но бил без клуб во последните седум месеци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал ја стопи предноста на Ѓоковиќ

Објавено пред

Рафа Надал ја топи предноста на Новак Ѓоковиќ во обид да се врати на првото место на АТП-листата. Србинот на првата позиција има само 320 поени повеќе од Шпанецот.

Ѓоковиќ не успеа да ја одбрани титулата на мастерсот во Шангај, а со елиминацијата во четврт-финалето тој остана без 820 поени. Ѓоковиќ има 9.545 бода, а Надал 9.225. Шпанецот ќе се врати на првото место на 4 ноември кога на Ѓоковиќ ќе му бидат одземени бодовите што ги освои со пласманот во финалето на завршниот мастерс во Лондон. Надал минатата година поради повреда го пропушти овој турнир.

Топ-10:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија) – 9.545
2. Рафа Надал (Шпанија) – 9.225
3. Роџер Федерер (Швајцарија) – 6.950
4. Данил Медведев (Русија) – 5.920
5. Доминик Тим (Австрија) – 5.085
6. Александар Зверев (Германија) – 4.425
7. Стефанос Циципас (Грција) – 3.900
8. Карен Хачанов (Русија) – 2.990
9. Кеи Нишикори (Јапонија) – 2.860
10. Роберто Баутиста-Агут (Шпанија ) – 2.575

Прикажи повеќе...

Спорт

Неволји за Реал се повредија Модриќ и Бејл

Објавено пред

Велс и Хрватска синоќа одиграа 1-1 во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. По мечот најмногу причини за незадоволство има тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.

Капитените на двет репрезентации Герет Бејл и Лука Модриќ мечот го завршија со повреди.

Модриќ во финишот на мечот заработи повреда, заврши дури и на носилки, додека Бејл поголем дел од натпреварот не одигра како може поради повредата.

Реал наредниот викенд ќе гостува кај Мајорка, а потоа игра во Лигата на шампионите против Галатасарај и против Барселона во Ла Лига.

Дали и колку ќе паузираат Бејл и Модриќ ќе биде познато откако ќе се вратат во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Берлускони: Како Милан повторно да биде голем? Вратете го Берлускони

Објавено пред

Поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Милан Силвио Берлускони верува дека би можел да го врати клубот на патеките на славата и порачал дека сегашниот директор Иван Газдис не работи добро.

Со заминувањето на Берлускони започна кризата на италијанскиот великан, која од година во године е се поголема и поголема. Клубот најпрвин имаше кинески сопственик, а сега е под капа на американски инвестициски фонд. Директор на клубот е Газдис кој во Милан дојде од Арсенал.

„Како да направиме Милан повторно да биде оној голем Милан од минатото? Тоа е едноставно од една страна, а многу тешко да се случи од друга страна: Вратете му го на Силвио Берлускони“, порачал контроверзниот бизнисмен и политичар и ја коментирал изјавата на Газдис дека Американците го спасиле клубот од банкрот.

„Тоа се реченици што треба да се говорат кога ќе влезеш во тоалет и кога најпрвин ќе ја затвориш вратата“.

Силвио Берлускони заедно со својот соработник од Милан, Адријано Галијани, ја предводат Монца екипа која игра во Серија Ц.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ34 минути

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден, откако вчера качувајќи се по патека кон врвот на „Илинден“, се...

Топ53 минути

Истрага за случајот во Богданци: Се опијаниле па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци, поради постоење на основано сомневање...

Македонија1 час

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија2 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа3 часа

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа3 часа

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт13 часа

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија18 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ20 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион20 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура20 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија23 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија24 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа1 ден

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија1 ден

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија2 дена

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Досие