Контакт

Спорт

Јапонското ГП под закана од тајфунот Хагибис

Објавено пред

Тајфунот Хагибис може да биде закана за Јапонското ГП овој викенд кога неодамна од статус бура, тој стигна до статус супертајфун.

Огромната бура во моментот е на југоисточниот дел од азискиот континент, но се очекува да го продолжи северозападниот пат кон Јапонија, каде што ќе стигне в сабота, иако ќе биде значително ослабен. Покрај Ф1-викендот, во Јапонија се оддржува и Светскиот куп во рагби.

Во 2014 година, под влијание на тајфунот Фанфоне, трката во Сузука се одржуваше при дожд и намалена видливост кога францускиот возач Жил Бјанки ја загуби контролата на својот болид Марусија и се удри во помошно возило, кое беше покрај патеката. Тој доби сериозни повреди на мозокот и почина на 17 јуни 2015 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Неволји за Реал се повредија Модриќ и Бејл

Објавено пред

Велс и Хрватска синоќа одиграа 1-1 во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. По мечот најмногу причини за незадоволство има тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан.

Капитените на двет репрезентации Герет Бејл и Лука Модриќ мечот го завршија со повреди.

Модриќ во финишот на мечот заработи повреда, заврши дури и на носилки, додека Бејл поголем дел од натпреварот не одигра како може поради повредата.

Реал наредниот викенд ќе гостува кај Мајорка, а потоа игра во Лигата на шампионите против Галатасарај и против Барселона во Ла Лига.

Дали и колку ќе паузираат Бејл и Модриќ ќе биде познато откако ќе се вратат во Мадрид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Берлускони: Како Милан повторно да биде голем? Вратете го Берлускони

Објавено пред

Поранешниот сопственик на фудбалскиот клуб Милан Силвио Берлускони верува дека би можел да го врати клубот на патеките на славата и порачал дека сегашниот директор Иван Газдис не работи добро.

Со заминувањето на Берлускони започна кризата на италијанскиот великан, која од година во године е се поголема и поголема. Клубот најпрвин имаше кинески сопственик, а сега е под капа на американски инвестициски фонд. Директор на клубот е Газдис кој во Милан дојде од Арсенал.

„Како да направиме Милан повторно да биде оној голем Милан од минатото? Тоа е едноставно од една страна, а многу тешко да се случи од друга страна: Вратете му го на Силвио Берлускони“, порачал контроверзниот бизнисмен и политичар и ја коментирал изјавата на Газдис дека Американците го спасиле клубот од банкрот.

„Тоа се реченици што треба да се говорат кога ќе влезеш во тоалет и кога најпрвин ќе ја затвориш вратата“.

Силвио Берлускони заедно со својот соработник од Милан, Адријано Галијани, ја предводат Монца екипа која игра во Серија Ц.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на ЕУРО 2020. Полјаците со оваа победа си обезбедија место на континенталниот шампионат.

Македонија немаше сила да и се спротивстави на Полска. Носени од 60.000 публика Полјаците во текот на целиот меч го контролираа ритамот на играта, а прашањето на победникот го решија во периодот од 74 до 80 минута.

Првиот дел мина во знакот на Полајците кои имаа само една сериозна шанса за гол. Зјелински во 17 минута ја погоди гредата од изгледна позиција. Имаа Полјаците до крајот на првиот дел уште неколку опасни напади но без сериозна закана кон Димитриевски.

Македонија добра можност имаше во 33 минута кога обидот на Алиоски го одбрани Шчешни.

Слично се одвиваше натпреварот и во вториот дел, Полска напаѓаше, а Макеоднија шансата ја чекаше преку контра-нападите.

Левандовски во 49 минута го затресе дирекот.

Клучни за конечниот исход се покажаа измените што ги направи полскиот селектор Брзичек. Франковски погоди во 74 минута, а на теренот влезе 30 секунди пред да го постигне голот.

Во 80 минута и вториот играч што влезе во игра постигна гол. Милик од 23 метри постигна брилијантен гол.

Во пресрет на последните две кола Полска има 19 бода, три повеќе од Австрија која победи во Словенија 1-0. Македонија и Полска останаа на 11 бода.

Македонија во ноември ќе гостува кај Австрија и ќе го пречека Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа1 час

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа1 час

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт11 час

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија16 часа

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ18 часа

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Регион18 часа

„Дали сум оптимист? Не“, одговори Рама за почетокот на преговорите со ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама изјави дека не е оптимист за почеток на преговорите со Европската Унија. „Дали сум оптимист?...

Култура19 часа

(Видео) „Визија Скопје“ понуди поглед на плоштадот без фонтаната со воин на коњ

На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно,...

Македонија22 часа

Шекеринска: „Бомбава“ само потврди која е огромната разлика меѓу нас и нив

„Малку се залетаа. И самите покажаа колку не сме исти“. Вака министерката за одбрана го коментира прислушуваниот разговор што беше...

Македонија22 часа

„Ел Чека“ објави нова бомба – Шекеринска и Бесими за гласањето на ДИК за локалните избори

На социјалната мрежа „Фејсбук“ се појави прислушуван разговор од локалните избори во 2013 година. Објавувачот на материјалот, Ел Чека, објаснува...

Европа22 часа

Протести на Курдите ширум Европа, во Грција запален постер со ликот на Ердоган

Десетици илјади Курди вчера демонстрираа низ цела Европа против турската воена офанзива во северна Сирија, а протести се одржаа во...

Македонија24 часа

Пожар во куќа кај Дом на градежници

Утрово избувна пожар во куќа, во близина на Домот на градежници во Скопје. На терен се испратени противпожарни возила, кои...

Свет1 ден

Разорен тајфун ја погоди Јапонија, најмалку 18 жртви

Најмалку 18 лица загинаа, а 13 се водат за исчезнати во тајфунот Хагибис што ја погоди Јапонија. Налетите на ветрот...

Македонија2 дена

Заев: Мицкоски мисли дека со продажба на уделот ќе ги сокрие трагите во хидроцентралите

Мицкоски мисли дека ако го продаде уделот во хидроцентралите, дека ќе ги затскрие трагите, истакна претседателот на СДСМ и премиер,...

Македонија2 дена

Се демонтира угостителскиот објект од покривот на ГТЦ

Согласно одлуката на Градоначалникот Петре Шилегов, денеска почна демонтажата на угостителскиот објект на кровот на ГТЦ. Со овие активности, велат...

Македонија2 дена

Заев очекува позитивна одлука за ЕУ, Мицкоски смета дека можно е да нема датум

Лидерите на двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски денеска испратија пораки за очекувањата во врска...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ: По примерот на Мицкоски и Заев да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел

По примерот на Христијан Мицкоски и премиерот, Зоран Заев, да се отуѓи од 12 фирми во кои има удел. Ова...

Спорт2 дена

Македонија подготвена за полската „стапица“ (галерија)

Македонската фудбалска репрезентација го оддржа официјалниот тренинг на „ПГА Народови арената“ во Варшава, каде што утре од 20.45 часот не...

Македонија2 дена

Соботка: Блокирањето на преговорите штети на кредибилтетот на ЕУ

Претседателот на австрискиот парламент, Волфганг Соботка истакана денеска, во пресрет на состанокот на Интерпарламентарната унија (ИПУ) во Белград, дека секој...

Македонија2 дена

Европската народна партија повика на започнување разговори за пристапување на Северна Македонија и Албанија

Следната недела, земјите-членки на Европската унија (ЕУ) ќе се соочат со стратешки избор во врска со започнувањето на пристапните преговори...

Досие