Контакт

Спорт

Армани потврди – Ледеј две години во Милано

Објавено пред

Американецот Зек Ледеј наредната сезона ќе го носи дресот на Армани Милано, потврди италијанскиот клуб. Крилниот-центар минатата сезона го носеше дресот на Жалгирис.

Зек Ледеј со Армани милано потпишал две годишен договор.

„Благодарен сум што добив можност да дојдам во Милано и што ќе можам да соработувам со одличен тренер“, рекол Американецот по пристигнувањето во Милано.

Минатата сезона во дресот на Жалгирис, Ледеј во Евролигата имал просек од 11,8 поени и 4,7 скока по натпревар.

Ледеј бил играч на универзитетите Јужна Флорида и Вирџинија Тех, а во Европа настапувал во Хапоел Гилбоа, Олимпијакос и Жалгирис.

Армани Милано претходно потпиша договори со Малком Дилејни и Џиџи Датоме.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Изборите за претседател на Барселона ќе се оддржат на 7 март

Објавено пред

Претседателските избори во Барселона ќе се оддржат на 7 март, потврди каталонскиот гигант, кога Жоан Лапорта, Виктор Фонт и Тони Фреича ќе се борат да станат наследник на Жозеп Марија Бартомеу и да го преземат клубот кој се наоѓа во голема економска криза, а ниту на терените не им оди најдобро.

Изборите требаше да се оддржат на 24 јануари, но каталонската регионална влада не дозволи влез и излез во општината Барселона поради корона вирусот. Членовите ќе можат да гласаат по пошта и лично на шест изборни места – на „Ноу Камп“ во Барселона, како и во Џирона, Тарагона, Тортоса, Леида и Андора.

Барса се без претседател по оставката на Бартомеу во октомври по конфликтот со капитенот Лионел Меси, кој јавно го посочи него како главна причина за желбата да замине од клубот.

Се верува дека Лапорта е огромен фаворит за победа, и негови главни ветувања се останување на Меси и проект за подобрување на стадионот. Фонт, кој ја има поддршката на Карлес Пујол вети враќање на Чави како тренер на тимот, додека Фреича го поддржа сегашниот тренер Роналд Куман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барди блесна, Леванте во четврт-финалето на Кралскиот куп

Објавено пред

Леванте успеа да се пласира во четврт-финалето на Копа дел реј, откако на гости го совлада Реал Валјадолид со 2:4, а македонскиот репрезентативец Енис Барди го прослави враќањето во првиот состав на клуборт од Валенсија со прекрасен гол од слободен удар, со кој израмни на 1:1.

Тони во 13. минута ги донесе домаќините во водство, пред во 23. минута, Барди со еден трик-слободен удар успеа да го совлада противничкиот голман за израмнување. Микаел Малса во 45. минута донесе водство за гостите, кое подоцна во 59. минута го зголеми на 1:3 Коке. Вајсман во 65. минута им даде надеж на Валјадолид за пресврт, пред Моралес во 80-тата минута од пенал да ги постави конечните 2:4.

За Барди ова беше прв старт по паузата по повреда од ноември, откако на претходниот лигашки меч на Леванте влезе во игра како замена.Прикажи повеќе...

Спорт

Вест хем на четвртото место во Англија!

Објавено пред

Вест хем со 3:2 славеше на гости кај Кристал палас за да се искачи неочекувано на четвртото место на табелата во Премиер лигата, додека Лидс јунајтед исто така оствари гостинска победа од 1:2 на „Сент Џејмс Парк“ против Њукасл.

На „Селхарст парк“ имаше фуриозно отварање на натпреварот – Кристал палас дојде во водство веќе во третата минута преку Вилфрид Заха, за шест минути подоцна Томаш Соучек да израмни на 1:1. Чехот ги донесе „чеканите“ во водство во 25. минута, пред Крег Досон да го осигура триумфот во 65. минута.

Ова е трета победа во низа за тимот на Дејвид Мојс, со која се искачува на четвртото место на табелата со 35 поени, само пет зад лидерот Манчестер јунајтед и еден пред Ливерпул, иако двата големи клуба имаат натпревар помалку.

Лидс, пак, во Њукасл поведе преку Рафиња во 17. минута, но Алмирон израмни во 57. минута, за четири минути подоцна Џек Херисон да ја обезбеди првата победа за Лидс по три натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија5 часа

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ6 часа

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа6 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија9 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет9 часа

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа9 часа

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа10 часа

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија10 часа

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија11 час

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа11 час

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Европа12 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија12 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија13 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија13 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа14 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет14 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет1 ден

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет1 ден

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија1 ден

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Досие