Контакт

Спорт

Артета за искуството со корона вирусот: Среќа што моите деца не се заразија

Објавено пред

Тренерот на Арсенал, Микел Артета вели дека „целосно“ е опоравен од корона вирусот давајќи личен осврт на неговото искуство со болеста која го „затвори“ фудбалот и целиот свет.

Шефот на „топчиите“ беше потврден како позитивен на 13 март, по што целиот тим беше пратен во изолација, а мечот со Манчестер сити беше одложен. Оттогаш повеќе од половина милион луѓе на целата планета ја добија болеста, а има над 23 илјади починати. Артета вели дека не се плашел за личното здравје, но бил исплашен за неговото семејство.

„Сега се чувствувам целосно опоравен. Почнав да имам симптоми откако ми се јавија од клубот да ни кажат дека можеби сме заразени поради контактот со претседателот на Олимпијакос, и одеднаш знаев дека го имам вирусот. Веднаш се јавив на докторот и зборував со главните луѓе во клубот за да ги направиме тестовите, бидејќи сите можеа да бидат заразени. Веднаш мислиш за луѓето со кои си контактирал и тогаш те фаќа страв. Околу симптомите, за мене ова беше како обичен вирус. Три или четири дена беше потешко, со малку температура и сува кашлица, и нелагодност во градите, но тоа беше сѐ. Тешко ми беше за моите три деца и бев многу загрижен. Мојата сопруга исто така го фати вирусот, како и нашата дадилка, но за среќа не и децата. Сега, сме добро“, изјави Артета за клупскиот веб-сајт.

Спорт

Ливерпул ги губи симпатиите, Карагер им порача: „За греота сте“

Објавено пред

Ливерпул им се приклучи на Тотенхем, Норич, Њукасл и Бормут кои претходно персоналот го испратија на принуден одмор. Овие клубови ќе ја користат помошта на Владата која ќе покрие 80 отсто од нивните плати.

Според англиските медиуми вработените во Ливерпул биле лути и разочарани од оваа одлука на клубот, односно на сопствениците. На вработените не им било јасно зошто клубот ја користи оваа можност кога има доволно пари. Тие сметале дека многу подобро било парите што владата ќе ги издвои за нив да бидат насочени кон луѓето кои имаат мали бизниси.

Одлуката на клубот ги разочарала бидејќи од градскиот ривал Евертон се уште не се решиле на ваков чекор.

Клубот го критикувал и поранешниот капитен, човек кој 17 години мина на „Енфилд“, Џејми Карагер.

„Јирген Клоп сочувствуваше со сите кога започна пандемијата, а постарите играчи беа подготвени на намалување на платите, меѓутоа сега ја загубија почитта, за греота е овој Ливерпул“, напишал Карагер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако не ја поништат одлуката белгиските клубови нема да играат во Европа

Објавено пред

Белгија е првата земја која реши да го прекине фудбалскиот шампионат. Титулата му припадна на Клуб Бриж. Оваа одлука наиде на осуда во УЕФА откаде на почетокот на неделата им порача на националните сојузи да не ги откажуваат првенствата туку да се обидат да најдат начин тие да завршат.

Првиот човек на УЕФА Александар Чеферин разговарал со колегата од Белгија Меди Бајату и му порачал да ја преиспита одлуката. Чеферин се заканил дека доколку Белгија не ја поништи одлуката тогаш нема да има свои претставници во европските купови наредната сезона.

Поради тоа Фудбалскиот сојуз на белгија издаде соопштение во кое се вели дека одлуката за прекин на првенството не е конечна туку таа треба да помине и на Генералното собрание.

Прикажи повеќе...

Спорт

Капитенот подготвен да замине од Милан

Објавено пред

Капитенот на Милан Алесио Ромањоли би можел да го напушти клубот во летниот преоден рок и да се пресели во клубот за кого навива од детството, Лацио. Ромањоли има договор со Милан до 2022 година, а во моментов неговата цена изнесува помеѓу 45 и 50 милиони евра.

Во Милано се очекувата големи промени ова лето покрај Ромањоли од клубот веројатно ќе замине и голманот Џиџи Донарума, додека не е јасна иднината на Златан Ибрахимовиќ.

Ромањоли е во Милан од 2017 година кога тогашниот тренер Синиша Михајловиќ инсистираше на неговиот трансфер. Ромањоли тогаш играч на Рома го забрза трансферот сликајќи се во дрес на Лацио.

Лацио наредната сезона сигурно ќе игра во Лигата шампионите, поради тоа претседателот Клаудио Лотито има намера дополнително да го засили тимот.

Неогивот план е Ромањоли да игра во тандем со Франческо Ачерби.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион8 часа

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа9 часа

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија12 часа

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија14 часа

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет14 часа

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Свет16 часа

Шојбле против заедничко задолжување во ЕУ поради коронавирусот

Претседателот на германскиот Бундестаг, Волфганг Шојбле изјави дека е против заедничко задолжување на европското семејство во борбата против последиците од...

Свет17 часа

Во Франција коронавирусот се шири во старските домови, во Белгија нови 140 починати

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина еден милион. Утрово бројот изнесува 1.099.711. Ситуацијата е се полоша во Франција,...

Македонија18 часа

Чулев: Досега на 2.405 луѓе им се издадени решенија за изолација, а 9.793 потпишале изјава за самоизолација

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев преку Фејсбук информираше дека 1322 лица не ја почитувале мерката за ограничување на движењето,...

Свет20 часа

(Видео) Мртви тела на улиците во Еквадор, мртовечниците преполни

Улиците во градот Гвајакил, Еквадор се пусти, можат да се видат малку луѓе, а се полни со тела од мртви...

Македонија20 часа

Филипче: Мицкоски лаже за количината на тестови за коронавирус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски свесно ја лаже јавноста за количината на тестови за коронавирус, а со тоа предизвикува паника...

Свет20 часа

Ден на жалост во Кина за жртвите од коронавирусот

Триминутно молчење за повеќе од 3,300 луѓе кои починаа од коронавирус во Кина. Точно во 10 часот по локално време,...

Свет20 часа

Трамп советува да се носат маски, но и самиот не носи

Американската влада им советува на граѓаните да носат заштитни маски за лице за да спречат ширење на заразата со коронавирус,...

Македонија1 ден

Починатиот пациент од Куманово за кој се чекаа резултати е позитивен на коронавирус

Министерството за здравство информира дека пациентот од Куманово кој доцна синоќа почина на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби...

Свет1 ден

(Видео) САД го сменија капетанот на носачот на авиони кој молеше за помош поради ширењето на вирусот

Американската морнарица го смени капетанот на носачот на авиони „УСС Теодор Рузвелт“, откако медиумите го објавија неговиот апел до властите...

Свет1 ден

Најсмртоносен ден во Њујорк, за 24 часа починале 562 лица

Во Њујорк во последните 24 часа починале уште 562 луѓе од коронавирус, а ова стана најсмртоносниот ден во оваа сојузна...

Македонија2 дена

Двајца доктори од Скопје и Штип ќе ја организираат работата на Инфективното одделение во Куманово

Двајца доктори од Штип и Скопје ќе работат на Инфективното одделение во Куманово, откако 11 доктори заболеа од коронавирусот, посочи...

Македонија2 дена

Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендот

Владата донесе одлука за забрана и посебен полициски час во Општина Куманово, односно целосна забрана за движење за време на...

Топ2 дена

Притвор за двајцата насилници што тепаа девојче во Штип

Судот определи притвор за тепачите што малтретираа девојче во Штип. Тие ќе останат во притвор осум дена додека Овинителството да...

Македонија2 дена

Почина уште еден пациент од коронавирус, бројот на новозаразени е 46, а на излекувани три

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст...

Досие