Контакт

Спорт

Супер-голот на Роналдињо против Англија бил намерен? (видео)

Објавено пред

Ривалдо тврди дека неговиот сонародник Роналдињо ја искористил „навиката“ на Дејвид Симан да стои чекор напред при слободните удари за да го постигне победничкиот гол во четврт-финалето на СП во 2002 во Јужна Кореја и Јапонија.

При резултат 1:1, Роналдињо постигна апсолутно неверојатен гол од слободен удар за да го предводи „Селесао“ до 2:1 победа и подоцна до петта светска титула. Мајкл Овен ги донесе „трите лава“ во водство, но Ривалдо израмни пред крајот на полувремето. Потоа на сцена стапи Роналдињо, кој од 35 метри успеа да го измами Симан. Малку подоцна, Роналдињо доби црвен картон за опасен старт, но тимот на Фелипе Сколари изддржа до победата.

Симан беше критикуван за позиционирањето и многумина сметаа дека Роналдињо се обидел да нафрли во шестнаесетникот, но Ривалдо инсистира дек не е така.

„Се сеќавам многу добро на натпреварот. Роналдињо ми асистираше на првиот гол, а потоа во второто полувреме го постигна тој славен гол. Јас не помислував дека ќе се обиде да направи такво нешто, но по мечот ми кажа дека знаел дека Симан оди напред на слободните удари и се обиде да го изненади. Да се постигне таков гол со десната нога е неверојатно бидејќи повеќе би му одговарало на некој левучар. Но, за Роналдињо не постоеја невозможни задачи“, вели Ривалдо.

Спорт

Борна Чориќ го победи коронавирусот (фото)

Објавено пред

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ на социјалните мрежи објави дека веќе нема коронавирус. Тој беше еден од заразените со вирусот Ковид-19 на хуманитарниот тениски турнир што српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ го организираше во Задар минатиот месец.

Тој турнир беше прекинат откако беше откриено дека еден од учесниците, Бугаринот Григор Димитров, е позитивен на вирусот. Набрзо потоа се прошири веста дека меѓу заразените е и Новак Ѓоковиќ, но и најдобриот хрватски тенисер во моментов, Борна Чориќ.

„Немам корона и среќен сум што повторно сум на теренот. Добро е чувството повторно да тренираш на отворено“, напиша Чориќ на фотографијата објавена на неговиот инстаграм-профил.

Хрватскиот тенисер тренирал во периодот додека се наоѓал во изолација затоа што не чувствувал никакви симптоми.

Тениската сезона, според предвидувањата, треба да продолжи на 18 август со турнирот во Вашингтон.

 

View this post on Instagram

 

I’m corona-free and happy to be back on the court! It feels good to practice outdoors again ☀️

A post shared by Borna Coric (@bornacoric) on Jul 10, 2020 at 9:17am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Марко Вујин потпиша 2-годишен договор со европскиот шампион Вардар

Објавено пред

Се уште актуелниот европски ракометен шампион, Вардар денеска потпиша двегодишен договор со искусниот српски интернационалец, Марко Вујин.

„Српскиот интернационалец Марко Вујин потпиша двегодишен договор со Вардар. Десниот бек кој зад себе има богата интернационална кариера го одбра бројот 41 на дресот со кој ќе настапува во нашиот тим“, се вели во соопштението на РК Вардар.

Вујин минатата сезона го носеше дресот на Спортинг Лисабон, а претходно 7 години беше дел од германски Кил.

Вардар вчера ги претстави и двајцата македонски репрезентативци во екипата, Гоце Георгиевски и Филип Талески.

Искусното десно крило потпиша договор со Вардар до 2022 година, додека левиот бек потпиша договор на една година.

Претходно Вардар како засилувања ги потврди и Анте Гаџа, Јосип Векиќ и голманот од Франција, Робин Кантегрел.
Вардар подготовките за новата сезона ќе ги започне на 18 овој месец.

Фото: ФБ на РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Вимблдон е институција, премија од 10 милиони фунти, а турнирот е откажан

Објавено пред

Годинешното издание на неофицијалното светско првенство во тенис – Вимблдон беше откажано поради пандемијата на коронавирусот, првпат по Втората светска војна.

Денеска, на денот кога требаше да се игра полуфиналето, организаторите на турнирот објавија дека на сите играчи кои според ранкингот требаше да бидат дел од Вимблдон ќе им бидат исплатени 10 милиони фунти како помош во време на кризата.

На тој начин, сите играчи според АТП рангирањето кои требаше да влезат во главниот турнир ќе добијат по 25.000 фунти. За оние најдобрите тоа се „ситни пари“, но за играчите што имаат ранкинг под 128 место, тоа е голема помош.

Секој играч кој требало да настапи во квалификациите ќе добие по 12.500 фунти, а секој играч во двојки по 6.250 фунти.

Помали износи ќе добијат судиите кои требаше да работат на турнирот.

„Штом го откажавме турнирот, ги разгледувавме опциите како да им помогнеме на оние кои секоја година се на нашиот турнир. Во прв ред се играчите кои се во многу неблагодарна ситуација, можеби и во финансиски проблеми. Драго ни е што нашата политика на осигурување на играчите успеа, па ќе поделиме помош“ – рече извршниот директор на турнирот, Ричард Луис.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес сè уште е можно да се стави епидемијата на Ковид-19 под контрола,...

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион2 часа

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија4 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија5 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија6 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија6 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија6 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија7 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет8 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ8 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ9 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион9 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија10 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет11 час

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија12 часа

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија12 часа

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија12 часа

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија23 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија24 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Досие