Контакт

Спорт

Аталанта не го дава местото во ЛШ, Каљари ги поттурна Беневенто кон Серија Б

Објавено пред

Аталанта се искачи на второто место во Серија А, откако стигна до важна 5:2 победа над „отпишаната“ Парма, поставувајќи притисок на Јувентус и Милан, кои вечерва играат во големото дерби, додека на другата страна на табелата, Каљари славеше со 3:1 кај Беневенто за да го поттурне тимот на Пипо Инзаги кон втората лига.

Руслан Малиновски ја продолжи голгетерската форма со гол во 12. минута, за Матео Песина, само што влезе во игра во 52. минута да зголеми на 0:2. Луис Муриел во 77. минута зголеми на 0:3, пред Парма веднаш потоа да намали  преку Хуан Брунета. Потоа следуваше лудиот финиш со голови – Муриел во 88. минута зголеми на 4:1, пред Сон намали на 4:2, за Миранчук да ги постави конечните 5:2 по крајот на регуларниот дел од сезоната.

Со победата, Парма има 72 поени на второто место, пред Наполи со 70 и Јувентус и Милан со по 69 поени пред вечерашниот натпревар, кој уште повеќе добива на значење на само три кола пред крајот.

Харалампос Ликојанис и Леонардо Паволети постигнаа голови за Каљари да ги победи Беневенто на гости со 3:1 и да избега на четири поени од опасната зона. Каљари се сега 16. со 35 поени, еден повеќе од Специја, додека Беневенто се на 18. место (кое води во плејоф за опстанок) со 31 поен.

СЕРИЈА А, 35.КОЛО

Беневенто – Каљари 1:3

Парма – Аталанта 2:5

Верона – Торино 1:1

Спорт

Дерби на денот – Битката за Британија, Хрватска мора да ја победи Чешка

Објавено пред

Денес на програмата на Европското првенство ќе се одиграат три натпревар. Во, Д-групата ќе биде комплетирано второто коло и ќе се одигра еден натпревар во Е-групата.

Програмата ќе биде отворена во 15 часот, со натпреварот од Е-групата, помеѓу Шведска и Словачка. На стартот, Словација ја изненадија Полска (2:1), а Шевѓаните ја сочуваа мрежата во дуелот со Шпанија (0:0). Словачка со бод ќе избори пласман во осмина-финалето.

Традицијата е на страната на Шведска, во меѓусебните пет дуели, имаат две победи, без пораз против Словачка.

Термините од 18 и 21 часот се резрвирани за дуелите од Д-групата.

Хрватска мора да ја победи Чешка, иако и со еден бод ќе има реални шанси за осмина-финалето. На Чесите еден бод ќе им обезбеди место во нокаут-рундата.

Хрватите одигра блед натпревар во поразот од Англија (1:0), додека Чесите блеска на стартот и со головите на патрик Шик ја победија Шкотска со 2:0.

Чесите знаат како да останат непоразени против Хрватска, но не знаат како да го победат овој противник. Во досегашните три дуели, Чешка и Хрватска два пати одиграле нерешено.

Денот ќе биде затворен со Британското дерби, на „Вембли“, Англија ќе ја пречека Шкотска.

Овие две селекции досега одиграле 32 натпревари на „Вембли“. Англичаните водат со 18:9. Последен пат играле пред 25 години, на ЕУРО 1996, кога Пол Гаскоњ постигна гол за победа на Англија.
Интересно, на последните 15 натпревари помеѓу Англија и Шкотска, секогаш имало победник. Англичаните добиле 11, а Шктите четири натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Завршницата на ЕУРО од Лондон се сели во Будимпешта?

Објавено пред

Завршницата на ЕУРО 2020 би можела да ја смени локацијата, пишува „Тајмс“. Според планот, полу-финалните мечеви и големото финале треба да се одиграат на „Вембили“ во Лондон. Според „Тајмс, поради рестриктивните мерки кои се во сила, во Велика Британија, УЕФА размислува да ја смени локацијата за завршните натпревари.

УЕФА од Британците побарале за ВИП-гостите, кои треба да бидат присутни на завршницата, да не важи десетдневниот карантин. Според мерките во Обединетото Кралство, сите кои влегиваат во земјата, а се наоѓаат на црвената листа мора да бидат десет дена во изолација.

Доколку ситуацијата не се смени, УЕФА, како што пишува „Тајмс“, има намера завршницата да ја префрли во Будимпешта. Во Унгарската престолнина, во првото коло, Унгарија и Португалија играа пред 67.000 навивачи.

Целта на УЕФА е на своите вработени, ВИП-гостите и навивачите да им овозможи што е можно полесен начин на завршницата на ЕУРО.

Овој извор, наведува дека владата на Британија, во наредните денови, ќе го разгледа барањето на УЕФА, за да ги укине мерките за вработените на УЕФА, политичарите и спонзорите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Драма во Групата Б – Три репрезентации во трка за второто место

Објавено пред

Б-групата на Европското првенство, во последното коло ќе привлече најголемо внимание. Белгија, со две победи избори пласман во осмина-финалето, а останатите три репрезентации имаат реални шанси да стигнат до нокаут-фазата.

Белгија, ја оправда фаворитската улога во оваа група и со победите над Русија (3:0) и Данска (2:1), го обезбеди првото место во групата. Во осмина-финалето, Белгијците ќе играат против третопласираниот тим од Д или Е-групата.

За преостанатото место или места се борат Финска, Русија и Данска. Данците иако се без бодови, по поразите од Финска (0:1) и Белгија (1:2), имаат реални шанси да бидат дури и втори во групата.

Во последното коло, Данска ќе игра против Русија, а Финска против Белгија.

Јасно е дека еден бод ги носи и Русите и Финците во осмина-финалето, бидејќи во првите две рунди тие освоија по три бода.

Во случај, Финска да загуби од Белгија, што е реално сценарио, а Данска да ја победи Русија, тогаш овие три репрезентации ќе имаат по три бода. Во тој случај ќе се формира мини табела.

Ако Данска ја победи Русија со два гола разлика, а Финска загуби од Белгија, тогаш на мини табелата Данците ќе бидат најдобри и ќе го освојат второто место во групата, Финците би биле трети, а Русите последни. Финците тогаш би се надевале дека ќе бидат една од најдобрите третопласирани репрезентации.

Доколку Данска ја победи Русија со еден гол разлика, а да притоа постигне минимално два гола, тогаш Данците и Русите би биле еднакви на мини табелата, а Финците би биле последни. Во овој случај би се гледале и резултатите на Данска и Русија против Белгија, а тига во предност би биле Данците.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион48 минути

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Македонија2 часа

Османи – Чавушоглу: Македонија и Турција немаат отворени прашања

Турција и Македонија негуваат долго и блиско пријателство, без никакви отворени прашања, а како сојузници во НАТО, се поврзани и...

Спорт4 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт13 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион14 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа14 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија19 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија19 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија21 час

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија22 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет2 дена

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Досие