Контакт

Спорт

Атлетико граби кон шпанската титула, пред „Ванда Метрополитано“ веќе се славеше!

Објавено пред

Атлетико Мадрид е блиску до својата прва шпанска титула од 2014 и вкупно 11-та во историјата на „рохибланкос“, откако вечерва рутински со 2:1 го совладаа Реал Сосиедад.

По киксовите на главните ривали Реал Мадрид и Барселона во последните мечеви, тимот на Диего Симеоне сега има четири поени предност пред Барса и пет пред Реал (со натпревар помалку), и тимот на Диего Симеоне е блиску до слава.

Против баскискиот ривал, Атлетико бргу ја реши дилемата за победникот – Јаник Караско во 16. минута ги донесе во водство, за Анхел Кореа да зголеми на 2:0 во 28. минута. Головите беа бурно поздравени од стотина навивачи, кои се собраа пред „Ванда метрополитано“ подготвени за славје. Игор Зубелдија во 83. минута намали на 2:1 и го направи финишот понервозен за домаќините.

Во последните две кола, Атлетико играат со Осасуна и Валјадолид, реално многу послаби тимови и тешко е да се очекува дека ќе ја пропуштат оваа шанса.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-32501”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчини: Велс се како Стоук сити! Бејл: Не знаев дека Стоук се толку добри!

Објавено пред

Италијанскиот селектор, Роберто Манчини ја спореди репрезентацијата на Велс со Стоук сити пред нивниот дуел во последното коло од групната фаза на ЕУРО 2020 во недела.

Велс ќе гостува на „Олимпико“ кај лидерите во групата А и ќе им биде потребен барем поен за да имаат сигурно место во осминафиналето. Италија оствари две победи од 3:0 во првите два меча против Турција и Швајцарија, но Манчини вели дека тие треба да внимаваат на физичката подготвеност на Велшаните.

Манчини, кој ги предводеше Манчестер сити до првата премиерлигашка титула во 2011/12, го спореди стилот на игра на Велс со тој на Стоук сити, со кого имаше мака додека беше менаџер на „граѓаните“.

„Стоук имаа многу тежок стил на игра, беше многу тешко да се победат. Не очекува физички стил на игра, бидејќи не само што се цврсти како Стоук, туку се и технички подготвени. Имаат играчи како Џо Ален, Герет Бејл и Даниел Џејмс, момци со многу силна техника“, вели Манчини.

Иако италијанските медиуми сметаат дека нивната репрезентација е меѓу фаворитите за златото, Манчини не верува во тоа.

„Франција, Шпанија, Германија и Поругалија се навикнати на победи и полни со фантастични играчи. Мислам дека Французите се фаворити и покрај ремито со Унгарија. Тука се и Белгијците. Ништо не се смени со нашите победи“, вели Манчини.

Првата ѕвезда на велшкиот тим, Герет Бејл, имаше интересен одговор на споредбата на Манчини.

„Навистина не знаев дека Стоук се толку добар тим“, изјави Бејл.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1688-26542”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Тешка победа за „Корејскиот зомби“, сега го чека Волкановски?

Објавено пред

Чанг Сунг Џунг, попознат како „Корејскиот зомби“ стигна до победа на поени над Ден Ајг во главниот меч на УФЦ Фајт Најт во Лас Вегас, откако мораше да се потпре на своите способности како борач за да го неутрализира Иге.

Џунг, еден од најдобрите во перо категорија, има репутација на „луд“ фајтер со силен удар, но против Иге не успеа со ваква стратегија, решавајќи да избегне дуел со удирање, соборувајќи го неколку пати противникот за првпат од 2008 да победи на поени, со 48:47, 49:46, 49:46.

„Сакав да покажам дека имам доволно умешност за да бидам шампион и дека не сум фајтер со еден трик“, изјави Кореецот.

Тој сега има 4-2 скор откако се врати по четиригодишна пауза за да отслужи војска во Јужна Кореја. Сега, тој признава дека очекува борба за титулата, чекајќи го подобриот од дуелот помеѓу Александар Волкановски и Брајан Ортега.

Прикажи повеќе...

Спорт

Минхен сака да ја обои „Алијанц арената“ во боите на виножитoто за инает на Унгарците

Објавено пред

Градскиот совет на Минхен побара „Алијанц арената“ да биде осветлена во боите на виножитото за последниот меч од групната фаза на Германија против Унгарија во знак на протест на анти-ЛГБТ законите кои ги усвои оваа земја.

Германците ја пречекуваат Унгарија на стадионот на Баерн Минхен во среда, неколку дена откако унгарскиот парламент усвои закон со кој се ограничува ЛГБТ соддржината за тие под 18 години, во голема политичка победа на конзервативниот премиер Виктор Орбан.

„Баварската престолнина е посветена на различност, толеранција и еднаквост во спортот и општеството. Затоа стадионот треба да свети во боите на виножитото пред мечот“, се вели во барањето од советот до градоначалникот Дитер Рајтер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

(Видео) Незапаметени поплави на Крим, еден загинат и 24 повредени

Едно лице загина, две се исчезнати, а 24 се повредени по поплавите предизвикани од поројните дождови во близина на Јалта...

Свет23 минути

(Видео) Пукање на роденденска забава во Торонто, повредени три деца и еден маж

Три деца и еден маж се повредени во пукање на роденденска забава на отворено, што се случи во западниот дел...

Свет45 минути

(Видео) Камион прегази двајца учесници на Парадата на гордоста во Мајами, едниот почина

Камион прегази двајца учесници на вчерашната Парада на гордоста во Мајами, при што едниот почина а другиот е тешко повреден,...

Топ1 час

Над 200 возачи санкционирани во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Регион13 часа

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија17 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ18 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија20 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија20 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт24 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет1 ден

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија1 ден

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион1 ден

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ2 дена

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет2 дена

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт2 дена

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија2 дена

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион2 дена

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Досие