Контакт

Спорт

Азар повторно е повреден

Објавено пред

Реал Мадрид денес објави дека Еден Азар го повредил мускулот на десната нога. Во краткото соопштение клубот не објави повеќе детали за повредата.

„По извршените прегледи во нашиот медицински центар утврдено е дека Азар има повреда на мускулот на десната нога. Допрва ќе ќе се утврдува сериозноста на повредата“, соопшти Реал.

Неколку часа пред Реал да објави дека Азар е повреден, селекторот на Белгија Роберто Мартинез го објави списокот на фудбалери за претстојните мечеви во Лигата на нации. На спискот се наоѓа и Еден Азар.

Реал вечерва без Азар во тимот ќе го пречека Ваљадолид, натпреварот ќе започне во 21.30 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Баерн одбраната на трофејот од ЛШ го стартуваат без Гнабри

Објавено пред

Ѕвездата на Баерн Минхен, Серж Гнабри ќе го пропушти првиот меч од одбраната на титулата во Лигата на шампионите против Атлетико Мадрид поради позитивен тест на корона вирусот.

25-годишниот Гнабри беше стартер во текот на викендот, играјќи еден час при 4:1 победата над Арминија Билефелд. Тој се наоѓа во добра состојба и е во домашна изолација. Во групата А покрај Атлетико и Баерн се и РБ Салцбург и Локомотив Москва.

Гнабри имаше фантастична 2019/20 сезона, втора во дресот на Баерн откако претходно не успеа да се пробие во првиот тим на Арсенал, постигнувајќи 23 гола во 46 меча.

Прикажи повеќе...

Спорт

Петр Чех се враќа како четврти голман на Челси, „сините“ велат дека тој е последната опција

Објавено пред

Челси го вклучи Петр Чех во својот 25-член состав за Премиер лигата како голман за итни случаи и покрај тоа што чешкиот голман се повлече од фудбалот во 2019 година.

38-годишниот Чех тренира со клубот веќе неколку недели и сега ќе биде четврти голман во 25-члениот тим откако претходно лани се приклучи на тимот како технички советник. Чех е четврти голман зад Кепа Аризабалага, Едуар Менди и Вили Кабалјеро.

Клубот се обиде да ги намали надежите на навивачите дека ќе го видат Чех меѓу стативите.

„Петр Чех е приклучен на тимот како голман за итни случаи. Се работи за мерка на претпазливост поради непредвидливите услови поради Ковид-19. Тој има улога на фудбалер без договор“, велат од клубот.

Чех се повлече од фудбалот по крајот на сезоната 2018/2019 по поминати 11 сезони во Челси, но од 2015 до 2019 бранеше за Арсенал. Додека беше фудбалер на Челси, тој освои титула од Премиер лигата, четири трофеи од ФА-купот и титула од Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ласицкене: Зарем јас сум „проколната“ што сум Русинка?

Објавено пред

Една од најдобрите натпреварувачки во скок во височина во историјата, Русинката Марија Ласицкене влезе во нов напад на Светската атлетика околу двојните стандарди околу допингувањето, откако беа отфрлени допинг-обвинувањата кон турската светска шампионка на 400 метри, Салва Еид Насер.

22-годишната Насер, која освои злато на минатото СП во Доха, требаше да добие двегодишна суспензија откако пропушти четири допинг-теста во 12 месеци, но ќе и биде дозволено да се натпреварува, додека на Ласицкене, единствената жена со три светски титули во скок во височина и е забрането да се натпреварува и покрај чистото допинг-досие поради суспензијата која ја има Руската атлетска федерација.

„Изгледа дека е подобро да ги прекршиш правилата со пропуштање на четири допинг-теста, отколку да си Русинка и да бидеш долгорочен заложник“, напиша Ласицкене на социјалните мрежи.

Ласицкене, како и сите руски атлетичари, веќе не смеат да се натпреваруваат ниту како неутрални спортисти, откако Русија не ја плати казната кон Светската атлетика.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет2 часа

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија4 часа

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија4 часа

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија6 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија7 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија9 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија11 час

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија11 час

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа12 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија12 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа13 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија14 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија14 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет14 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет15 часа

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет15 часа

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Досие