Контакт

Спорт

Баер го елиминираше Ајнтрахт во германскиот ДФБ куп

Објавено пред

Бундеслигашот Баер Леверкузен со убедливи 4-1 синоќа славеше против Ајнтрахт Франкфурт во меч од германскиот ДФБ Куп.

„Фармацевтите“ на домашен терен комплетно го надиграа противникот и се пласираа меѓу 16-те најдобри во ова натпреварување.

Резултатот беше отворен уште во 6. минута. Гостите први поведоа со голот на Јунес.

Во 27. минута Баер израмни од пенал, стрелец беше Аларио.

Со головите на Тапсоба во 49. и на Диаби во 67. минута домаќините го решија прашањето на победникот, а точка на мечот стави токму Диаби со својот втор гол во 87. минута.

Следен противник на „фармацевтите“ во Купот ќе е тимот на Есен, кој ја елиминираше Фортуна Дизелдорф со 3-2.

Спорт

Хабиб ја откри пораката која Златан му ја пратил пред мечот со Гетџи

Објавено пред

УФЦ шампионот во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов ја откри гласовната порака која Златан Ибрахимовиќ му ја пратил пред мечот со Џастин Гетџи во октомври, откривајќи дека добил покана да биде гостин на Милан, но и на турскиот гигант Фенербахче.

Ибрахимовиќ е огромен фан на ММА борбите, а и самиот тренира таеквондо, и затоа му пратил мотивациска порака на Хабиб.

„Ако се чувствуваш млад, тогаш си млад. Ако тренираш напорно, тренираш напорно. И ако знаеш дека си подобар од другите, тогаш си подобар од другите. Само треба да го направиш тоа. Луѓето зборуваат кога си број 1. Само сакаат да најдат нешто против тебе. Секогаш е истото ср.ње“, вели Златан во пораката.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шекил стана кечер, заврши во амбулантно возило!

Објавено пред

НБА легендата Шекил О’Нил беше однесен со амбулантно возило откако во неговиот експлозивен прв меч во кечерската серија АЕВ Дајнамајт, беше фрлен во маса и на крајот мораа да му ги подвиткуваат колената за да го собере во амбулатнтното возило.

Легендата на Лос Анџелес лејкерс и Мајами хит, заедно со Џејд Кардил влегоа во рингот против Коди Роудс и Ред Велвет во Џексонвил, Флорида и иако неговиот тим замина со победа, 48-годишниот Шек доби силен удар додека стоеше на јажињата и потоа беше забележан како го поставуваат во амбулантно возило.

Пред мечот, тој беше оптимист.

„Не сум професионален кечер, но сум бил во мечеви претходно. Имам доста добри потези. Не сум акробат и нема да скокам од јажиња, но тука сум со моќната игра. Ќе ја покажам таа моќ“, изјави Шекил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лилард изминатите 18 месеци го видел пеколот

Објавено пред

Кошаркарот на Портланд Треилблејзерс, Демијан Лилард помина низ голема трагедија во последниот период затоа што остана без шест членови на семејството.

Во отворен разговор за „Atletik“ Лилард зборуваше за емотивниот губиток во изминатите 18 месеци.

Починала тетка му од рак, братму Брендон починал минатиот мај, а Демијан бил тој кој го пронашол. Останал без уште еден близок роднина во јануари. Двајца негови роднини се убиени, а уште еден починал минатата недела.

„Беше ова тешка година ипол за моето семејство. Луѓето не знаат за тоа. Стоев покрај мртвите тела на роднините. Луѓето не знаат каква траума е тоа. Се уште не можам да излезам на крај, се борам, но навистина е тешко. Кога го имате во предвид сето она низ што семејството поминува, се обидувате да си ставите во главата дека кошарката е најважната работа во тие моменти“ истакна Лилард.

Кошаркарот рече и дека се чувствува како да има 45 години со оглед на фактот што се видел во животот, а себе си не се смета за емотивна личност.

Светлото на крајот на тунелот се неговите деца. Во јануари добил близнаци, син и ќерка. Тие му се придружиле на две ипол годишниот Демијан Јуниор.

„Две нови личности дојдоа, а неколку си отидоа…“ рече кошаркарот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет2 часа

Европската Унија блокираше пратка од вакцината на „Астразенека“ за Австралија

Европската комисија и Италија ја блокираа испораката на вакцината на „Астразенека“ во Австралија, бидејќи производителот не ги исполнил своите обврски...

Свет2 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет4 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија7 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија7 часа

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија9 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион10 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија11 час

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија11 час

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа12 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија12 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет23 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија1 ден

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија1 ден

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија1 ден

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Досие