Контакт

Спорт

Баерн за 12 минути даде три гола за победа кај Келн (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен имаше „атомски старт“ на гостувањето кај Келн, постигнувајќи фантастични три гола за само 12 минути, за на крајот да стигне до 4:1 победа за враќање на првото место на табелата во Бундеслигата.

Фановите на „Рајн Енерги“, што се вели, уште не беа седнати на седиштата, а Баерн веќе ги имаше обезбедено трите поени. Роберт Левандовски во 3. минута, Кингсли Коман во 5. минута и Серж Гнабри во 12. минута го совладаа голманот Тимо Хорн за шокантен старт.

Серж Гнабри во 66. минута зголеми на 0:4, а само четири минути подоцна Келн го постигна утешниот гол преку Марко Ут. Келн останува на 14. место во Бундеслигата со 23 поени, шест поени над опасната зона. Баерн има поен предност пред РБ Лајпциг и четири пред двете Борусии.

Спорт

Засрамениот Грилиш се извини за забавата до раните утрински часови

Објавено пред

Капитенот на Астон вила, Џек Грилиш преку социјалните мрежи се извини на навивачите откако за време на забраната за движење поради полицискиот час тој се забавувал до раните утрински часови со својот поранешен соиграч Рос Меккормак.

Фудбалерот од средниот ред, сепак, не го спомена судирот со неговиот „Ренџ ровер“, откако удри два паркирани автомобили во едно предградие на Бирмингем. Иронично, овој инцидент дојде откако тој побара од навивачите да „држат растојание“ и да ги почитуваат наредбите за социјална изолација.

„Сакав да пратам кратка видео порака за тоа колку длабоко сум засрамен од тоа што се случи овој викенд. Знам дека времето е тешко за сите кои се затворени дома, и кога добив повик да излезам, згрешив и глупаво одлучив да се согласам. Не сакам да ги правите истите грешки и барам да останете дома и да ги почитувате правилата. Јас сега сигурно ќе го правам тоа. Се надевам дека сите ќе го прифата моето извинување“, вели Грилиш.

Англиските медиуми одат дотаму што велат дека овој инцидент може да го стави во опасност можниот трансфер на Грилиш од 60 милиони фунти во Манчестер јунајтед ова лето.

Бараше фановите да се на растојание од два метри, па удри во паркирани автомобили!

Прикажи повеќе...

Спорт

Фатих Терим излезе од болница, ќе продолжи со домашно лекување

Објавено пред

Легендарниот тренер на Галатасарај, Фатих Терим по една недела помината во болница, е пуштен на домашно лекување по позитивниот тест на корона вирусот.

66-годишниот Терим, за среќа, немал силни симптоми, и сега ќе може да го продолжи лекувањето во неговиот дом.

„Иако неговиот тест уште е поитивен, Терим има одлична клиничка слика и може да продолжи со домашна нега“, се вели во соопштението на болницата „Лив“ во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Албанскиот премиер со одлична споредба: Сега треба да бидеме како Милан на Ариго Саки!

Објавено пред

Албанскиот премиер Еди Рама даде интересна изјава за борбата против корона вирусот, велејќи дека државите мораат да бидат подготвени како легендарниот тим на Милан под водство на Ариго Саки.

Албанија, како и сите земји во Европа, се бори со корона вирусот со 212 случаи досега, и со 10 починати.

„Никогаш никој не победил со одбрана. Морате да нападнете, ова е тврд противник, мораме да бидеме како Милан на Ариго Саки. Сите се бранат и сите напаѓаат. Ако не играме како тим, ќе загубиме. Не сме богата земја, но мораме да покажеме дека ќе помогнеме на тие на кои им е потребно како на Италија. Денеска сите сме Италијанци“, вели Рама во интервју за италијанскиот весник „Ла стампа“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија52 минути

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија58 минути

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Македонија2 часа

Пендаровски свика седница на Советот за безбедност

Утре со почеток во 14 часот во kабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Свет3 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија4 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија5 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија5 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија6 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет6 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија8 часа

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија8 часа

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа8 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет9 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ9 часа

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа на ниво на целата држава 242 лица не ја почитувале...

Свет11 час

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет1 ден

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија1 ден

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија1 ден

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија1 ден

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Досие