Контакт

Спорт

Барса го доби драматичното евролигашко „Ел класико“, Болоња со прва победа по 15 години!

Објавено пред

Пред најголемата фудбалска клупска пресметка на светот, неделното „Ел Класико“ помеѓу Реал Мадрид и Барселона, двата лути ривали имаа и пресметка во кошаркарската Евролига, каде што овојпат славата остана кај Каталонците, со тесна 75:73 победа.

dobivaj vesti na viber

Каталонскиот клуб беше на пат до убедлива победа, но успеаја да пропуштат предност од 17 поени во последната четвртина, за на крајот да се соземат и да стигнат до победа. На седум минути пред крајот, Барса имаше 69:62 предност, кога за домаќините почна „колапсот“. Габриел Дек, кој имаше 13 поени, беше фантастичен за да ги донесе „кралевите“ на достижни 75:73 на 15 секунди пред крајот.

Во вториот домашен меч во сезоната 2022/23, Виртус Болоња, пак, стигна до 66:63 победа во „Паладоца арената“, што претставува прва победа во Евролигата за италијанскиот клуб по пауза од 15 години. Ифе Лундберг имаше 13 поени и беше лидер во тимот на Серџо Скариоло, додека Џордан Мики имаше 6 поени и 10 скока во меч со малку поени и многу неизвесност.

Спорт

(Видео) Големи три бода за Лече – Сасусоло тоне кон Серија Б

Објавено пред

Фудбалерите на Лече го совладаа Сасуоло со 3:0 како гости во натпреварот од 33. коло на Серија А.

dobivaj vesti na viber

Ова беше директен дуел на екипи кои се уште не ги решиле дилемите во борбата за опстанок во Серија А. Лече речиси си го обезбеди опстанокот, на пет кола до крајот има осум бода повеќе од првиот тим кој се наоѓа во опасната зона.

Сасусло се наоѓа во тешка положба бидеќе е претпоследен на табелата.

Стрелци за гостите на стадионот „Мапеи“ беа Валентин Гендри во 11. минута, Патрик Доргу во 15. минута и Роберто Пиколи во 61. минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Падна светскиот рекорд во маратон

Објавено пред

Атлетичарката од Кенија, Перес Јепчирчир постави нов светски рекорд во маратон. Во Лондон таа влезе во целта со време од два часа, 16 минути и 16 секунди.

dobivaj vesti na viber

Зад олимписката шампионка, второто место на трката во главниот град на Велика Британија и припадна на Тигст Асефи од Етиопија, додека трета беше Џојселин Џепкосгеи од Кенија.

И Асефи и Џепкосгеи трката ја завршија за помалку од 2 часа и 17 минути, односно побрзо од претходниот светски рекорд поставен од Кенијката Мери Кеитани со време (два часа, 17 минути и една секунда) поставен во 2017 година, исто така во Лондон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пјаниќ повторно го обвини Куман за неуспешниот мандат во Барселона

Објавено пред

Миралем Пјаниќ го исполни својот сон и потпиша за Барселона во 2020 година.

dobivaj vesti na viber

Чуден беше трансферот на Пјаниќ, Барселона објави дека трансферот од Јувентус е вреде 60.000.000 евра, но за речиси истата сума од Барса во редовите на „страта дам“ се пресели Артур Мело.

Медиумите тогаш пишуваа дека сумата на тие трансфер се нереални, однос дека клубовите тоа го направиле за да ги „испеглаат“ финансиските книги.

Пјаниќ во Барселона пристигна како големо засилување, но не ги исполни очекувањата. Репрезентативецот на БиХ, редовно го обвинува тогашниот тренер Роналд Куман, тврди дека немал третман каков што заслужувал.

„Да знаев за финансиската криза во Барселона, немаше да се преселам на „Камп Ноу“, бидејќи тогаш имав и други понуди. Сепак, Барса беше мојот сон, но Роналд Куман не беше дораснат за таква работа и таков клуб“, изјави Пјаниќ.

По само една сезона беше позајмен на Бешикташ, а потоа Барселона го пушти бесплатно во Обединетите Арапски Емирати во 2022 година.

Пјаниќ одигра 30 натпревари за Барселона под водство на Куман. Босанскиот играч за врска ја напушти Барселона без ниту еден гол или асистенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Опасни поплави ѝ се закануваат на кинеска провинција, над 127 милиони луѓе се евакуирани

Големите реки, канали и езера во кинеската провинција Гуангдонг се соочуваат со опасни поплави, поради што владата денеска одобри акционен...

Македонија2 часа

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се...

Македонија3 часа

Николоски: Директорката на прилепската болница поставена од Филипче со огромен корупциски скандал – за иста услуга плаќала дупло

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 4, на денешната пред сконференција се осврна на, како што...

Регион4 часа

Отстранета голема бомба во Ниш, евакуираните 1300 граѓани се враќаат дома

Завршена е акцијата на неутрализирање и уништување на воздушната бомба која остана од бомбардирањето на НАТО на улицата Александра Медведева...

Свет5 часа

(Видео) Иран ја засилува репресијата врз граѓаните: Егзекуции, апсења и враќање на моралната полиција

Со погубување на осуденици, апсење дисиденти и враќање на полициските патроли за спроведување на задолжителните правила за хиџаб, Иран ја...

Свет6 часа

На изборите во Баскија може да победи партијата која сака независност од Шпанија 

Баскиската сепаратистичка партија Билду, која влече корени од политичкото крило на сега веќе непостоечката вооружена група ЕТА, би можела за...

Македонија6 часа

Три завршни митинзи на претседателските кампањи денеска во Скопје, кампањата за парламентарни избори продолжува

Продолжуваат кампањите за претстојните претседателски и парламентарни избори, каде претседателските кандидати, како и кандидатите за пратеници во шесте изборни единици...

Македонија7 часа

Пендаровски: Мицкоски по амбасади ветува дека прв негов приоритет ќе биде внесување на Бугарите во Уставот

Пред граѓаните на Струмица, кандидатот за претседател, Стево Пендаровски се осврна на ставот на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски во однос...

Македонија7 часа

Силјановска-Давкова: Пендаровски е еднакво одговорен за скандалите и криминалите на ДУИ

„Претседателот воопшто не е невин. Барем дваесетина пати требаше да посегне по ветото кога се носеа лошите закони. Тој, скромно,...

Македонија18 часа

Гордана Силјановска-Давкова: Однесувањето на ДУИ е врв на султанатот во Македонија

Денеска, во рамките на својата кампања за претседателка на Македонија, професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, одржа говор во Берово. – Врв...

Свет19 часа

САД изгласа помош на Украина: Ова може да го промени текот на војната

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го изгласа законот за дополнителна помош за Украина, дел од пакетот од 95 милијарди...

Македонија20 часа

Пендаровски: Јас сум ваш, вие сте мои, а сите заедно сме наши – ќе успеееме

Зборувајќи пред граѓаните на Василево, кандидатот за претседател Стево Пендаровски потенцираше дека Македонија веќе е горда на постигнатото, а со...

Македонија20 часа

Ковачевски: Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги одобриме состојбите...

Македонија22 часа

Со полициски хеликоптер пренесен македонски државјанин од Унгарија до Скопје

Денеска (20.04.2024) по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до...

Македонија22 часа

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе направат трансформација во Македонија, со „Платформа 1198“ ќе се решат проблемите на граѓаните

„Во очите на граѓаните има една желба да што побргу заврши сето ова кое што се случуваше шест и половина...

Македонија1 ден

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите противкандидати

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски ја прифати поканата на националниот јавен сервис за учество на дебата со сите противкандидати во...

Македонија1 ден

Коалицијата ВЛЕН најавува спектакуларен митинг во понеделник на плоштадот Скендербег – не добиле дозвола на митинг на Плоштад Македонија

Шефовите на изборната кампања на Коалицијата ВЛЕН денеска ја информираа јавноста за централниот митинг што ВЛЕН (ВРЕДИ) планира да го...

Свет1 ден

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханија денеска е во Истанбул на средба со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, кој го поддржува...

Македонија1 ден

Гордана Силјановска Давкова учествуваше на одбележувањето на 75 годишнината од крајот на Граѓанската војна во Грција и 76 годишнината од прогонството на Македонците од егејскиот дел на Македонија

Во организација на Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија МАКЕДОН, на 20 април...

Регион1 ден

(Видео) Силно невреме со поплави во Грција, Волос без струја

Силно невреме ја зафати Грција, поточно Лариса, каде обилните дождови доведоа до излевање на канализацијата, која ги поплави улиците, а...