Контакт

Спорт

Барса го продава Кунде за 90 милиони евра

Објавено пред

Жил Кунде може да замине доколку во Барселона пристигне понуда од 90 милиони евра. Францускиот репрезентативец, според медиумите му рекол на тренерот Чави дека доколку наредната сезона не игра на неговата природна позиција, ќе го напушти клубот.

dobivaj vesti na viber

Барселона, минатото лето пред нос им го зеде на Челси Кунде. За неговиот трансфер на Севилја и платија 50 милиони евра. Кунде, стандарден репрезентативец на Франција, игра како централен дефанзивец, одличен е и во формација со тројца стопери, а по потреба може да игра и на позицијата десен бек.

Оваа позиција е дефицитарна во Барселона, поради што Кунде речиси цела сезона игра како десен бек.

Не крие дека не сака да игра на својата природна позиција, поради што му поставил ултиматум на Чави.

Одговорот од клубот експресно стигна, Кунде може да замине за 90 милиони евра, во спротивно ќе остане на „Ноу Камп“ и ќе ги почитува одлуките на тренерот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола: Не успеав да го извлечам најдоброто од Филипс

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола ја презеде одговорноста што играчот од средниот ред Калвин Филипс не ги испорача настапите за „граѓаните“ како што се очекуваше по неговото пристигнување на „Етихад“ минатото лето.

dobivaj vesti na viber

Филипс беше купен за 45 милиони фунти од Лидс каде што блескаше и беше еден од главните играчи кај тогашниот менаџер Марсело Биелса. Гвардиола многу пати изјавил дека легендарниот Биелса е неговиот „фудбалски татко“.

Гвардиола најави дека англискиот репрезентативец ќе го започне натпреварот во Лига купот со Њукасл, што ќе биде петти старт за 27. годишниот фудбалер во дресот на Манчестер сити.

„Марсело му помогна на Калвин да дојде до врвот. Би сакал да бидам успешен во тој поглед, но начинот на игра е барем малку поинаков во Сити и затоа Филипс понекогаш се мачи во некои аспекти. Визијата на Биелса целосно му одговараше“, изјави Гвардиола и додаде:

„Челниците на клубот разговараа со него бидејќи не успеа да се избори за минутажа, но Калвин сакаше да остане и да се бори за своето место. Го купивме затоа што е квалитетен, широкоумен и желен да учи и да придонесува. Работиме заедно за да ја постигнеме таа цел“.

Манчестер Сити ја отвори сезоната во Премиер лигата со максимални шест победи и е на првото место.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Хименез за историја и конечни Ајакс – Феенорд 0:4

Објавено пред

Холандското деби кое започна во неделата заврши попладнево со убедлива победа на Феенорд на „Јохан Кројф арена“ во Амстердам.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот во неделата беше прекинат во 55. минута при резултат 0:3. Навивачите на Ајакс го прекинаа натпреварот, откако на теренот започнаа да фрлаат разни предмети и факели. Потоа тие направија хаос и низ Амстердам.

Поради тоа неочекувана беше одлуката на Фудбалскиот сојуз на Холаднија натпреварот да продолжи од 55.минута.

Головите пред прекинот ги постигнаа Хименез во 9. и 18. минута и Паишао во 37. минута.

Веднаш откако натпреварот продолжи, Феенорд го постигна четвртиот гол, стрелец беше Хименез.

Хименез забележа хет-трик и стана првиот играч на Феенорд кој трипати ја погодил мрежата во дербито против големиот ривал Ајакс.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Рекордни 24 трки во мото ГП-календарот за 2024 година

Објавено пред

Челниците на Мото ГП шампионатот го објавија прелиминарниот натпреварувачки календар за 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Според календарот ќе се возат рекордни 22 трки., односно две повеќе од оваа сезона.

Борбите за титулата во сите три класи треба да стартуваат на 10 март во Катар, додека последната закажана трка е онаа во Валенсија на 17 ноември.

Помеѓу овие две трки треба да се возат: Португалија, Аргентина, Америка, Шпанија, Франција, Шпанија (Каталонија), Италија, Казахстан, Холандија, Германија, Велика Британија, Австрија, Шпанија (Арагорн), Сан Марино, Индија, Индонезија, Јапонија, Австралија, Тајланд и Малезија.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ59 минути

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ2 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија5 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ6 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ7 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија7 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија9 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион9 часа

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет10 часа

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...

Економија11 часа

Безалкохолните пијалаци, водата и пивото од денеска со гарантирана цена

Покрај издвоените производи од пекарската, месната и во млечната индустрија, од денеска гарантирана цена ќе имаат и безалкохолните пијалаци, пивото,...

Европа11 часа

(Видео) Украински министер: Ако Соколов е мртов, тоа е добра вест

„Ако шефот на руската Црноморска флота е мртов, тоа е добра вест“, изјави украинскиот министер за одбрана, Рустем Умеров, за...

Свет12 часа

(Видео) Огномет предизвика страшен пожар на свадба во Ирак, најмалку 100 мртви

Најмалку сто лица загинаа, а 150 се повредени во пожар на свадбена прослава во областа Хамданија во ирачката провинција Ниневија,...

Македонија1 ден

Законот за амнестија ќе биде доставен во Собранието, предвидува целосно ослободување за казна затвор до 6 месеци

Текстот на законот кој беше усвоен на минатата владина седница беше усогласен и даден на мислење, по што Владата даде...

Топ1 ден

Маж со чекан во главата удрил сосед во Илинден – човекот е тешко повреден, се бара притвор за насилникот

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 37-годишен скопјанец за тешка телесна повреда од член 131 став 3...

Економија1 ден

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски најави проширување на списокот со производи со гарантирана цена. По анализите на Владата, како што рече, било...

Македонија1 ден

Петровска за протераните руски дипломати: Работеле спротивно на дипломатските правила, сакале да се вмешаат во национални интереси

Во врска со неодамнешните информации за протерани тројца руски дипломати од државата, министерката за одбрана, Славјанка Петровска, истакна дека тоа...

Македонија1 ден

Обвинителите се сретнаа со косовските колеги за да обезбедат докази за случајот на Онкологија

Тим од обвинители од Јавното обвинителство во текот на вчерашниот ден беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за...

Регион1 ден

(Фото) Познат идентитетот на напаѓачите убиени во Косово

Потврден е идентитетот на тројца убиени напаѓачи, кои учествуваа во нападот на косовската државна полиција пред два дена, при што...

Македонија1 ден

Џафери за УСБ-то од Груевски: Тоа е невистина што служи за дневна политика

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се огласи по информациите за наводно УСБ, кое деновиве е тема на престрелки меѓу експретседателот...