Контакт

Спорт

Барса извлече реми во Франкфурт, Вест хем и Лион израмнети во Лондон

Објавено пред

Барселона успеа да извлече 1:1 реми на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт во првиот меч од четврт-финалето на Лига Европа за да остане најголем фаворит за трофејот во второто по сила европско натпреварување. Вест хем, пак, со 10 играчи имаше водство против Лион, за да се задоволи со 1:1 реми, а Брага во Португалија со 1:0 беше подобра од Глазгов Ренџерс.

dobivaj vesti na viber

Младиот Ансгар Кнауф ги донесе „орлите“ во водство во 46. минута од мечот со фантастичен гол, а домаќините исто така имаа и досуден пенал, кој потоа беше „преиначен“ по прегледувањето на ВАР-снимките, но Френки де Јонг, кој само што влезе во игра во 66. минута одлично проигра со Феран Торес, кој успеа да израмни за Каталонците.

Вест хем, пак, во Лондон останаа без Арон Кресвел во финишот на првото полувреме по директниот црвен картон, но одличниот Џерод Боуен во 52. минута им донесе 1:0 водство. „Лавовите“ успеаја да израмнат во 62. минута преку поранешниот фудбалер на Тотенхем, Танги Ндомбеле.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/4 ФИНАЛЕ, 1.МЕЧ

Брага – Ренџерс 1:0

Ајнтрахт Франкфурт – Барселона 1:1

Вест хем – Лион 1:1

Претходно играа:

РБ Лајпциг – Аталанта 1:1©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Федерер и Серена остануваат без рејтинг по Вимблдон

Објавено пред

Легендите на светскиот тенис, Роџер Федерер и Серена Вилијамс, по завршувањето на Вимблдон ќе останат без рејтинг. Ова ќе се случи поради одлуката на АТП и ВТА, овогодинешниот Вимблдон да не се бодува за листите, а да се одземат бодовите од ланското издание на турнирот.

dobivaj vesti na viber

Пред една година, Серена беше елиминирана во првото коло, кога и го предаде мечот на Александра Саснович при резултат 3:3. Оттогаш таа не се врати на теренот.

Роџер беше поуспешен, стигна до четвртфиналето на Грен слем турнирот во Лондон, но загуби од Хуберт Хуркач. Тоа му беше последниот меч што го одигра потоа замина на операција.

Кога на Вилијамс и Федерер ќе им се одземе овој последен контингент бодови пред почетокот на Вимблдон, и двајцата ќе паднат на нула и ќе останат без место на светските листи.

Додека за Серена нема информации дали воопшто планира да се врати на терените, Федерер најави дека ќе игра на турнирот во родниот Базел кој е закажан за октомври.

Швајцарецот наводно планира уште еднаш да игра на Вимблдон, неговиот најуспешен Грен слем, но и доколку се појави оваа година, сигурно нема да добие бодови за евентуалните победи, па тоа нема да влијае на ситуацијата на АТП листата.

Серена освои 23, Роџер 20 Грен слем трофеи во кариерата, тие се меѓу најуспешните тенисери на сите времиња, но за два месеци можеа да „не постојат“ на светските листи иако официјално се уште не се во пензија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чави на четворица играчи им соопштил дека се отпишани

Објавено пред

Тренерот на Барселона Чави почна да го крои тимот за следната сезона, на четворица фудбалери им соопштил дека повеќе не смета на нив.

dobivaj vesti na viber

Според новинарот Џерар Ромеро, Чави ги поканил Оскар Мингеза, Рики Пуиг, Самуел Умтити и Мартин Брејтвајт на состанок и им рекол дека можат да си бараат нови клубови.

Целта на клубот е тие да бидат продадени, доколку плановите не се реализираат, тогаш Барселона ќе ги испрати на позајмица.

„Одлуката на Чави не ги изненади овие четворица фудбалери. Тие уште од доаѓањето на Чави во ноември знаат дека се отпишани, но исто така му се благодарни што научија многу од него на тренинзите“, пишува „Мундо Депортиво“.

Брејтвајт го привлече вниманието на неколку англиски, италијански и германски клубови играјќи за данската репрезентација, а „Мундо Депортиво“ пишува дека кариерата би можел да ја продолжи во италијанската лига. Оваа сезона 30-годишниот напаѓач одигра само 248 минути.

Умтити се поврзува со поранешниот клуб, Олимпик Лион, додека за Пуиг сериозни биле заинтересирани во Селта Виго.

Барселона, по завршувањето на сезоната ќе ја напуштат играчите кои се на позајмица Адама Траоре и Лук Де Јонг, додека Миралем Пјаниќ ќе се врати во Барселона, а потоа или ќе биде продаден или ќе биде испратен на позајмица.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Гризман е еден од најдобрите во светот“

Објавено пред

Претседателот на Атлетико Мадрид, Енрике Серзо, ги коментираше гласините за заминување на Антоан Гризман.

dobivaj vesti na viber

Претходните денови се појавија информации дека Гризман може да го напушти Мадрид и повторно да го облече дресот на Барселона, од каде што дојде на позајмица, но првиот човек на Атлетико Мадрид стави крај на тие приказни.

Освен што ги отстрани сомнежите за останувањето на Гризман во Мадрид, Серезо додаде дека го смета Гризман за играч кој е во самиот врв на светскиот фудбал.

„Според мене, Антоан е еден од тројцата или четворицата најдобри играчи во светот. Гризман е наш играч, има договор со Атлетико Мадрид и ќе остане тука во Атлетико Мадрид“, изјави Серезо.

Гризман дојде во Атлетико на едногодишна позајмица на крајот на летото 2021 година.

Постои и опција таа позајмица да се продолжи на уште една година, што најверојатно ќе се случи, судејќи по оваа изјава на првиот човек на „јорганџиите“.

Доколку Гризман остане во Мадрид, на крајот на следната сезона ќе се активира клаузула според која Гризман трајно ќе стане играч на Атлетико Мадрид, во замена за 40.000.000 евра.

Гризман оваа сезона одигра 35 натпревари за Атлетико и постигна осум гола.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа3 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа4 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион5 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Европа15 часа

Русија: Целосно го зазедовме „Азовстал“, се предадоа и последните украински милитанти

Русија објави дека целосно ја зазела територијата на фабриката за челик „Азовстал“, во која беа позиционирани последните украински бранители на...

Македонија16 часа

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија17 часа

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија18 часа

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа18 часа

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија22 часа

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа23 часа

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа24 часа

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија24 часа

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија1 ден

Комисијата за односи со верските заедници: Ги подржуваме мудрите чекори во црковната дипломатија

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи со особена внимателност ги следи актуелните случувања околу меѓународната активност на...

Македонија1 ден

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија1 ден

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа1 ден

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа1 ден

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Европа1 ден

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја...

Регион1 ден

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...