Контакт

Спорт

Барса нема пари – Бартомеу ги прекинал преговорите со Интер за Лаутаро

Објавено пред

Барселона, односно претседателот Џозеп Марија Бартомеу, ги прекинал преговорите со Интер околу трансферот на Лаутаро Мартинез.

„Ла Вангардиа“ тврди дека Барселона има преддоговор со Лаутаро на пет години, но нема пари да го го откупи од Интер. Оваа сезона Аргентинецот има постигнато 19 голови. Лаутаро со 22,7 милиони евра во 2018 година во Интер пристигна од Расинг.

Бартомеу бил подготвен да преговара со Интер кога ќе собере пари. Неговиот план е да продаде неколкумина играчи за да може да го донесе Лаутаро.

Според шпанските медиуми на трансфер-листата се Самуел Умтити, Рафиња, Жан-Марк Тодибо, Карлес Алења и Фелипе Кутињо или Усман Дембеле.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нов „знак прашалник“ за Ролан Гарос!

Објавено пред

Најновите информации од Франција потенцијално го загрозуваат одржувањето на Ролан Гарос.

Имено, француските власти објавија дека поради пандемијата на коронавирусот забрането е собирање на повеќе од 5.000 луѓе на едно место се до крајот на октомври.

Ваквите мерки требаше да се укинат на 31 август, но сега се продолжени и го зафаќаат и Ролан Гарос кој на програмата е од 27 септември.

„И понатаму одблизу соработуваме со француската Влада“ – стигна одговор од официјалниот профил на Ролан Гарос на Твитер.

Неофицијалните информации се дека Тенискиот сојуз на Франција планира одржување на турнирот пред одреден број на гледачи кои потојано ќе мора да бидат со маски и да ги почитуваат сите други здравствено-безбедносни протоколи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Копија од првиот договор на Џордан со Булси продаден за 57.000 долари

Објавено пред

Неверојатно порасна интересот за дел од сувенирите поврзани со легендата Мајкл Џордан откако беше емитуван серијалот од 10 епизоди „The Last Dance”.

Најновиот доказ е извесен купувач кој за фотокопија од првиот договор на Џордан во НБА лигата со Чикаго Булс платил 57.068 американски долари. Прашање е колку истиот човек би одвоил за оригиналниот договор што на 24. септември 1984 година Џордан го потпишал со Булси и се обврзал на 7-годишна верност.

Интересно е и дека за еден пар патики од првата серија „Air Jordan” на аукција биле платени 379.757 долари. Во тие патики Мајкл одиграл 18 меча пред да се повреди, па откако се вратил за него биле направени патики од помодерна верзија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Не помогна ниту одложувањето, коронавирусот го откажа маратонот во Париз

Објавено пред

Организаторите на маратонот во Париз сепак се решија да не го одржат натпреварувањето годинава. Причината е пандемијата на коронавирусот.

Маратонот беше планиран да се одржи на 5. април, а потоа беше одложен за 18. октомври. Потоа следуваше нов термин, 15 ноември, но денеска и тој е поништен и годинешното издание е откажано.

„Се обидовме со сè да го одржиме настанот, но бевме принудени да го откажеме маратон во 2020. година, во договор со властите во Париз. Соочени со невозможноста, многу од учесниците, особено од странските држави, да пристигнат на 14-15 ноември, решивме да го одложиме маратонот за 2021. година во порелаксирана атмосфера“ пишува на официјалната веб-страницата на маратонот.

Маратонците регистрирани за оваа година автоматски ќе имаат регистрација и за следната. Во спротивно, секој пријавен, ќе може да си ги врати средствата во текот на 18 месеци, велат организаторите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија4 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија4 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија5 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија5 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија6 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ7 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија7 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет7 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија8 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија8 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет9 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет10 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет10 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија10 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија1 ден

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Досие