Контакт

Спорт

Барса пак му „зема мерка“ на Наполи, откако Елмас излезе од игра (видео)

Објавено пред

Македонскиот фудбалски репрезентативец, Елиф Елмас утринава одигра одлични 45 минути за својот Наполи на пријателскиот меч против Барселона во Мичиген, САД. Но по неговото напуштање на играта, неговиот тим доживеа тежок пораз од Каталонците.

Барса славеше победа со 4-0, а стрелци на головите беа Гризманн, Суарез (два гола) и Дембеле.

Играчите на шпанскиот фудбалски првак за само пет минути во вториот дел (првото полувреме заврши 0-0) дадоа 3 гола и ја остварија најубедливата победа ова лето.

На 16 август Барселона го игра првиот меч од новата сезона во Примера, додека Наполи првиот меч во Серија А ќе го има на 24 овој месец.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИБА: Србија се фаворити за златото на СП

Објавено пред

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја објави новата листа на фаворити за претстојното Светско првенство во Кина. На оваа листа прв фаворит за златниот медал е репрезентацијата на Србија.

На претходната листа први фаворити беа Американците, но отказите со кои се соочи нивниот селектор Грег Поповиќ и добрата игра на Србија на „Акропол купот“ во Грција ги исфрлија Србите како главни фаворити за златото.

Во објаснувањето на оваа одлука ФИБА наведува дека кога еден тим ќе ја победи Грција во Атина пред 18.000 гледачи, во чии тим игра МВП на сезоната во НБА лигата, Јанис Адетокумбо, а при тоа игра без главните ѕвезди Милош Теодосиќ и Никола Јокиќ, тогаш тој тим е многу силен и заслужува да е на позицијата број 1.

САД се втори, а ФИБА објаснува дека е чудно кога Американците ќе се стават на втората позиција, но дека тоа е резултат на она што се случува изминатиот месец.

Зад Србија и САД следуваат Шпанија, Франција, Грција, Литванија, Аргентина, Русија, Австралија и Бразил.

Светското првенство во Кина ќе започне на 31 август, а ќе заврши на 15 септември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лукаку: Тие мислат дека ние сме глупави…

Објавено пред

Напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку, открил дека се чувствувал непожелен на „Олд Трафорд“ и дека поради тоа решил да го напушти Манчестер Јунајтед. Лукаку пред десетина дена за сума од 80 милиони евра се пресели во Интер, а до реализицијата на трансферот тој тренираше со својот поранешен тим Андерлехт.

„Имаше многу ситуации во кои се чувствував незаштитено. Се зборуваше дека ќе одам во еден или друг тим, дека повеќе не ме сакаат во Јунајтед…Никој од клубот не сакаше да стави крај на тие гласини. Чекав некој да стави крај на озборувањата, но тоа не се случи“, рекол Лукаку.

„Јас само сакав некој да излезе и да каже дека јас ќе се борам за својата позиција во тимот. Меѓутоа сите пишуваа дека ја не го заслужувам местото во Јунајтед. Тогаш решив да заминам“.

26 годишниот напаѓач пред новинарите не ја криел својата фрустрација поради медиумските написи.

„Кој ги дава тие информации? Знам дека тоа не е мојот менаџер…Ние не сме глупави, иако многумина не го мислат тоа. Знаеме кој им дава информации на медиумите“, рекол Лукаку и проговорил за случаите со Пол Погба и Алексис Санчез.

„И беше потребен виновник. Тоа вообичаено бевме јас, Пол или Алексис“, заклучил Белгиецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Динамо лесно со Розенборг, Звезда со супер-реми во Швајцарија (видео)

Објавено пред

Додека македонските клубови не можат да се пофалат со успешни европски авантури, српскиот шампион Црвена звезда и хрватскиот шампион Динамо Загреб направија огромен чекор кон пласман во групната фаза на Лигата на шампионите.

Звезда, која лани имаше забележително враќање во европската елита (и победа над подоцнежниот европски шампион Ливерпул), како последен противник ги имаше Јанг бојс од Берн и во интересен меч стигна до 2:2 реми пред домашниот меч на „Рајко Митиќ“ во Белград.

Работите не тргнаа добро за „црвено-белите“ откако Јанг бојс уште во седмата минута дојдоа до водство преку Рожер Асале, но рамнотежата беше вратена во 18. минута кога Милош Дегенек постигна фантастичен гол. Целосниот пресврт го комплетираше новото засилување на Звезда, Матео Гарсија, кој на почетокот на второто полувреме го постигна својот деби-гол за водство на гостите.  Сепак во 76. минута од мечот, Боачи направи фаул над Нгмале во шестнаесетникот и по разгледувањето на ВАР-снимките беше досуден пенал за Јанг бојс, кој успешно го реализираше Гијом Оро.

На „Максимир“ во Загреб пак, Динамо имаше фуриозен старт на мечот против норвешкиот шампион Розенборг, откако за 20 минути направија предност од 2:0. Петковиќ од пенал уште во деветтата минута донесе предност за „модрите“, а Оршиќ во 20. минута зголеми на 2:0. Во првото полувреме, Динамо требаше да води и со 3:0, откако не беше суден пенал од страна на судијата Даниеле Орсато и покрај очигледното играње со рака на фудбалерот на Розенборг. Судијата воопшто не побара разгледување на ВАР-системот.

Многу блиску до ЛШ е и грчкиот Олимпијакос, откако со 4:0 го победи рускиот Краснодар. Мигуел Гереро во 30. минута, Лазар Ранѓеловиќ во 78. и 85. минута и Дани Поденсе во 89. минута стрелаа за клубот од Пиреја.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, БАРАЖ, 1.МЕЧ

Динамо Загреб – Розенборг 2:0

Јанг бојс – Црвена звезда 2:2

Олимпијакос – Краснодар 4:0

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минута

(Видео) Иран откри дека има нов ракетен систем – „Бавар-373“

Иран откри дека го развил својот нов мобилен ракетен систем, сличен на рускиот систем С-300. https://media.mehrnews.com/d/2019/08/22/0/3214164.mp4 Станува збор за систем...

Свет20 минути

Во Тексас извршена смртна казна, осуденикот тврдел дека е невин

Во Тексас е извршена смртна казна над Лери Сверинген (48), кој беше осуден на смртна казна во 2000 година за...

Македонија60 минути

„Ла верита“: Катица Јанева е осудена да стане громобран за сите судии и политичари вклучени во системот за изнуда

Италијанскиот весник „Ла верита“ најавува дополнителни докази кои потврдуваат директна контрола од страна на државниот врв врз активностите околу изнудувањето,...

Европа1 час

Меркел и Џонсон се уверени дека ќе се најде решение за брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон и германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин изјавија дека се убедени дека ќе се најде решение...

Македонија12 часа

(Видео) Русковска: Не би барала притвор за Јанева без доволно докази

Обвинителката Вилма Русковска по одлуката на судот да ѝ одреди 30-дневен притвор на Катица Јанева, вели дека нејзината колешка претхдно...

Македонија13 часа

(Видео) Триесет дена притвор за Катица Јанева

Од вечерва шефицата на СЈО, Катица Јанева, е во истражниот затвор „Скопје” во Шуто Оризари. Судија на претходна постапка ѝ...

Регион14 часа

Закани за бомби испратени до редакции и аеродроми во Бугарија

Бугарската полиција почна да истражува неколку закани за бомби испратени преку е-пошта до медиумски куќи во Софија и до најголемите...

Македонија15 часа

Павлески: Јанева е жртва на случајот „Рекет“

Адвокатот Стеван Павлески кој ја застапува шефицата на СЈО, Катица Јанева, за случајот „Рекет“ вели дека таа е жртва на...

Македонија16 часа

(Видео) Влада: Одговорност мора да има за сите инволвирани во случајот „Рекет“.

Од Владата соопштија дека отворениот случај „Рекет“, во кој сега осомничена е и првата специјалната обвинителка Катица Јанева, потврдува дека...

Македонија16 часа

Катица Јанева донесена во Кривичен суд на распит

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е...

Македонија17 часа

Заврши претресот во куќата на Јанева, со полиција однесена на распит во суд

По два часа заврши вториот претрес во куќата каде што живее шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во...

Македонија19 часа

Обвинителството бара притвор за Јанева, стекнала имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева по проширувањето на истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија20 часа

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Топ23 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион24 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет24 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија1 ден

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион1 ден

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија1 ден

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech1 ден

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Досие