Контакт

Спорт

Ливерпул бара замена за Алисон, Бразилецот го пропушта Суперкупот со Челси

Објавено пред

Повредата на голманот на Ливерпул, Бразилецот Алисон Бекер на воведниот премиерлигашки меч на европскиот првак против Норич го расипа впечатокот по одличниот старт на сезоната. Бекер ја повреди десната нога, а се уште се чекаат прогнозата за тоа колку долго еден од најдобрите голмани минатата сезона во Англија ќе паузира.

Менаџерот Јирген Клоп по мечот со Норич рече дека повредата не изгледа добро.

„Се работи за листот на ногата. Во среда секако нема да игра на Суперкупот на Европа против Челси. Тоа можам да го кажам со голема сигурност“ изјави Клоп.

Шанса да застане на голот, во отсуство на Бразилецот ќе добие неговата замена, Адриен кој стигна во тимот на последниот ден од преодниот рок, како замена за Симон Мињоле кој потпиша за Клуб Бриж.

„Адриен е добар голман, во ваква ситуација ви е потребен некој кој играч во лигата. Добар е на топка, мирен е, но не сакаме да имаме само еден подготвен голман“ – подвеле Германецот.

Овие негови зборови може да значат дека Ливерпул е во потрага по краткотрајно решение затоа што преодниот рок за купување е завршен. Како првично решение се споменува Енди Лонерган кој во текот на подготовките беше со Ливерпул, а моментно е без ангажман.

Во меѓувреме Алисон испрати порака на социјалните мрежи, порака со благодарност за поддршката:
Thank you all for the messages! Will be back as soon as possible and stronger!! 💪🏼🙌🏼🧤 #YNWA
— Alisson Becker (@Alissonbecker) August 9, 2019

Спорт

Херта и Клинсман никако до победа – прокоцкаа 0:2 водство кај Франкфурт (видео)

Објавено пред

Јирген Клинсман беше донесен како тренер на Херта Берлин во обид да ги „сврти“ работите за клубот од германската престолнина, но ќе почека за првата победа, откако тие успеаја да пропуштат 0:2 водство и одиграа само 2:2 на гостувањето кај Ајнтрахт Франкфурт.

Доди Лукебакио ја донесе „старата дама“ во водство во 30-тата минута, пред Марко Грујиќ да им донесе 0:2 водство во 63. минута.

Меѓутоа, Мартин Хинтерегер само две минути подоцна успеа да намали на 1:2, пред Себастијан Роде во 86. минута да го комплетира пресвртот и да ја прекине лошата низа од три порази едноподруго на „орлите“.

Херта уште е во зоната за испаѓање на 18. место со 12 поени, додека Ајнтрахт се 10-ти со 18 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри: Дваесет години „слепо“ го следевме Гвардиола и „тики-така“ и грешевме

Објавено пред

Поранешниот тренер на Милан и Јувентус, Масимилијано Алегри вели дека е „воодушевен“ што повторно се практикува фудбалска игра со контранапади, бидејќи се направило грешка со следењето на стратегијата на Пеп Гвардиола со „тики-така“ игра на посед на топката.

Од 2008 до 2012, Гвардиола беше на чело на еден од најдоминантните тимови на светот, Барселона со Лионел Меси, Андреас Иниеста и Чави во врвот на своите способности, освојувајќи 14 трофеи и рушејќи низа рекорди. По ова Гвардиола беше прогласен за „визионер“ со стилот на игра, кој го примени и во Баерн Минхен и во Манчестер сити, но Алегри вели дека „тики-така“ не е за секого коментирајќи го „проактивниот“ стил на игра на легендарниот поранешен тренер на Милан, Ариго Саки.

„Сега, конечно, гледам враќање на контранападот на голема врата. Згрешивме што го следевме Гвардиола последните 20 години бидејќи тој фудбал не беше за секого. Мораш да го имаш Иниеста, Чави и Меси, и таа лекција погрешно ја научивме. Кога ќе го слушнам Саки како зборува за заддржувањето на топката и проактивен пристап, не сфаќам што зборува и тоа ме нервира. Зошто вертикалната игра не би била проактивна. Ги гледав мечевите на Саки по 20 пати. Се сеќавам на ’Сан Сиро’ еднаш Милан постигна пет гола против Реал. Играа директно, и тоа беше вертикален Милан, со контранапади, што воопшто не е лесно, но кога ќе успееш е вистински спектакл“, вели 52-годишниот Алегри во интервју за „Кориере дело спорт“.

Според италијанскиот стручњак, потребни се постојани иновации во тактиката и филозофијата.

„Денеска кога патувам, гледам како играат младите и аматерите и зборувам со тренерите и слушам работи кои ме плашат. Тие зборуваат како да читаат од учебник, како од телевизија. Ако филозофијата е добра, зошто да не се користи бидејќи нели резултатот е најважен. Дали стигнуваат до резултати? Роберто Манчини, италијанскиот селектор, е поинаков. Тој игра едноставно, тој е маестро“, додава Алегри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тим не е како Новак: Да си одам од Австрија во Монако поради данок? Не, благодарам

Објавено пред

Австрискиот тениски ас, Доминик Тим, вели дека никогаш не би заминал од својата татковина за живот во Монте Карло или Дубаи поради даночните обврски, откако поголем број на тенисери и тенисерки (вклучувајќи го и Новак Ѓоковиќ), се преселија во Монако за да избегнат да платат голема сума за данок по огромните заработувачки во светот на тенисот.

„Нема шанси да се случи такво нешто. Монте Карло или Дубаи? Не можам да замислам да поминувам време таму наместо да си бидам дома. Во Австрија е преубаво и самата мисла да живеам на друго место ме излудува“, вели Тим.

26-годишниот Тим ја заврши најдобрата сезона во кариерата со пет АТП титули и со пораз на АТП финалето во Лондон од Стефанос Циципас.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 часа

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија6 часа

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија7 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија7 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија8 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија8 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија9 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија11 час

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија12 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија13 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет14 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет14 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет15 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет15 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија15 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет15 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија15 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа1 ден

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие